80-siä naurattaa kun tämän ikäset on olevinaan niin vanhoja.
Nykysin kasikymppisetkin on hyväkuntosia ja pirteitä.
Nykysin kasikymppisetkin on hyväkuntosia ja pirteitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
oikeassa :=))
Me olemme vielä aika nuoria. Nykyään aina useammat ja useammat ihmiset elää lähes 100 vuotiaaksi, ja monet heistä saattavat olla ihan pirtsakassa kunnossakin vielä.
Siis mehän ollaan vasta keski-iässä :=)))
Ajateltiinhan sitä sillon 18 vuotiaina, et 30 vuotiaat ovat jo vanhoja. Paras ikä on kait ihmisellä aina se , mitä elää :=)))
sairauden ja kuolet muutaman vuoden päästä ,useimmille käy niin .
vaikka minkä ikäsenä eikä juuri viiskymppisenä.Mutta se onkin eri juttu.Joka tapauksessa minusta tämän ikäsenä ei tarvii tuntea olevansa ikäloppu.
Täs on hauska muisto nuoruudesta. Tampereella oli aikoinaan sellainen tanssipaikka kuin Simpukka. Siellä tuli käytyä ahkerasti. Olin silloin kaksikymppinen, mutta annas olla kun kuusitoista vuotias poika kiljas keksken tanssin "hei katos vaan, mummotkin on tullu tänne". Meitä oli kaksi tyttöä lattialla tanssimassa jenkkaa. Nyt se naurattaa silloin ei.
En ollenkaan tunne itseäni vanhaksi ja toivon, että vielä kaheksankymppisenä tunnen samoin :)
kun vanhempi ihminen sanoo: "Sinä olet vielä niin nuori..."?
Itse olen saanut nuoret pysähtymään, kun valittelevat omaa vanhenemistaan läsnäollessani. Kohotan hymyillen kulmakarvaani ja kysyn, että jos sinä olet vanha jo nyt, mikä minä sitten olenkaan. Yleensä nauramme yhdessä asialle.;)
ettei ole vanhentunut yhtään 3-kymmen jälkeen.
Toisaalta silti. Kun muistan, että äitini kuoli vain muutama vuosi minua vanhempana, tulee kaikki mieleen.
Itse en kuitenkaan aio mieleltäni kuivettua kelopuuksi koskaan.
on kiinni ihmisen terveydentilasta, ja ehkä työuranpituudesta, sekä työn fyysisestä vaativuudesta, - jos kolottaa ja pakottaa ei millää jaksa olla nuori, siis nuorekas.
Sitten kokemaan vaikuttaa varmasti ihmisen taloudellinen tilannekin, joko elämänmittainen, tai sitten silloin kun pitää/äisi olla "nuori" t. nuorekas.
Myös ihmisen psyykkinen vireys auttaa jaksamaan ja uskomaan nuoruuteensa - luulen ma.