Spybot että AVG Anti-Spyware? Lisäksi on ZA ja AVG Free 7.5 virusohjelma. Spybot minulla oli aiemmin, mutta vaihdoin sen AVG:hen, koska Spybottiin ei koskaan ollut päivityksiä. Mutta ilmeisesti se kuitenkin teki tehtävänsä, koska AVG A-S ei löytänyt eka kerralla kuin ne samat 15 cookieta.
Voiko koneella olla yhtä aikaa sekä
leenamarja
9593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaksi olla samalla, hyödystä sitten en tiiä. AVG-AntiSpy kyllä parempi kuin Spybot. Onko toi sun Zonealarm muuri?
Voi olla nuo yhtaikaa. Kannattaisi vetaista kuitenkin Spywareblaster koneelle, niin et todennäköisesti tarvitsisi kumpaakaan. Pidä nyt toinen kuitenkin varmuudeksi. Itsellä on tuo AVG, eipä se mitään löydä, korkeintaan cookiesia, joita tulee aina
Tuossa vielä Spywareblasterin linkki, suosittelen
http://www.javacoolsoftware.com/spywareblaster.html
Laitan ylös vastaisuuden varalle tuon osoitteen. Toistaiseksi ajattelin vielä pysyä AVG:ssä. Kysymys tuli mieleeni sen vuoksi, kun ihmiset tällä palstalla kertovat ajaneensa monilla ohjelmilla noita virus- ym. muita juttuja.
... niin ja ZA on palomuuriohjelma, johon olen ollut todella tyytyväinen sen jälkeen, kun otin ne hälytykset pois kiusaamasta ja laitoin melkein kaikki ohjelmat kysymään luvan nettiin pääsystä.
Minulla on ZA palomuuri, Norton-virustorjunta, Spywareblaster ja Ad-aware SE ja nythän IE:ssäkin on joku haittaohjelmien poistotyökalu. Kuitenkin viimeaikoina on jatkuvasti Ad-awarella tarkistaessani löytynyt 3-4 trackingia, jotka IE Chase'ssa. Mistähän nämä tulevat ja miksi Spywareblaster päästää läpi? Pitäisikö Spywareblaster vaihtaa johonkin toiseen ilmaisohjelmaan?
spottis ad-awareen tehokkaampi.
Jos koneella jo on Spybot ja AVG Anti-Spyware, niin Ad-Awarella ei tee yhtään mitään, eikä sillä tee muutenkaan mitään, kun kelaa vain useimmin käytyjen sivujen listoja. Todellinen leikkiohjelma.
no voi voi herran jumala sentään...ite pärjään ihan hyvin avg llä
oppikaa käyttää konetta niin ei tule viruksia
Palomuuri ja virustorjunta sulla jo taisi olla,niiden lisäksi siirry käyttämään Firefoxia/Operaa ja asenna se spywareblaster:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
Tuolla sivustolla on siihen kattavat ohjeet.
Elämäsi tulee olemaan tylsää, kun örkinmetsästys jää puuttumaan. Niin, jäi sanomatta, ne Spybot ja Ad-aware joutaa noiden toimenpiteiden jälkeen eläkkeelle.
Ei ole pakko uskoa, mutta noilla on koneeni pysyneet puhtaana.
Kiitos vastauksestasi. Minulla on nyt niin paljon kaikenlaista uutta opeteltavaa, että taidan toistaiseksi pitää tuon IntExp7. Mutta entäs jos ZA palomuurin, AVG Free 7.5 virusohjelman ja tuon AVG Anti-Spywaren lisäksi asentaisin Spywareblasterin? Minä taidan kyllä olla vähän vainoharhainen, mutta se johtuu vaan siitä, että minulla on kerran ollut "näkyvä" virus koneella. Muistelen jostain lukeneeni ettei koneella voisi olla kahta tuollaista ohjelmaa, mutta ehkä se tarkoitti kahta virusohjelmaa?