550 uz

superzoom

onko mitään uutta tietoa kyseisestä kamerasta?soitin erääseen pääkaupungin kameraliikkeeseen ja kysyin jos olisi kyseinen tuote ihan käsin kosketeltavissa.ei ollut ,kaikki on kuulema myyty .nimi ois pitänyt laittaa jonotuslistaan.eli onko kamera todellakin niin hyvä,että sitä on tilattu ihan hullusti,vaikka yhtään kunnon testiäkään ei kamerasta ole löytynyt?jos jokuku kunnon testi löytyy niin antakaa linkki.kiitos.

12

5637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttöhavaintoja

      Kirjoitin tuolla alempana tavallisen käyttäjän kokemuksia 550UZ:sta noin viikon tutustumisen perusteella. Ketju on se pitkä, jossa nyt 18 viestiä.
      Olin tosiaan onnekas. Sain Jyväskylästä ihka ehdan kappaleen. Minulla on vuosikymmenien kokemusta filmille kuvaamisesta, digi on uutta täydellisesti.

      Kaikki havainnot uutuudesta eivät ole myönteisiä.Tietenkään näin kompaktilta pokkarin ja zoomkameran välimuodolta ei voi mahdottomia vaatiakaan. Täytyy nähdä asia realistisesti.

      Uskoisin 550UZ:n olevan turistin toivekamera.Minun turistimatkani ovat asia- ja ilmiöpainotteisia. Raskaan järkkärikaluston kuljettamista ei voi kuvitellakaan ja tilanteissa, missä kuvaaminen herättää suuttumusta pienikokoisesta kamerasta voi olla hyötyä.Vähän päälle 300 g painavan kameran viitsii ottaa mukaan koska tahansa.
      Kyllä laitetta taitaa olla jäljellä siellä täällä. Jos uskaltaa ostaa esittelykappaleen hyllystä, voi vaatia alennustakin. Nettikauppa Pixmania ilmoitti äskettäin varastossa olevan. En tiedä onko totta, että nettikaupan kameran mukana ei olisi suomenkielistä käsikirjaa. Englanniksi on joka tapauksessa.

      • RayVEn

        Saloon pitäisi täälä viikolla saapua kyseinen kamera ja samaan hintaan kuin verkkokaupan kamerakaupassa, vaikka tähän mennessä siel o olu palon halvempaa.. erästä nikoniakin myi ennakkoon alle 400€:n hintaan kun netissä uumoiltii sen hinnaksi tulevan viitisen sataa.


    • XV_yritys

      Vuosituhannen vaihteessa ostin Uzin (http://www.dpreview.com/reviews/specs/Olympus/oly_c2100uz.asp) jonka myötä kuvaaminen lisääntyi paljon. Toki 550 on parempi, mutta ero on oikeasti melko olematon. Pikseleitä on tullut enemmän, kamera on paljon helpompi kuljettaa mukana, smartmedia on vaihdettu toiseen tyhmään korttiin. UZ2100 kuvien tekninen ero E-20:een oli paljon pienempi kuin E-1:n ja 550 uz:n. Toki myönnän, että aikanaan otin vanhalla UZilla paljon kuvia, mutta uudella olen ottanut parissa viikossa alle sata, joten tunnen vielä kameran huonosti.

      Kamera on liian iso, jotta sitä viitsisi kuljettaa aina mukana, mutta sopivan kokoinen matkoille ja melontaan ja pyöräilyyn.

      Kannatta varmaan odottaa ja katsoa sopiiko käteen. Minulle kamera on hyvä hankinta.

    • slavik.fi
    • Digifilmi

      Nyt ilmestyi eka kunnon testi Oly 550:stä.
      [url]http://www.dpreview.com/review/olympussp550uz/[url]
      550 oli lievästi sanoen pettymys. Hidas, huono objektiivi ja valkotasapaino. Hankala valikko. Olympuksen forumi samoilla sivuilla käy kuumana.
      Vahinko, olin jo tilaamassa Olya. Täytyy odotella Sony H9 testejä.

      • vae niin

        Tekniikan maailma testasi kameran ja se oli hyvä.
        Katselin testi kuvia ja nekin oli hyviä.


    • Digifilmi
    • tämä kannattaa

      Riittää harrastelijakuvaajalle täysin. Digijärkkäriä on turha ostaa. Eikä todellakaan ole isokokoinen, sanottaisko että käteensopiva ja lompakolle myös. Malli myytiin hetimmiten loppuun mutta kait niitä kohta tulee. Olen erittäin tyytyväinen hankintaan

      • Silmäsuppilo

        Tällä kameralla on todella vaikeaa tähdätä kirkkaassa auringonpaisteessa. Näyttöruudusta näkee vain oman naamansa peilikuvan, ja tähtäinkuvakin on niin tumma, että täytyy hakea apua kuvauskohteen selvimmin häämöttävästä yksityiskohdasta. Jos selaista ei ole, kuvaaminen on onnenkauppaa.
        Joku on nähnyt etuna sen, että tähtäinkuva tummuu kohteen valaistuksen mukaan.Olenkohan ymmärtänyt jotain väärin?
        Kun kameran suuntaa sisätiloissa hämäräänkin nurkaan, tähtäimessä näkyy kirkas ja värikäs kuva kuin valaistuna. Mutta ulkokuvien laita on toisin. Onkohan tämä tyyppipiirre digikameroissa? Minulla on kokemusta vain 550UZ:sta.


    • Kaenuun poeka Efroy

      550 UZ on ollunna toesta viikkoa kuvia on tullut otettua n. 800. Saen mielestäni kelepo kaverin reissuilleni luonnossa ym muualle. Kelpo väline opettaa lapsillekkin kuvvaoksen saloja... Komeita kuvia tulloo. Suosittelen, mutta soapi sitä olla eri mieltäe. Ja eiku ulos...

    • mikäsnyt

      Tärähti vain vähän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2214
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2041
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      2000
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1455
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1265
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe