Sinulle Kyösti Roth!
Olen seurailut kirjoituksiasi jo jonkin aikaa. Kysen alaista sinun vastuutasi siitä,että millaisa kaan ottoja sinun kirjoituksesi savat aikaan, jottut ovat sitä luokkaa ,että ne on vaan alapää juttuja.Suomessa on olemassa laki joka kieltää kansan kiihoituksen ja se on jopa rikoslaissa kieletty.Onko olemassa lakia joka suojaa romaneja uskon- juutalaisuuden kiihottelijalta. Se että olet lukenut romani kirjallisuutta ei tee sinusta Romani experttiä tai rabbia.
Jää vaika taitelija eläkeelle jos on näyttöä sen saamisen.
Olen seurailut kirjoituksiasi jo jonkin aikaa. Kysen alaista sinun vastuutasi siitä,että millaisa kaan ottoja sinun kirjoituksesi savat aikaan, jottut ovat sitä luokkaa ,että ne on vaan alapää juttuja.Suomessa on olemassa laki joka kieltää kansan kiihoituksen ja se on jopa rikoslaissa kieletty.Onko olemassa lakia joka suojaa romaneja uskon- juutalaisuuden kiihottelijalta. Se että olet lukenut romani kirjallisuutta ei tee sinusta Romani experttiä tai rabbia.
Jää vaika taitelija eläkeelle jos on näyttöä sen saamisen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Perustele väitteesi! Onko sinusta "alapäänjuttuja", jos keskustellaan musiikista, juutalaisuudesta ja romanien alkuperästä, viihdekeskeisestä kristillisyydestä, ihmisen rajallisesta kyvystä olla aito ihminen? Mikä näissä mättää? Mikä tekee niistä "vääriä" keskustelunaiheita? Itse olen sitä mieltä, että maailmassa ei ole olemassa yhtäkään asiaa, josta ei voitisi keskustella, jutella ja jopa väitellä.Sitä paitsi nämä väittämäsi "alapäänjutut" kuuluvat myös keskustelunpiiriin. Ne eivät myöskään ole tabuja, vaan niistäkin voidaan keskustella vakavasti ja huumorimielellä myöskin. Jos itse olet romani, ymmärrän että sinulle tietyt asiat saattavat olla tabuja. Ole kiltti äläkä kuitenkaan tuomitse meitä, jotka haluamme avoimesti keskustella kaikesta maan ja taivaan välillä. Emme ole sen kummoisempia ihmisä. Kuule elämään antaa kummasti väriä ja makua, kun saa kuunnella erilaisten ihmisten erilaisia mielipiteitä eri asioista. Mielestäni jokainen sellainen päivä on hyvä päivä, kun saan vaihtaa lähimmäiseni kanssa ajatuksia, jotakin muutakin kuin, että hyvää päivää kirvesvartta, aurinko paistaa ja linnut laulaa. Heips sinulle!
todistaakseen, että 'romanit' ovat oikeastaan muka juutalaisia, sillä on jokin vähä pimeä ja ajastaan jälkeenjäänyt ennakko-oletus, että 'rotuja on olemassa biologisena kuin eri 'ihmislajien' elementtinä. Se on rasistinen perusoletus. Mitkä tahansa 'tieteelliset' iänikuiset sekalaiset ja villit oletukset ovat se soppa mistä nämä tyypit ammentavat 'todisteita', joita sitten saarnaavat. Sellaisten 'alkuperäisrotu-oletusten' kannattajat eivät anna arvoa sen paremmin juutalaisuudelle kun romaniudellekaan.
Kattokaa hyvä ihmiset miten kaajeellista kannan ottoa.Tään teksin on kirjoittanut jokin uutta isänmaata haluava.Normaaleille kaaleille riittää suomi
KYLLÄ KADEUS TEETTÄÄ , VAIKKA MITÄ. OLET TIDENKIN KADEELLINEN ROMANEILLE- MKOSKA OLEMME ISRAELILAISIA.
