Ilmastointi haisee

lemu

Vuoden vanhan corollan ilmastointi haisee tosi pahalle (1,6SOL). Olen kuullut FORTE-käsittelystä, jolla hajun saa pois (Forte Air Conditioner Treatment).

Saako tuota ainetta ostettua jostakin, vai onko aine pelkästään korjaamokäytössä?

Onko muuta keinoa?

10

6496

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noita konsteja

      On niitä useampiakin kennoston puhdistusaineita. Motonet myy olikohan se CRC-merkkistä tavaraa, ei pahan hintainen ja helppo käyttää, ei tarvitse viedä korjaamolle.

      Hajua aiheuttavan bakteerikasvuston muodostumista voi välttää sammuttamalla ilmastoinnin muutamaa kilometriä ennen määränpäätä, silloin kenno ehtii kuivua.

      • himpuraa

        Paljonkohan toi CRC tai Forte ilmastoinnin puhdistusaine maksaa?


    • Kaikkien myrkkyjen käyttö on vaan tilapäinen ratkaisu ongelmaan. Noita käsittelyaineita saa varaosaliikkeistä.

      Kun käyttää mahdollisimman runsaasti ilmastointia (tai sitten ei ollenkaan), niin hajuhaitat minimoituu.

      Itse sammutan usein ilmastoinnin, ja "huudatan" puhallinta täysillä (ilmastoinnin kenno ehtii kuivua ulkopinnoiltaan) pari kilometria ennen pitempiaikaista päämäärää (siis koti, työpaikka...).

      Ainakaan itselläni ei ilmastointi kovin pahalle lemunnut, kun tänä keväänä ensimmäisen kerran päälle tökkäsin (Corolla -02).

      Eli oikeastaan turhaan käsittelet kennon aineilla, runsasta käyttöä vaan, niin hajut lähtee. Odotellen tietysti riittävää lämpötilaa ( 5C), että ilmastointi lähtee päälle.

    • mihin laitetaan

      Motonetista saa kuulemma ostettua CRC-puhdistusvaahtoa. Sitä pitäis suihkuttaa ohjeen mukaan ilmastoinnin tuloilmakanavaan, siis minne?

      Raitisilmasuodatin pitää ohjeen mukaan poistaa (hansikaslokeron alla). Voisko sen vaahdon saada kennolle sieltä kautta parhaiten?

      • Minun käsittääkseni aineet ovat sellaisia, että laitetaan sisäkierto päälle ja purkki suhisemaan repsikan jalkatilaan...

        Mutta edelleen näen turhana aineiden käytön, jos käyttää ilmastointia niin, kuin edellisessä viestissä kerroin.

        Kyllä se ilmastoinnin katku katoaa käytön myötä.


    • JKLL

      Moi, omassa 1.6Sol corollassa vm -2004 ilmastointi haisee aina talven jäljiltä muutamalla ekalla käyttökerralla. Mutta, haju lähtee pois itsekseen nopeasti ilman mitään käsittelyä. Oletko muistanut käyttää ilmastointia talvella? Vaikuttaa asiaan.

      • lemu

        Haju ei niinkään haittaa vaan keuhko-oireet. Mulla on astma jonka kanssa pärjään muuten, paitsi tuo ilmastointi pahentaa sitä.

        Onko muilla astmaatikoilla kokemuksia ilmastoinnista? Tämä on mulla ensimmäinen auto jossa on ilmastointi, harmittaa jos en voi käyttää sitä...


    • kle

      Moi! Mun Corollaan joka on 1.6 Sol 2004. Tehtiin marraskuussa 2006 takuukorjaus, kun valitin ilmastoinnin hajusta..
      Maahantuoja tietää siihen korjaus sarjan, kunhan kysyy..
      Tulipahan samalla ilmastoinnin huolto.

    • katso ja kokeile

      voi tuo sisäilma suodatin olla likainen, ja kun kostuu niin siitä tulee hajuhaittaa.
      Kokeile poistaa sisäilmasuodatin ja katso mitä tapahtuu.

    • dhmjgf

      Tuo Forte kustantaa n. 30EURoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      144
      1586
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      542
      1391
    3. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1254
    4. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      172
      832
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      247
      829
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      786
    7. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      26
      680
    8. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      53
      674
    9. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      49
      657
    10. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      74
      583
    Aihe