Emme keksineet toista nimeä pikkuiselle Aava tyttärellemme,mutta sitten päädyimme Italiaan sillä pidämme siitä maasta ja olemme käyneet siellä paljon. Aijomme tulevoasuudessa ehkä muuttaakin sinne miehen työpaikan perässä.
Mitä mieltä?
Nimi jää kuitenkin tytölle.Siis Aava Italia.
Katsoin väestörekisteristä ja Suomessa on annettu Italia-nimi 6:lle.
Mitä mieltä?
Nimi jää kuitenkin tytölle.Siis Aava Italia.
Katsoin väestörekisteristä ja Suomessa on annettu Italia-nimi 6:lle.
Vastaukset 10
Vanhimmat
minulle mieleen?
Aavasaksa.
minusta tuo nimi on todella ihana :)
kieltämättä tulee mieleen joku maa, jota kuvaillaan aavaksi..
no mutta, pidän kuitenkin.
nauraakko?Olpa haaska juttu tuoassiisa.Hah.
Itse ehkä pitäisin siitä enemmän mutta miehen idea oli tuo suomalainen Aava.Ava olisi kansainvälinen jos ulkomaillekin muutetaan.
Olen siis viestiketjun aloittaja.
Miten olisi Ava Italia?
Ps.Sinulle joka nauroit,tämä ei ole provo.Ja minusta Italia nimenä painii aika lailla eri sarjassa kuin joku Saksa.
Mietippäs: ovathan Paris,London ja AFRICA nimiä myös.
eivät tietenkään ole sama asia eivätkä kuulosta samalta, mutta yhdistelmä Aava maan nimi toi kyllä minun mieleeni Aavasaksan. Kai tiedät, missä Aavasaksa on?
Kyllä maiden nimiä käytetään ihmistenkin niminä tai päinvastoin. Georgia on yksi sellainen. Samalla konseptilla toimisi vaikkapa Intia, Britannia, Tansania, Albania. Ja Tahiti.
Ja kuten äskettäin täällä kerroinkin, ovat monet kaupunkien ja kuntien nimet käytössä etuniminä, esim. Kaarina, Loviisa, Ristiina, Viena, Inkeri, Pietari, Taavetti, Mikkeli.
Mitä muuten luulette, voisiko lapselle antaa nimeksi Suomi tai Finlandia?
Kysyin miten olisi Ava Italia. Sanottaisiin myös ihan "ava"?
No,voisi lapselle varmasti antaa nimeksi Suomi tai Finlandia(Pojalle taas Finland)
Ihan huvin vuoski käväisin väestörekisterin sivuilla ja huomasin että Suomi-nimisä mieheiä on 42 ja naisia 16. Yhteensä 58 :)
Vuonna 1900-19 sai 22 miestä nimekseen Suomi :)
Ava on sikäli - siis minun mielestäni - parempi, että sitä ei yhtä helposti miellä Italian adjektiiviattribuutiksi.
Mutta älä anna minun vaikuttaa päätökseenne! Tämä on vain keskustelua, jossa otetaan esille eri näkökulmia.
Ava sopii Italian eteen paremmin.
Aa vai talia?
Iva Atalia.
Kyllähän lapset näitä haukkumia vääntävät, vaikk aolisi miten nätti nimi. Must Italia on ihan jees nimenä, sellainen sopivan lämminverinen ja tulinen. Mieluummin Aava Italia (tai Chile) kuin Aava Siperia ;) (itse asiassa Sanna Siperia sopisi hyvin)
Harvat välttämättä tietää kaverinsa toista nimeä.Ei se ole oleellinen :)
Taidetaan laittaa Ava Italia.
Aika lailla ollaan siis jo pääts tehty.