Miten asiat etenee...

Mini2007

Miten muilla on mennyt kampausjutut? Eli kun olette varanneet ajan hääpäivää varten niin onko samalla sovittu jo koekampausaika? Miten nää yleensä menee ku ei ole mitää tietoa. Ja kun on koekampaus,niin suunnitellaanko silloin kokonaisuudessaan kampaus vai jo aiemmin? Ois kiva jos joku vastais.

3

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häät jo takana

      Kun kirkko oli varattu, kysyin kampaajaltani, tekeekö hän töitä lauantaisin ja varasin saman tien ajan. Hän huomioi joka käyntikerralla kasvatustarpeen ja leikkasi sen mukaan. Hänen kauttaan sain myös meikkaajan.

      Näytin kuvia kampauksissa ja yhdessä sovimme millainen kampauksesta tulee, joka kerta puhuimme siitä jonkin verran, jolloin hän pystyi valmistautumaan (tilaamaan lisäkkeen) ja arvioimaan kampaukseen tarvittavan ajan.

      Viikkoa ennen hiukset leikattiin ja värjättiin, silloin kampaaja teki myös "kevytversion" kampauksesta ja kokeilimme hiuslisäkettä.

    • kaasona ollut

      Yleensä hääkampausta varatessa sovitaan myös aika koekampaukseen. Jos varauksesta hääkampaukseen on pitkä aika voidaan myös sopia, että morsian varaa koekampaus ajan esim. 2kk enen häitä (jolloin morsian tietää aikataulunsa paremmin)

      Yleensä koekampaus tehdään paria viikoa ennen häitä ja samassa yhteydessä hiukset viimeistellään kampauksen vaatimaan kuntoon (leikkaus, värjäys...).

      On mahdollista myös tehdä koekampaus lähempänä häitä ja niin viimeistellysti, että hääkuvat otetaan "koekampauksella" (tietysti morsiammen pitää sopia myös "koemeikkaus" tähän päivään). Tällöin kampaajan on ehdottomasti tiedettävä, että koekampaus on myös kuvauskampaus. Silloin hiuksien vaatima mahdollinen esikäsittely (Leikkaus, värjäys...) on tehtävä jo aikaisemmin.

    • morsmaikku_81

      Juttelin koekampauksesta kampaajani kanssa ja hän sanoi että ei välttämättä suosittele täydellistä koekampausta, sillä joka tapauksessa jokainen kampaus on aina yksilöllinen. Tämä siksi ettei kävisi niin, että hääpäivänä kampaus ei olekaan ihan samanlainen kuin koekampaus, mikä voi aiheuttaa morsiamelle pettymyksen.

      Itse menen naimisiin elokuussa ja ajattelin mennä hääpuvun kuvien kanssa koemeikkiin (samassa kampaamossa tehdään hääkampauksenikin) pari viikkoa ennen häitä ja suunnitella huolella siellä kampaajan kanssa millaisen hääkampauksen haluaisin. Taitavat kampaajat tietävät keskustelujen jälkeen mitä asiakkaan mielessä on ja asiaa toki auttaa jos tehdään kevyt koekampaus.

      Olen jo varannut ajan häämeikkiin ja -kampaukseen ja ajattelin varata joskus kesäkuussa ajan koemeikkiä varten.

      Mukavia hetkiä hääsuunnitteluiden parissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3385
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      383
      3126
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      77
      2948
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2799
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2298
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1959
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      92
      1888
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1829
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1819
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1709
    Aihe