Piisameita pyyntiin asti?Ennen niin joka lätäkön ja lahdelman asukki hävinnyt ainakin minun asuinseudulta kokonaan.Ennen oli piisamin paskoja joka toisella kivellä mutta nykyään enää näkee vain minkin ja saukon paskoja.Oli mukavaa harrastusta piisamin pyynti kun nahkallakin sai 20-30 markaa kappale.Nykyään tämäkin metsästyslaji taitaa pikkuhiljaa jäädä unholaan ja nuoremmat metsästäjän alut ei pääse kokeilemaan ko: eläimen pyyntiä. .Ja piisami kannan häviämiseen pidän villiminkkiä suurimpana syyllisenä.
Vieläkö missäänpäin
9
1321
Vastaukset
- Valtro
ainaka Mäntsäläs piisameita pahemmin näkyny..ennen ol kekoja rannat turvoksis..Minkin kele ne o kaik hävittäny..
- savotex
eli ei ku minkkien kimppuun. Kyllä siinä työsarkoo riittää.
- riittää kun sitä
muutenkin on ihan omiks tarpeiks tehä asti.Parasta loukutus aikaahan tuo alkaa olemaan, muuta kuin huomenna pilikille ja loukut virreisiin, jospahan haksahtais pirulainen tarkastammaan miten on loukku rakennettu ja jäis satimeen.Sais sorsaemoki useamman jälkeläisen lentokykyseks asti.
- Valtro
vuonna kuudel loukul 52 minkkiä..pikkase jäljet harveni mut ei loppunu..tosin meitsin metästysalueet o minkille otollisia..
- sen näkkee
Valtro kirjoitti:
vuonna kuudel loukul 52 minkkiä..pikkase jäljet harveni mut ei loppunu..tosin meitsin metästysalueet o minkille otollisia..
että koskaan niitä ei luonnosta enää kokonaan pois saada mutta yrittää kannattaa aina.
- savotex
sen näkkee kirjoitti:
että koskaan niitä ei luonnosta enää kokonaan pois saada mutta yrittää kannattaa aina.
periks antaa. monet veriset kiepit oon nähny soilla ja järvillä, missä teeri on päätynnä minkin suuhun.
Se pirulainen ossoo reisiä puuta ylöskii telekän pönttöön. Kyllä sen loukuttamisesta hyötyy muutki siivekkäät kun sorsaemot pelekästään.
Mutta puolensattaa loukutettua, helekkarin hyvin tehty,bravo! - periks anneta
savotex kirjoitti:
periks antaa. monet veriset kiepit oon nähny soilla ja järvillä, missä teeri on päätynnä minkin suuhun.
Se pirulainen ossoo reisiä puuta ylöskii telekän pönttöön. Kyllä sen loukuttamisesta hyötyy muutki siivekkäät kun sorsaemot pelekästään.
Mutta puolensattaa loukutettua, helekkarin hyvin tehty,bravo!minkkiäkään.Niinhän tuo näkkyy seilailevan mehtiä halaki poikki ihan kuin Erkki Liikanen evakkoreessään.Pari talvea taaksepäin huomattiin kaverin kans kun minkki juoks maantieojassa ja topattii kohalle että juoksen kiinni sen niin puuhunhan tuo piru nousi ja kaveri haki piekkari kotoa ,sitten tul minkille noutainen.
pikkujärvessä ol 90luvun alussa n.30 piisamin pesseä. Sitten muutamassa vuojessa hävis kaikki.En oo kuullu että niitä siitä kukkaan ois pyytänykkää. Siihen aekaan ee maksettu sen turkista paljon mittään. Minkkikö sen vei? Onkopa tuota tutkittu. Mutta missä nyt on minkki tuosta järvestä. Ee mää loukkuu eekä näy jäläkiä. Hämmästyttää kummastuttaa.
- pyytämällä
mistään ole hävitetty, kyllä sen kadon syynä on suurimmalla todennäköisyydellä minkki.70 luvulla ja vielä 80 luvun puoliväliin jolloin piisameita itse pyydystin saalis tuollaista 200-250 kpl keväässä.Ja muitakin innokkaita pyytömiehiä riitti eikä kanta siitä paljoa muuttunut.Sen jälkeen kun minkkejä alkoi ilmestymään maisemiin niin alkoi myös piisamikannan alamäki.Minkit tosiaan antaa vielä odottaa itseään, ei näy jälkiä mutta mitä vähemmän jälkiä sen parempi =).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k18910962Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t337741Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1067594Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht57409Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa905790Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525238Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset385032Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk154969Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k62936Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil481853