Romanit ON TIEDÄNYT SEN PALJON ENNEN KYÖSTIN KIRJOITUKSIA SIE ET VOI YHTÄÄN MITÄÄN TÄLLE ASIALLE, KOSKA KORKEIN PITÄÄ SANANSA. Vaikene -ennen kuin Jumala huomaa-, että yrität sotia häntä vastaan. Siellä ne vaan odottaa israelissa meidä Efraimin vuoret, jotka kuuluu meille
jooo kiva kun meillä on uusi mutaatio elikkä kaalo rakloja
mutta ei kannattas ruokkivaa kättä purra.
Ai sinäkö ruokit ja ketä? Omia satiaisiako? Minua et ainakaan ole ikinä ruokkinut!Omilla keikka hommilla olen kyllä porukkani elättänyt.
Ja on jäännyt säästöönkin
Hyvä kun pystyt omasi täit ja satiaisesi ruokkimaan.
"""Suomessa on olemassa laki joka kieltää kansan kiihoituksen ja se on jopa rikoslaissa kieletty."""
Ensinnäkin sinä et ole mikään XXX ROMANI. Semmosta ei OLE OLEMASSAKAAN. KUIN XXX ROMANI.
NIIN , JUU , KYLLÄ KADEUS TEETTÄÄ , VAIKKA MITÄ. OLET TIDENKIN KADEELLINEN ROMANEILLE- MKOSKA OLEMME ISRAELILAISIA.
Romanit ON TIEDÄNYT SEN PALJON ENNEN KYÖSTIN KIRJOITUKSIA SIE ET VOI YHTÄÄN MITÄÄN TÄLLE ASIALLE, KOSKA KORKEIN PITÄÄ SANANSA. Vaikene -ennen kuin Jumala huomaa-, että yrität sotia häntä vastaan. Siellä ne vaan odottaa israelissa meidä Efraimin vuoret, jotka kuuluu meille
Moi!
Tajusitko että juuri vahvistit kirjoittajan väiteet todeksi siitä ,että olette aloittaneet käänteisen rasismin.Tässä hyökkäättte valtaväestön kimppuun ja solvaatte.
Olkaa mn puolesta vaikka Neikereitä jos se saa nää solvaukset loppumaan
arabeille, eivät edes juutalaisille. Palestiinalaisilla on siellä ikiaikaiset kylänsä, oliivilehtonsa ja viljelyksensä, ei uskonnollisen hömpötyksen perusteella ruveta maita jakamaan.
Miksi ne vuoret joutuu odottamaan. Mene ihmeessä sinne. Lentoja on viikottain.
se on romanien maa ja köpä sen maan johtaja
palestiinialaisien osalta tilanne lähi-idässä on aivan samanlainnen kun Amerikan alkuperäisväestön. intiaanien. Maahan tunkeutujat ajavat alkuperäisväestön yhä ahtaamalle, riistävät maat ja virrat ja koko välimeren alueen parhaat viljelysmaat. Tälläiseen kehitykseen ei näytä maailaman alkuperäisväestön suojelu directiivit yltävän, eikä liion puhuta ihmisoikeuksista, sellaiset jutut on jätetty tytön huppakkojen 'oikeuden nyrkit' eurooppalaiseksi harrasteluksi.
olla. Voi palestiinalaisparkoja!
Ymmärsinkö oikein: Sinä olet sitä mieltä, että kun kirjoitan mielipidekirjoituksen, minä myös vastaan siitä, että millaisia vastauksia tulen saamaan? Aika utopistista.Menee yli hilseen. Kyllä tosiasia on se, että jokainen ihminen vastaa itse vain ja ainostaan siitä tekstistä, jonka on itse kirjoittanut ja luonut.Minulla ei ole mitään syytä, eikä halua vastata toisten ihmisten kirjoittelusta.Voin toki tietoisesti provosoida muita, mutta henkilö joka vastaa tähän provosointiin on itse vastuullinen sanomisistaan. Suomessa on sananvapaus ja sen puitteissa täällä toimitaan.Syytä olisi tietysti aina muistaa, että sanomisistaan saattaa joutua vastuuseen. Kansan kiihotus on varmasti ihan jotakin muuta kuin oman mielipiteensä ilmaisua mielipidekirjoittelun tasolla.
vaikka yrittää antaa sellaisen kuvan. Kyseessä on kieliopista hyvinkin perillä oleva kiihottaja, joka yrittää antaa vaikutelmaa romanikirjoittajasta.
