Eräs isäntä käy ajokoiransa kanssa metsällä ja saa ajoittain jopa jäniksen. Asiassa on outoa se että ukolla ei ole pyssyä eikä mitään muutakaan lupia. Väittää kivenkovaa että koira juoksee jäniksen kiinni ja että hänen ei tarvi kuin vain istua kannolla odottamassa. Voiko ajokoira juosta jäniksen kiinni ja tuoda sen sitten isännälle? Onko tämmönen "metsästys" laillista?
Voiko olla totta ??
7
1089
Vastaukset
- eevert
Metsästys alkaa silloin kun koira löysätään irti. Suomessa riista kuuluu valtiolle, joten on maksettava riistanhoitomaksu. Maa-alueille oltava maanomistajan lupa.
- s'aku
Riista ei kuulu valtiolle, vaan metsästys oikeuden haltijalle. Kuolleena löydetty luvan varainen eläin kuuluu valtiolle. Koiran irtilaskuun ei tarvitse maksaa riistanhoitomaksua. Voit ajattaa jänistä mets. aikana ilman riistanhoitomaksua, ellet "metsästä" aseen kanssa. Metsästysoikeuden haltijan lupa tulee olla aina koira irti laskettaessa. Koiran kiinni ottama jänis kuuluu metsästys aikana metsästysoikeuden haltijalle, eli jos mies on maat vuokranneen mets.seuran jäsen tai käy omilla maillaan ko. toiminta on laillista.
- Anonyymi
koira on rodultaan venäjänajokoira.
- Anonyymi
Ei.Koiraahan ei saa pitää irti ilman maanomistajan, tai alueen metsästysoikeuden haltijan lupaa.Jos pitää koiraa irti vieraan maalla, se on salametsästystä.
Jos sinun alue, laita kohtiin niitä koiranirtipito kielto lappuja.Näät googlettamalla netistä, niitä saa tilatakkin.Niissä lakipykälät, ja säädökset koska saa olla irti.Ja tuosta, ettei ilman maanomistajan lupaa.
Ajokoira, tuskin jänistä kiinni juoksee.Ja jos ei lupaa alueelle, niin täysin laitonta touhua.
Jos sinun alue, lue metsästyslaki, sieltä koiran irtipidista löydät.Voit netistä tulostaa lapun, ja näyttää hälle.Tai, jos sinun maata, kyst poliisilta miten kannattaa edetä- Anonyymi
Uskoisin, että koiran omistajalla, täysi oikeus pitää alueella koira irti. Mitä siihen tulee, että saako koira jäniksen kiinni. Vastaus, kyllä saa kun pääsee yllättämään, kuten kettukin tekee.
Metsästin viiskymmentä vuotta, Kerran sai ajokoira jäniksen kiinni. Silloin aattelin, että metsäjänis ois rauhoitettava ,kun maa on musta (liikaa vihollisia) Ilves.Huuhkaja.Kettu .Ihminen yms.....Aarre
- Anonyymi
Meillä metsästetään Venäjän vinttikoiralla, on nopee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.821630"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1391605Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol151297Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2431100Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito63901Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole78852Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh263778- 93763
Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos
Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.26703Oot mun sielunpuolikas
Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩❤️👩❤️39684