Olen eronnut pari vuotta sitten ja alaikäiset lapset tulivat yhteishuoltajuuteen exäni kanssa. Lapset asuvat kanssani. Exsiippani ei kuitenkaan täytä yhteishuoltajuuden kriteereitä, ei ole halukas ottamaan lapsia kuin väkisellä hoitoon ja esim. kesällä kun olivat hoidossa, vähensi elatusmaksuista lasten pääsyliput mm. huvipuistoon, bensarahaa ja viikon ruokakuluja.. eikä pidä itse lapsiin yhteyttä ollenkaan. Onko kallista jos haen yksinhuoltajuutta, miten prosessi etenee ja entä jos exä vastustaa?? Eniten tietysti kiinnostaa paljonko maksaa, käyn vakituisessa työssä ja maksan asuntolainaa joten joka euro on tärkeä. Kiitos jos joku viitsii vastata.
Miten haen yksinhuoltajuutta?
Eronnut
135228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Laita vajaat elatusmaksut hakuun. Ei etä niistä ominpäin voi vähentää senttiäkään.
Miksi laitat lapset väkisin etävanhemman luokse, jos hän ei ole halukas heitä ottamaan?
Laita lapset valmiiksi sovittuna aikana, ja jos etä ei heitä hae (tai miten teillä sopimuksessa haut/noudot sovittu) kirjaat ylös joka kerran ja silloin sinulla on näyttö toimimattomasta yhteishuollosta ja voit lähteä käräjöimään asiasta.
Muulla tavoin, vasten etän tahtoa, sinun on melko mahdotonta muuttaa huoltajuutta.
Kannattanee alkaa pitämään kirjaa tapaamispäivistä. Sillä saattaa olla merkitystä jos oikeuteen menette.
Elatusvelvollinen ei tosiaankaan voi omavaltaisesti pienentää elatusmaksuja. Jos sopimuksessa ei ole mainintaa siitä että elarit ovat pienempiä lomakuukautena, ne eivät silloin ole pienempiä.
Mutta eikös lastenvalvoja osaisi auttaa sinua kaikkein parhaiten?
itsekin elin harhaluulossa että sovittelevat tarpeen vaatiessa jos pystyvät. mutta viime viikolla soitiin täällä helsingissä lastenvalvojalle (joka kuulosti erittäin tympeeltä tyypiltä muutenkin) ja sanoi että heistä ei ole hyötyä, elatus ja tapaamisasioissa meidän kohdalla, kun kerroin että isä lyö luuria korvaan kun yritän kysellä elatusmaksuista (joista siis ei ole vielä sovittu)
kysyin valvojalta että mitä pitäis tehdä (siis edelleen puhelimessa) mennä käräjillekö. tämä vastasi myöntävästi. sanoin etten jaksa ennää riidellä eikä ole käräjiin varaa eikä aikaa eikä voimia, sanoi vaan että sitten se jää (se elatusmaksu, ja hoidan itse elatuksen)
kuvitelkaa! näin me äidit edelleen jäädään yksin!!! aina vaan. kukaan ei meitä tue tai puolusta! katotaan mitä kokoomus saa hallituksesssa aikaann! hehhhehh!!!
Annat asian asianajajan hoidettavaksi. Oikeus päättää sen jälkeen, olipa isä paikalla tahi ei. Poliisisaattue hakee isän paikalle, jos omat jalat eivät kanna ja kun sinulla on asia vireillä, saat elatuksen kunnalta, heidän tehtävänsä on hakea se isältä taannehtivasti.
Seuraavan kerran kun menet sosiaalitoimistoon tämän asian tiimoilta, ota asianajaja mukaan, ja anna myös asianajajan soittaa puolestasi ko. virkailijalle.
Sovit asianajajan kanssa, millaiseen tapaamissopimukseen rahkeenne riittävät, yksinhuoltajuus kannattaa hakea samantien, koska on näyttö, että isä ei kykene sopimaan yhteishuoltajan tavoin lasten asioista kanssasi.
Homma alkaa sillä, että soitat oikeusaputoimistoon ja sanot että elatusmaksut/-tuki ovat tulematta, se vaikuttaa pikaisemman ajan saamiseen. Lasten elatus on aina ykkönen.
Hei, asia kerrallaan, soitto ajanvaraus ensin, sitten jatkat siitä... :)
Isosti TSEMPPIÄ!
Jaa´a vai ei täytä yhteishuoltajuuden kriteerejä; no joo, sinun kriteerejä ei, mutta paljon enenmän tarvitaan todistetaakkaa, että oikeudessa onnistasi haluamallasi tavalla.
Ensinnäkin, jos elatussopimuksessa on mainintaa, että lasten ollessa etä-vanhemman luona, niin siltä ajalta ei makseta elatusmaksuja, niin vähennykset ovat ok. Mutta jos ominpäin tekee vähennyksiä, niin vastoin sopimusta toimii; toisaalta ymmärrettävää. Kyllä etä-vanhempikin ymmärtää rahan päälle.
Joten pilkun paikkaa viilaamaan lastenvalvojan luokse ja voithan siellä ehdottaa mainituilla syllä yksinhuoltajuutta; tosin katso tarkaan, ettei viranomainen ala nauramaan.
alkuperäinen kirjoittaja maksoi lasten menot huvipuistoihin...isä maksoi normaalin elatusmaksun ja kun vähensi siitä huvipuisto yms menot niin ne menothan jäi tavallaan ap kirjoittajan maksettavaksi..ei tuo ole isän käytöstä, sanon minä..kyllä lapset varmasti haluavat isäänsä nähdä, mutta onhan se inhottavaa jos toinen väkipakolla lapset hakee..hmph..miehet..hae yksinhuoltajuutta vaan..eipä ole ainakaan miehen pakko tavata jos ei halua ja voisipa jop vähän herättää häntä..tosin lapsiinhan se eniten koskee kun ei isäänsä tapaa...
Oli miten oli, ap:n kirjoituksen perusteella, oikeus ei tule myöntämään yksinhuoltajuutta.
ja kuten jo aikaisemmin kirjoitin; ensiviilaus tapahtuu lastenvalvojan luona, ja hölmömän jättää väliin ao. instanssin, sillä se ken lastenvalvojan luona vastaan laittaa sopimuksen hiomisessa, luultavimmin on heikommalla oikeudessa.
Ja mehän emme tiedä, kuin puolet totuudesta ! ! ! ! ! !
Mikähän sun ongelma oikeasti on?
Toi huutomerkkien ja kysymysmerkkien viljelysi välilyönneillä höystettynä ei muuten tee sanomastasi yhtään uskottavampaa...
Itselläni ei ole mitään ongelmaa, ellei sellaiseksi katsota "kirjallisten" tehosteiden käyttö, minkä opin aikoinaan äidinkielen opettajaltani ! ! ! ! ! ! ! ! ! Ja eipähän ole näemmä tasapaksua luettavaa.
kun alkaa olla aika tasapaksua jo kun noita saa lukea lähes jokaisesta viestiketjusta.
Jos ei ole mitään ongelmaa, miksi sitten rutiset täällä toisten ajatuksista?
Nyt en ymmärrä. Miksi niin ei täyty kriteerit? Miksi hän olisi sinulle maksanut elatusmaksuja, kun kerran loman ajan itse elätti lapsia???
Mutta mene toki ja nolaa itsesi.
Voisihan etävanhempi ostaa lapselleen vaikka joka kuukausi uuden fillarin ja vähentää sitten elareista, eikö totta?
Reilu peli.
Miksi haluat yksinhuoltajuuden? Ei se muuta asioissanne yhtään mitään. Ei isä tapaa lapsiaan enempää. Ei ole viisaampi raha-asioissa. Et saa mistään mitään enempää. Riita vaan kypsyy entisestään. Eikä ole ollenkaan varmaa, että noilla perusteilla edes on mahdollistakaan. Ja prosessi menee oikeuteen ja on lisäksi hyvin kallis.
Elatusmaksusopimuksessa sovitaan kaikki maksuihin liittyvät. Jos teillä on sovittu, että maksut maksetaan 12x vuodessa riippumatta lähihuoltoajasta, ei isällä ole oikeutta vähentää maksusta mitään. Tällöin ilmoita suoraan ulosottoviranomaiselle, että isällä maksuja rästissä. Ovat suoraan ulosottokelpoisia sopimuksen mukaisina, eikä sinulle tule mitään kuluja.
Ole itse johdonmukainen ja tiukka asioiden suhteen, mutta älä oman jaksamisenkaan takia ala turhanaikaisiin hötkyilyihin.