Selvä kiihottaja joka yrittää saada riidan aikaiseksi.
Mistä niin päättelet ,ettei kirjoittaja ole romani ja ,että on perillä kieliopista?
Se oli aika helppo nähdä. Se jääköön minun pikku salaisuudeksi. En halua paljastaa kaikkea tuolle joka yrittää mustata romaneja.
kumpi se on noista kirjoittajista joka mustamaalaa romaneja ja miten
Mielestäni Kyösti Roth kirjoittaa asiaa, jota tutkitaan.Tää vain on sellanen asia,eli jos ei ole uskossa ,on vaikeampi ymmärtää,mistä on kyse.
Enkä usko ollenkaan että Köpi tekee tuon ilkeyttään, ei lainkaan. Kyse on tutkimuksista,jota moni muukin on tehnyt. Eli Romanit ovat sitä Jumalan omaisuuskansaa,mitä luultavammin. Onhan siihen näyttöä.
Siksi kannattaa miettiä elämänsä suuntaa ja suhdettaan Jumalaan.Sillä Jeesus on meidän Herramme ja turvamme. Minä en toivoisi kenellekkään tuollaista kohtaloa ,mitä Hitlerin aikaan on ollut ,ja tuskin muutkaan. Mutta maailma on tätä. Elämä Jeesuksen Kristuksen kanssa on tie joka taivaaseen vie ,sekä auttaa myös meitä arkiasioissa. Jumala sanoo myös sanassaan ,siunaa israelia eli täten siunaan Teitä Romani kansa ,olkoon Jumala kanssanne.
erityisesti Jumalan omaisuuskansaa, israelilaisilla oli uskonto johon- kuten moniin muihinkin lähi-idän tuon ajan uskontoihin - sisältyi ajatus että kullakin kansalla oli oma jumala jota palvelemalla se sai etua, voitti vihollisensa jne. Israelin uskonto oli ainoa joka tuolta ajalta säilyi, joten valittuna olemisen ajatus liittyy nyt enää siihen. Liitto oli molemminpuolista, kansan tuli todella palvoa tätä jumalaa ja elää jumalan antamien määräysten mukaan jotta liittosuhde jatkui ja jumala oli "oma". Näin liitto kultin avulla tehtiin todeksi, kansa eli sen todeksi, selitti sen avulla historiansa ja kultturinsa.
Efraim - Miten minä voisin hyljätä sinut
Kirjassa pohditaan romanien alkuperää ja heidän yhtäläisyyksistään mm. ennustuksista ja kirjoituksista Efraimin sukukunnasta. Mielenkiintoinen, mukaansavievä, ajatuksia herättävä.
NormaalihintaJäsenhinta -0.80 € 8.00 €
Elämä ja valo yhdistyksen nettikaupasta löytyy kirja oikeen tästä asiasta, eli kyllä sitä vaan on tutkittu muidenkin toimesta. Ja vielä myydään romanien alkuperästä tehtyä kirjaa. Kirjan on kirjoittanut Terrence Dyer ja sen on kustantanut Viki Klimenkon edustama alija ry.
Eli ehdotan ehdottomasti että Köpikin kirjoittaisi omista tutkimuksistaan kirjan, koska köpin tekstissä on uusia näkökulmia asiaan.
on joka aiheesta, tämä on uskonnollista kevyt hömppää. Tutkimus on asia erikseen niitä teekvät oppineeet tutkijat eivät saarnaajaat oman uskonsa perusteella.
Täytyy sanoa,että Romani xxx on aivan aivan oikiassa.Kyllä meillä jokaisellaon oltava sen verran selkä rankaa ota ottaa vastuun jos kerran kiihoittaakin.Tämä rotuviljeliä ei lieneet ottanut huomioon,sitä tosi asijaa kun nyt pitää ainakin itse itseään kovinkin älykkäänä että tämä on verativissa aivan kun koira laumale heittäis luun. Tiedoksi vaan,että sinun esittämäsi otaksunan on vain sinun toive ajateluasi.Kävikö koskaan mielessä,että jos Juutalaisia on noin 6 miljoona ja romaneita noin 20 miljoona,ettei sekään tosi asija tue mielikuvutuksiasi. Kaaleet! Aatamista ja Evasta te olette polveutuneet niin kuin kaikki muutkin maaila kansat, jos oikeen kauaksi tuijottaa historiaan niin me olemme myös mustia.
Ihan naulan kantaan
ilmankos oli naulankantaan kun itse ensin kirjoittaa
äly hoi
niin voi selittää,
voi jos joskus saisi keskittyä keskeyttämättä,,,,
totta: (lainattua)
**
pitäs oppia heittämään näin:
kysymys:
mikä on palestiina? vastaus:_valtio! ja
kysymys : missä? =
AIHEENA TÄNÄÄN VAIKKA KEVÄTrakkaus???? eikö? ALOITA!
**
(lainaus loppu)
Vaan ihmisiä vaivaavan köpin kirjotukset. Jos ette osaa katsella samallaisilla silmillä niin tyytykää siihen mitä näette ja olkaa hiljaa, risoo tommonen loan heitto. Ihan sama ketä sillä heitetään kuhan saadan jotain ÄLÄMÖLÖÄ aikaan. Itse osaan kyllä lukea ja ajatella myös kriittisesti en tarvii teitä tänne muita ihmisiä haukkumaan ja mustaamaan. Kiitos ja hei.
Onpas omituista porukaa.
Kysymys on siitä,että miten ihmiset reagoi ei siitä miten joku kirjoittaa.Eipä romanit paljoa tarvitse kun tunteet vyöryy ja paisuu.Ei ole soviliasta,että ruvetaan ihmisiä solvaamaan ja haukkumaan kun halutaan olla niin kovasti muuta kun mitä olemme.Minä tiedän omat juureni ja ne juuret on olleet pohjoismaisa jo yli 500-vuotta.Ote Kauniista Veerasta " Sittenkin valkolaisen tytär" Koitaka vaan tottua ajatuksen et Romaneita olette ja Romaneina kuolette: Lopettakaa nyt tä paskan jauhaminen ja pysykää asijassa
Oliko näin että x kirjoitti siitä kuinka ihmiset alittivat kaiken moraali kun ottivat kynsein hampain kantaa sen puolesta että kaaleet on Israelista.Jos huomaa et kirjoitukset saa vääränlaista kannan ottoa niin eikö ois parenpi lopettaa.Se meni jo siiten että valtaväestöa syytettiin lapsiin kohdistuneesta haureudesta ja puhuttiiin ja pylly oli se vertauskohde niin kysyn vaan et eikö silloin ois aika lyödä jarrut kiini.
mieltä asiasta, "Itse osaan kyllä lukea ja ajatella myös kriittisesti en tarvii teitä tänne muita ihmisiä haukkumaan ja mustaamaan. Kiitos ja hei."
-juuri noin,sillä jotkut ei tunnu ymmärtävän tota vaan koettaavat loukata jne
sitten sana ketä kopioi noita viestejä mitä oon jo poistanu aikasemmin niin vielä jos jatkuu niin pitää kysyä bannit palstalle
puhut aivan kuin kaikki jotka ajatelee ja uskoo tohon et oltas israelin kadoneita heimoja eikä kestäs kritiikkiä kun keskustelaa asiasta,alkaa huutaa ylimääräsyyksiä..asiahan ei ole näin todellakaan,joku/jotkut ottaa paljon kriittisemmin kritiikin mutta kyllä monet on kiinnostuneita asiasta kuulemaan/keskustelemaan
sitä paitsi poistin nuo mainihtemas jutut koska ne oli loukkaavia/yleistäviä mutta joku alkoi kopioida ja laittaa takas niitä
jos joku ei osaa keskustella asiallisesti tehkää ilmoitus niin löydän viestin nopeasti ja poistan tarvittaessa niin muilla on tilaa ja mahollisuus keskustella asiallisesti,eikö oo parempi näin?
MITÄHÄN KAIKKEA NETTI HYVÄÄ saa aikaan.
mielipidettä ,
sinulle jolla on
kykyä ottaa hyvät asiat hyvinä
ja jättää pois hankalat tapaukset.
