kokemuksia Deturin Turkin matkoista? mikä kohde hyvä entä hotellit ja retket

ev1

kokemuksia Turkin lomakohteista Deturilla

7

4897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piia

      Turkin sivuilla on tietoa Hotelleista ja hotellipojista lue niin tiedät missä on parhaimmat pukit

      • osoite

        Vinkit ;

        Albania: matkustaminen suhteellisen turvallista, mutta normaalia varovaisuutta syytä noudattaa. Kosovon raja-alueella noudatettava erityistä varovaisuutta.

        Kiertävä suurlähettiläs
        Länsi-Balkan


        Turvallisuustilanne
        Albanian turvallisuustilanne on parantunut, mutta se on pysynyt ongelmallisena eräillä alueilla muun muassa järjestäytyneen rikollisuuden vuoksi. Kosovon raja-alueella liikuttaessa on noudatettava erityistä varovaisuutta (erityisesti Kosovosta Albaniaan kulkeva moottoritie, joka kulkee Kukesin ja Pukan kaupunkien halki). Myös aivan maan pohjoisosassa on edelleen aseistautuneiden rikollisjoukkojen vaara. Rikollista toimintaa on myös maan eteläosassa. Muita kuin keltaisin taksi-rekisterikilvin rekisteröityjä takseja tulisi välttää. Varsinkin pitemmillä matkoilla hinnasta kannattaa sopia alustavasti etukäteen (esimerkiksi Tiranan lentokenttä on kaukana kaupungista).

        Turismi kehittyy Albanian rannikoilla pohjoisen Velipojan rannoista aina etelän Sarandaan asti. Muun muassa Durresia ja Sarandaa ympäröivät alueet ovat suhteellisen turvallisia. Myös historialliset sisämaan kaupungit kuten Kruja, Korça ja Gjirokaster sekä Ohrid järven rannat ovat rauhallisia turistikohteita. Tiranan keskusta ja ympäristö ovat yleisesti ottaen turvallisia alueita. Mielenosoituksia ja joukkokokouksia tulee välttää. Myös matkustamista öisin on syytä välttää.

        Liikenne
        Liikennekulttuuri poikkeaa suomalaisesta liikennekulttuurista. Liikenteessä vaaratilanteita aiheuttavat teiden huono kunto ja uhkarohkea liikennekäyttäytyminen. Pimeällä ajoa on syytä välttää. Autovarkaudet ovat suhteellisen yleisiä. Väkivaltaisen autokaappauksen sattuessa kohdalle vastarintaa ei tule tehdä.

        Terveydenhuolto
        Vesijohtovesi on periaatteessa juomakelpoista, mutta pullotettua juomavettä on syytä käyttää.

        Julkisen terveydenhuollon taso ei ole länsimaisella tasolla ja sairaaloiden varustelutaso on matala.

        Tetanus-difteria ja Hepatiitti A -rokotusten on syytä olla voimassa. Pidemmäksi aikaa Albaniaan matkustavien on syytä tarkistaa mahdollisesti tarvittavat lisärokotukset esimerkiksi lähimmästä terveyskeskuksesta.

        Matkavakuutuksen on syytä olla voimassa.

        Hyvä tietää
        Suomen kansalaiset voivat oleskella Albaniassa ilman viisumia 90 päivää. Maahan saavuttaessa ja lähdettäessä on maksettava 10 euron suuruinen rajanylitysvero.

        Jos passi katoaa, on asiasta tehtävä katoamisilmoitus lähimmälle poliisiasemalle. Kopio ilmoituksesta sekä mahdollinen tutkinta-asiakirjakopio tulee toimittaa johonkin maassa olevaan EU-maan suurlähetystöön, josta passin kadottanut Suomen kansalainen saa kotimatka-asiakirjan, joka kattaa kotimatkan.

        Luottokortteja voi käyttää Albaniassa vain rajoitetusti. Kansainväliset hotellit Tiranassa ja turistikohteissa, kuten Durresissa, Vlorassa ja Sarandassa, hyväksyvät yleensä American Express -, Mastercard -, Diners - ja Visa -luottokortit. Ainakin Tiranasta löytyy seteliautomaatteja, jotka toimivat näillä korteilla. Luottokorttien käyttöä maksuvälineenä yleisesti ei suositella.

        Suurlähetystö toivoo Albaniaan muuttavien suomalaisten täyttävän oheisesta linkistä löytyvän henkilötietolomakkeen ja toimittavan sen kiertävän suurlähettilään toimiston sähköpostiosoitteeseen ([email protected]) sekä pyytää heitä ilmoittamaan välittömästi mahdollisista muutoksista:

        henkilötietolomake: aikuinen rtf
        henkilötietolomake: alaikäinen rtf
        Suomen edustus Albaniassa
        Suomella ei ole suurlähetystöä Albaniassa. Suomea Albaniassa edustaa Helsingistä käsin operoiva kiertävä suurlähettiläs:

        Kiertävä suurlähettiläs
        Alpo Rusi
        puh.: 358 9 1605 5017
        sähköposti: [email protected]

        Sihteeri
        Saila Kankaanpää
        puh.: 358 9 1605 6557
        faksi : 358 9 165 5650
        sähköposti: [email protected]

        Hätätilanteissa Suomen kansalainen voi konsuliasioissa soittaa ulkoministeriöön:
        puh. 358 9 16005 virka-aikana
        puh. 358 9 160 55555 virka-ajan ulkopuolella

        Ongelmatilanteissa Suomen kansalaisia avustavat myös Tanskan ja muiden EU-maiden Albaniassa sijaitsevat suurlähetystöt.


