Mikä säätö on Dual 1237:n äänivarren takaosassa ennen vastapainopunttia. Säätö on tavallaan sormiruuvi, joka kiristää jotakin pientä muoviosaa äänivarren ympärille?
Osaan säätää neulapainon ja antiskaten, näistä ei tässä säädössä ole kyse.Mikä on tämä mystinen ruuvi?
Osaan säätää neulapainon ja antiskaten, näistä ei tässä säädössä ole kyse.Mikä on tämä mystinen ruuvi?
Vastaukset 2
Vanhimmat
En tunne kyseistä soitinta, mutta ensimmäisen vinyylisoittimeni sain vuonna 1958, joten kohtalaisesti niistä on kokemusta karttunut. Mainitsemiesi säätöjen lisäksi ei vinyylisoittimessa ole muita säätöjä, joten voisiko kyseinen ruuvi olla tarkoitettu vain äänivarren kiristämiseen paikalleen kuljetuksen ajaksi?
Tällainen ruuvi on omassanikin Dualissa, tosin se kiristää koko koneiston liikkumattomaksi, ei ainoastaan äänivartta.
Epäilen sen olevan jonkinlainen karkeasäätö tuolle vastapainolle (vastapainon kierretapin lukitsin, tms)ja hienosäätö on itse puntin kiertäminen kierretapissa.En ole sitä kummemmin kokeillut, koska säädin punttia kiertämällä varren tasapainoon neulapainon arvolla 0. Tämän jälkeen sädin neulapainorullasta arvoksi 1,8g. Viimeksi myös antiskaten arvoon 1,8g ja hyvin pelittää, olen vain miettinyt mikä tuo äänivarren kyljessä jököttävä pieni sormirihlattu ruuvi on. Ennestään mulla on ollut myös Dualeita, esim 1225 ja niissä ei tuota ole?