On mielenkiintoista kuunnella itseään joten
kaikki vaan; - kieli murtehista välittämäti-
sanelemaan ,mieli avoimena mietteitään.
ihanaa; ettei kaikki ole kaunis päivä -tätä-
aina on meitä joille sanat hakevat muotojaan
ja ei ole totuttu käyttämään kirjasimia,e l i lauserakentet eivät ole kirjallisen elämän tapa.
Hyvä
'' Itse osaan kyllä lukea ja ajatella myös kriittisesti''
eipä aina juuri tarvii ihan uskoa,tai uskoa ja uskoa!! mielenkiintoista mitä me kaikki haemme täältä
Ehkä aikanaan mekin opimme
käyttäytymään ja olemaan niin
kuin täältä luemme ,ohjaavasti.
vaikka että toiset ne kun osaa opetellaan siihe
n
kaikki hyvä kannustaa. oppia ikä kaikki,
mutta hei
todella kivaa kevätpäivän tasausta tänne tänään.
sarkassmi sikseen,. olen lueskellut tässä erästä 2000 arvostelua mitä laki, ja asetus antaa ohjeita
hyväksyminen ei ole sama kuin
tasapäistäminen ja huuteleminen oikeuksistaan.
ottakaa hyvät ihmiset arvokkuutenne omasta olemisestanne vastuu ja toisten holenpitoa
esimerkiksi ei ole mitään järkeä yrittää muuttaa
muka tavanomaisemmaksi elämäänsä. koskaan ei alakultuurista tule tasaveroista ja ymmärrettyä !
suomalaisen käsitys on sukujensa saatossa omaa elämäänsä arvostavaa ja tämän elämäntavan joka piirua sydämmestä saakka, ei kukaan erakoitunut tai isänmaaton ole kokenut antaumukselliseksi tai edes riittääväksi ilman taiteita tai muuta
kultuuri näkyy niin kuin usko ja luottamus huomisiin elämässä tavallaan kaikessa tekemättä taikka sanomatta jättämisessä , yhteyksissä omiinsa ja siinä olemisensa oikeutuksesa .
olemisessa olevaisen kriittistä panostusta
! . en usko (sydämen )elämään rajoittamalla kultuuria,
suurimpia ristiriitoja massassa on täten se erilaisuutta saa olla vain taiteissa maksusta ?
ymmärrättekö ehkä maassa maan tavat.
että ei; vain olisi suomalaisille kelpaava..
erikoista halataan ja maksetaan päästäkseen hillumaan mutta että tosiasiassa ei pääse edes leipäjonoon
pakolaisten elämää suomessa esim. tuetaan vähäisesti ja lisäksi on pakolaispolitiikka sopeuttaminen. ei sallittua elää kultuurinsa mukaisesti tässä maassa. ainakaan älä sano sitä.
rasismia on myös , ilmaista mielipiteensä
niin kuin henkilöityä
tässä ei kannata yhden miehen niskoille syyttä kaikkea panna , mistä johtunee että hänellä nimekäs maine on .työstä ja asioiden totuudesta.
vaikka puhua voin tässä valtaistusta vastaan olen romanikultuurista onnellinen ja tuen kaikkia suvun historian ja elämän kokemuksen kertoman traditioita.
ja lyhyesti:
olkaa hiljaa
laajasti ottaen sitä että
on ''vähemmistö* niin tulee aina olemaan!" ei tule härnätä julkisesti. ei kukaan saa olla sellaisessa maineessa että ollaan vähä järkisiä
älytkää olla ihmisiksi ja toisillenne kunniallisesti .
arvoisia.
'härkää punaisella vaatteilla' sekoittaa.
...
hmms
äsken...kirjoitin sitten nin kuin ajattelen mustalais nuorelle, ajattelevani.
mutta serkkuni kun meni israeliin(kipuzzille)
nuorena miehenä ja kokemattomana joskaan ei taitamattomana,. hänen mielipiteenään oli syventää uskon perusteita ja olemassa ololleen syvempää pohjaa ja kenties näin ajatellen löytää vaimo.
Jälkiviisaana on helppo tunnustaa että raskasta oli ja antoisaa työtä.
tokaisi ettei sielä oikein sellaisia tyttöjä löytyny? no niin olin ihan oikeassa , hyvin tuynnen taitoa. mutta en minä sillä,.