        Lähetystöjä Tiranassa
        Embassy of the Kingdom of Denmark
        Rr. Nikolla Tupe No. 1, 4th Fl. Apt. 4, Tirana, Albania
        Postal Address:
        P.O.Box 1743, Tirana, Albania
        Puh: 355 4 25 74 22/3/4
        Fax: 355 4 25 74 20
        Sähköposti: [email protected]
        [email protected]

        Embassy of the Republic of Austria
        Rr. Frederik Shiroka 3Tirana, Albania
        Puh: 355 423 31 44
        Fax: 355 4 23 31 40
        Sähköposti: [email protected]
        [email protected]

        Embassy of the Czech Republic
        Rr. Skënderbej 10
        Tirana, Albania
        Tel: 355 4 23 21 17

        Embassy of French Republic
        14 rue Skenderbeg
        Tel: 355 4 23 42 50 -4 23 40 54 -4 23 37 50
        Fax: 355 4 23 44 42
        Sähköposti: [email protected]

        Embassy of the Federal Republic of Germany
        Rr. Skënderbej 8
        Tirana, Albania
        Tel: 355 4 27 45 05
        Fax: 355 4 23 34 97
        Sähköposti: [email protected]

        Greece
        Embassy of the Hellenic Republic
        Rr.Frederik Shiroka 3
        Tirana, Albania
        Puh: 355 4 22 39 59
        Fax: 355 4 23 44 43
        Sähköposti: [email protected]

        Embassy of the Republic of Hungary
        Rr. Skënderbej 16
        Tirana, Albania
        Puh: 355 4 23 32 38

        Embassy of Italian Republic
        Rr.Lek Dukagjini, 2
        Tirana, Albania
        Puh: 355 4 234045
        Fax: 355 4 250921


    • ALanya<3

      Positiivisia kokemuksia on Alanyasta,
      Olimme ensin huoneisto hotelli Laviniassa kaverin kanssa, ja mun piti lähteä torstaina takaisin suomeen niin detur tarjosi kolmea lisäpäivää ja saatiin vielä vaihtaa hotellia viiden tähden all inclusiveen ilman mitään lisämaksuja!

      Jäi kyllä positiivisesti mieleen,
      tosin silloin oli lentojen kanssa jotain ongelmia, sen takia tarjottiin jatkopäiviä..
      Mutta siis, Alanya.. Se on parhain kaikista.
      Riippuu tietysti minkälaisella porukalla on lähdössä,Kemer on kuulemma lapsiperheiden suosiossa, ainakin näin olen kuullut.

    • Meidän perhe

      Royal Palm /Alanya
      Oltiin viime kesänä lasten (5,11 v.) kanssa ko. hotellissa. Mukavat huoneet, pienet keittonurkkaukset, 2 erillistä uima-allasta lasten allas. Toiseen isoon altaaseen tuli liukumäki joka oli osan päivästä avoinna.

      Oltiin Deturiin tyytyväisiä. retkillä ei oltu, kun ollaan oltu niin monesti jo Turkissa. Dolomus-bussilla oli kätevä liikkua hotellilta keskustaan jne. Hotellin yhteydessä pikkukauppa ja noin 50-100 m päässä isompi ruokakauppa.

      Hotellilta uimarantaan oisko 200 m. Kuitenkin ihan lähellä.

      Keskustassa oli vesipuisto, en muista nimeä. Dolomus-bussi jätti aivan Waterparkin viereen. Vesipuisto muuten ok, mutta "takavarikoivat" kaikki omat eväät vesipulloja myöten. Vähän rasitti, kun käytiin kaupassa juuri ennen vesipuistoon menoa. Ruokaostot vesipulloineen jätettiin vartijan koppiin. Vartija tarkisti muuten reput sun muut ettei ollut mitään ruokia laukuissa.

    • -Mari-

      Oltiin kesällä 2004 Marmariksessa. Olin Deturiin tyytyväisempi, kuin mihinkään aikaisemmin käyttämääni matkatoimistoon.

      Hotelli oli Huoneistohotelli Liman. Ei mikään paratiisi, mutta ihan asiallinen.

      Retkille ei osallistuttu, mutta veneretket ovat kuulemma oikein mukavia.

      • hyvä

        mutta liikaa myynti juttuja retkillä.. menee matkoihin turhan paljon aikaa ja kohteessa ei kerkee tutustuu juuri ollenkaan, ku pitää jo palata bussiin, et kerkee takas hotellille


    • totuuden tuutti

      mitä väliä kokemuksilla on tai matkakohteella?
      retkilläkään ei ole mitään väliä.
      panosta hotellin tasoon matkassasi että viihdyt haarukset auki mukavammalla sängyllä.

      kyllä niitä kikkoloja on jokaiselle teistä ihan tarpeeksi jos vaan on lompuuki kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      125
      5577
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5322
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4437
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe