Miten voin hallita ettei vauvani syö liikaa?
tyttö on kuukauden vanha ja iltaisin ja joskus päivälläkin hän on melkein jatkuvasti tississä kiinni ja sit hän pulauttaa rajusti.pulauttamisen jälkeen hän huutaa,eli mitä voisin tehdä?
tyttö on kuukauden vanha ja iltaisin ja joskus päivälläkin hän on melkein jatkuvasti tississä kiinni ja sit hän pulauttaa rajusti.pulauttamisen jälkeen hän huutaa,eli mitä voisin tehdä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kolmen muksun äitinä voin kertoa että anna tissiä aina kun vauva haluaa!!!! Sitä ei missään tapauksessa saa äiti määritellä mikä on liikaa tai liian vähän. Sen tietää vain lapsi itse. Ei haittaa vaikka pulauttaa. Tosin se tuo maidot pois vatsasta ja taas on nälkä... Lue ylempänä oleva mun vastaus niin siinä kerron eloonjäämis- asiasta.. Tsemppiä sulle!!!
täysin samaa mieltä!
Tuommoisia ne ovat monetkin, ei kannata olla huolissaan. Oikein innokas vauva voi syödä niin ahneesti, että pulauttelu johtuu ilman nielemisestä.
Jos sinulla on paljon maitoa ja äkäinen herumisrefleksi, apua voisi olla siitä, että ihan vähän ennen syöttöä tyhjennät rintaa pikkuisen - ei tule sitten niin paineella ensinälkään:)))
Säännöstelyyn ei ole tarvetta, vauva tietää rajansa ihan itse.
Sillälailla ettet anna ihan niin kauan syödä, tarjoathan sitten jonkun ajan kuluttua kumminkin lisää. Minulle osui ihan samalainen lapsi myöskin, joka söi söi söi ja sitten oksensi, ja mistäs sitten annat rinta mainoa???? No siihen auttoi pieni säännöstely. Tosin voin kertoa että meillä siihen lapsen rajojen omaan tietämykseen ei sitten tullut tolkkua ennenkuin lapsi oli iältään 9-10. Eli jouduin kautta linjan rajoittamaan syömistä lapsivuosina. Koulussa olivat joskus ihmeissään. Lapsi on tällä hetkellä jo 19v
Minäkin olen kolmen lapsen äiti, ja muut lapseni ovat ollet normaaleja ruokailun suhteen, joten tiedän mitä tämä ero merkitsee. Sellaiset äidit jotka eivät tätä ole kokeneet eivät ole kelvollisia neuvomaan Sinua tässä asiassa. Normaalin lapsen syöntiä ei saakkaan rajoittaa.
Tässä asiassa Sinun on vain luotettava omaan tunteeseen siitä mikä on lapsellesi parasta.
Minullekkin neuvolastakin neuvottiin ettei lapsen ruokailua saa rajoittaa--- ja kuinka väärässä he olivatkaan!!!
Myöhemmin meillä paljastui lievä adhd joka aiheutti kaikenlaista kiusaa asioiden oppimisesta, aiheesta voisin vaikkapa kirjoittaa kirjan, tähän en kuitenkaan jaksa.