Hänen elämänsä on ihan sekaisin siitä miten täällä pitää voida hyvin ja on kuitenkin harmaata ja kalseaa ihmisillä on rauhallista ja talous kunnossa ja ollaan karkeita ja katkeria.
todella vähän aikaa sitten ainakaan ei mummoni ollessa karkoitettu kotoaan , sodan aikaa ja muuta tuskaa, ole ollut arvostelemassa elämää sillä hänen uskon vahvuutensa ja ihmisen arvostaminen oli totta. kaikella kunnioituksella JUmalan työtä kohtaan, kriisiytymistä tulee mutta onneksi meillä on valintamme vapaus olla omassa itsessämem heikkoja ja saada toimia voimiemme ja halujemma mukaan myös vastuussa itsestämme.,
ihmisen kasvukipuihin on oltava ajan ja tyynen hyväksymisen kannalta aina tilaa,
kuka herää 50 ja myöhemmällä ajattelemaan mitä on saanut ja saavutuksen heikkouksia,
totuus on elämä. HYVÄÄ MATKAA.
valintamme (surusilmäinen)siunaus. kaikessa ottakaa sopiva ies ja kantakaa toistenne kuormia.
uskonnollisuuteen kuuluu olla vaiti ja hiljaa varsinkin israelin erityis asemaa, esikoisena ei tule 'jumalansilmäterää' arvostella lainkaan.
siis on opittu riimi ja arvo hengellisyydestä
kun aikanaan vähän vanhempi sukulainen
meni makedoniaan ja sieltä työelämään
arabi maailmaan, ymmärsin miten israel liittyy vaativuuteen ja omistushakuisuuteen ja miten sitten syhtautuisin
jordaniaan, täytyy myöntää ettei toisen elämän kultuurin oleminen ja uskonto ole pois minun uskostani,
(tässäkin kun arvostelemisesta on puhetta hävettää miten meillä on
taipumista olla muka viisaista viisaimpia niin on helppoa kaukana suomessa olla mitä miten mieltä vain palestiinasta )
vaikka en kumpaakaan puolusta
ja ole samaa mieltä. en ota poliittisesti kantaa , mutta
ihan ilmeisesti siitä sitten opin perheen kautta uutta,
eihän parempaa ihmisten elämän arvojen tuntevutta olenkaan kuin nähdä mitä he ovat.
ei meitä ole määrätty tai perimältämme kutsuttu asetettu nyt asumaan , kärkkäästi astumaan edes toisten maailmaan ,maahan sinne neuvomaan tai millään oikeudella heitä arvostelemaan täältäkään suomesta.
käsitän että , netti elämä on parodia. oikea
historaalinen ihmettely on olotila ja
herättää Ymmärtämätöntä ahdistusta varmentamisia ja kriittisestä psyykkiseen kilenkikkailua ja ymmärrän miten tunneperäistä olemisen epätietoa. oikeutettuna pidettäköön sananvapaus kunhan tarvetta ei ole
suomalaisen korrektin elämän arvojen vastaista
hostorian häpäisemistä tämänpäivän vapautumisen kustannuksella.'
Arvostella leikkimielin ' voi olla vaarallista:
uhittelua vieraalla maalla, näin läimäystä vasten naamaa!
olin ainakin hyvilläni että , yrittävät kestää' rukoilla ja toivoa ylläpitää, yhdessä kun,
siellä ne tv:ssä
dokumentissa oli ainakin hyvin kuvattu että tietyistä asioista ei puhuttu, ja että suru oli istua yhdessä tulessa piirissä, ja antaa itkun tulla,.
pojat teki rakennuksella töitä ja haaveilivat rauhasta ja rajoista,. palestiinalaisia kuitenkin olivat, rajan yli menivät ja yöllä pakosalla vielä menettivät kaikkea,.
hyvä että, ei ne kärjistelleet asioita ja
vahdottaneet tuntemuksiaan.
palestiinan pojat ovat olleet unohdettuina, ollet ihan kohteliaita kun minä ainakin ehkä ajattelin että israelista ei saa moitteensanaa
sanoa ja sit muut kaikki , ympärillä
uskontona luulin olleen arabeina 20.3.2007
kirjoituksen tulkkausta:
KORJAA MUTTA MUISTELLAAN:
";MINÄ ASETIN SINUT ASUMAAN MAAHAN; ISIESI MAATA KAITSEMAAN"
OLEN
"ANTANUT HEILLE ASUMISENSARAJAT ETTÄ HE ETSISIVÄT JUMALAA"
ehkä kaikkia meitä ei ole määrätty
lähtemään sijoiltamme-
tai perimältämme emme kuulu jonnekin missä emme ole. minne mennä , on hyvä kysymys.
