AsRock ja xp 3000+

Testailija

Onko kellään havaintoa kuinka saan xp 3000 prossun toimimaan normaaliteholla kyseisellä lankulla? Mistä emolevyn kertoimen voi muuttaa?
Nykyisellään olen säätänyt fsb:n jumppereilla 166:n mutta kerroin on jostain syystä surkea 10,5 tai vastaavaa. Konetta käynnistäessä fsb näyttääkin sitten jotain ihan ihme lukua tyyliin 170 *10,5.
Eikös tolle prossulle pitäis olla arvot fsb166 * 13?

4

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Testailija

      k7s8x

    • Testailija

      Tää prossu onkin 200fsb ja sen kerroin se 10,5. Mutta miksei kone käynnisty tolla fsb:llä, käytti sitten jumppereita, tai vaikka manuaalista biosin fsb asetusta?
      Pitäiskö heittää emo menemään ja ostaa uusi, kun tossa häviää biosin asetuksetkin jos katkaisee virrat virtalähteestä?
      Emo on kolmisen vuotta vanha

      • d0ndsgsdg

        Osta emoosi uusi cmos patteri norppa :D


    • Emo ei tue virallisesti prossuja FSB200MHz.
      http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=K7S8X&s=462
      Toinen rajoittava tekijä tuolla emolla on muistit.Vaikka emo vielä saattaisi väylää ottaa muistit ei.Katso manuaali.400MHz:n muistia hyväksyy vain yhden kamman.Jos sinulla on kaksi tai enemmän muisti toimii vain 333MHz.Yhdellä 400MHz:n muistikammalla voisi toimia normaalisti.
      Vaikka CPU support sivulla on ettei tue prosesoreita FSB 400MHz manuaalissa on taas toisin.Ota nyt tuosta sitten selvää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      164
      2042
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1952
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      119
      1375
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1352
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      440
      1212
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      65
      945
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      861
    8. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      856
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      221
      751
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      338
      724
    Aihe