"HERRA ME OLEMME EKSYKSISSÄ"; EMMAUKSEN TIEN VAELTAJAT " HERRA VAIN SINULLA ON ELÄMÄN SANAT!"
kutsuttu on asetettu missä on palvelija siellä hänen herransa, missä ryhtynyt on nyt asumaan ,
valintojen vastuuta se on, en ryhde edes
kärkkäästi astumaan varpaille varovaisestikaan, on niin paljon hurskastelua, ja #"HERRA EMMEKÖ ME SINUN NIMESSÄSI TEHNEET MONTA TUNNUSTEKOA" ja mitä olisimme muiden historian tai elämään
edes toisten maailmaan ,maahan arvostettuja kuin
sikopaimenen virkaa?
O=
sinne voi muka mennä hyvin neuvomaan tai millään oikeudella ihmistä arvioimaan uskonnollisesti,
en kykene olemaan lähemäinen että en heitä arvostelemaan käy täältäkään suomesta.
käsitän että , RANKKAA RAJUSTI TURHAUTTAVAA ON,
netti elämä on parodia. oikea ajatus ei ole
koko kansallisuus. paremuus tai ehdoton.
historaalinen ihmettely on olotila jatkuvasti
israelin olemassaoleminen
herättää Ymmärtämätöntä ahdistusta
uskolla varmentamisia ja kriittisestä kieltoa.
arvostelun psyykkisenä kikkailuna ymmärrän miten tunneperäistä on olemisen olemus. se on vain epätietoa. vakuuttelua muutoksen pelkoa.
oikeutettuna pidettäköön sananvapaus kunhan tarvetta ei ole "muuttaa maassa maantavalla" -kauneutta ja sitä antaumuksellista uskoa ,
osallisuudesta hiljaisen tietouden turvallisuuteen pohjautuvasta olemassa olosta.
suomalaisen korrektin elämän arvojen vastaista
historian häpäisemistä tämänpäivän vapautumisen kustannuksella.' on pysyvyydestä ja aitoudesta tullutkin kokemuksien valtameri jossa haaksirikkoudutaan.
USKONTO MIELELLÄÄN KIELLETÄÄN SIITÄ PELOSTA ETTÄ KAIKKI OVAT TASA ARVOISIA SIINÄ
minaretteja joka paikkaan. sitäkö se on?
Arvostella leikkimielin ' voi olla vaarallista:
uhittelua vieraalla maalla, näin läimäystä vasten naamaa!
en sitä halua sanoa, olen vain huolissani
että häpeä onkin
harjoitaa kultuuriaan uskontoaan,elämän arvojaan
uskoa itsenäisyyteen jne.
siitä
olin ainakin hyvilläni että , yrittävät kestää'
niin kuin sanoivat,niin palestiinassa he voivat
rukoilla ja toivoa ylläpitää, yhdessä kun,
siellä ne tv:ssä näkyvät että,näin se
dokumentissa oli ainakin hyvin kuvattu että tietyistä asioista ei puhuttu, ja että suru oli istua yhdessä tulen loimussa piirissä, ja antaa itkun tulla,.
pojat teki rakennuksella töitä ja haaveilivat rauhasta ja kestävistä turvallisista rajoista,. palestiinalaisia kuitenkin olivat, rajan yli menivät ja yöllä pakosalla vielä menettivät kaikkea,.
jotakin siitä jäi sieluun erikoisesti
hyvä että, ei ne kärjistelleet asioita ja
vahdottaneet tuntemuksiaan.
rauha on kuin virta!
että meillä rauha olisi, HERRAMME LUNASTUKSESSA KAIKILLE LUODUILLE ;KANSOILLE:KANSANHEIMOILLE SITTEN HÄN TULEE TUULISSA JA PILVISSÄ! HÄNEN ME OLEMME JA HÄNESTÄ ME KERSKUMME ;KRISTUKSEN ARMO:
´´...........................................´
uskonnollisuuteen kuuluu olla vaiti ja hiljaa varsinkin israelin erityis asemaa, esikoisena ei tule 'jumalansilmäterää' arvostella lainkaan.
siis on opittu riimi ja arvo hengellisyydestä
kun aikanaan "vähän vanhempi" sukulainen . välittyi "hyvä syvä halu armahtaa, kurja köyhä
HYvÄ JUMALA SEN KAIKEN RIKKAUDEN SEASTA;Ihminen"
meni´työhön makedoniaan ja sieltä ´kas´elämään
arabi maailmaan, ymmärsin miten israel liittyy vaativuuteen ja omistushakuisuuteen ja miten sitten suhtautuisin
jordaniaan, täytyy myöntää ettei toisen elämän kultuurin oleminen ja uskonto ole pois minun uskostani,
"NU HAR INTE FEL INTE ABSTRAKT RÄTT" miettiä voi
(tässäkin kun arvostelemisesta on puhetta hävettää miten meillä on
taipumista olla oikeassa, uskonnossa varmasti
viisaista viisaimpia luullaankin olevamme se on niin helppoa kaukana suomessa olla turvassa ja olla mitä mieltä missäkin, saa sanoa ,uutiskuvista, mitä miten vain vaihtaa asiamieltä vaikka nyt tästä;palestiinasta )
vaikka en kumpaakaan naapureinani pidä enkä maana puolusta
ja ole ainakaan kaikessa samaa mieltä. en ota poliittisesti kantaa , mutta rakkautta sE on. sitä rukoilee että voisi antaa edes yhden maapallon päivän toiselle rauhan"
voi rajattomasti säälien tuntea ikävää ja
ihastua maihin, "voin tuntea kaipausta vaikken ole ollut 'ölantia kauempana!"
IHMINEN PALESTIINASSA SAI AJATTELEMAAN TOISIN; niin SAMOIN ON MONESSA TILANTEESSA HUOMATTU ETTÄ
AITO
IHMINEN OLI HÄN MISSÄ ;MAASSA JA RODUSSA TAHANSA SAA USKONNONKIN NÄYTTÄMÄÄN JOTENKIN JALOMMALTA: KUN HÄN ON VAKAA
EI AINA VAHVA MUTTA JOKAISEN IHMISEN AITOUS TEKEE KAUNIIKSI KOKO IHMISEN KATSELEMISEN JA KASVOT; IHAN KUIN ENKELIN KÄDET?
nöyrästi
elämä
ui,
!
????????????????
joululauluja kiitos!
tuon sinun sepustuksen saada suomenkielellä?
kiitos
mutta, mielenkiintoista siihenkin on tauti diaknosoitu että KUN
PUHUU TAUKOAMATTA; JA sitten että oikeastaan luulen että on meitä joilla se puhuminen ei ole luontaiseta niin tämä kirjoittaminen HAKEE SANOILLA KOKOAJAN HUOMIOTA VASTAKAIKUA ihan samalla tavoin kuin puheripuloisen ihmisen puhe,miten siinä perässä pysyy taikka kerkeää vastavuoroisesti vastaamaan ? ei mitenkään, perässä pysy ja sitten
onko niinkin että mihin tahansa mielipiteeseen on jotenkin vika tarrautua/tarttua ihan että pitää olla sanomassa SIIHEN mitä vain SAADAKSEEN ajatella
näin mä nyt ajattelisin, jos minusta olisi lukijassa kyse. tuosta ajatuksia ' ?' en minä tiedä mitään, palestiinalaisten asemasta -kylläkään-
oli niin kuin rajuna
se maininta ''mene sinne maahan ,js kiinnostaa''
kansallinen-lausahdus.
tottakai suomea meillä puhutaan, vähän eritavoin ja eri-asioista. ja rikkautta ..(se on tätä ratio elämääkin elellä! ((kanavat)).)
pitäs oppia heittämään näin:
kysymys:
mikä on palestiina? vastaus:_valtio! ja kysymys : missä? = eikö? ALOITA!