kallio

Jos kun kalliolle perustetaa ja soraa tai mursketta varmaan joutuu sen 20cm siihen kallion
päälle ensin laittaa. niin mihinkä korkeuteen
tästä veikkaisitte maanvaraisen betonilattian
pinnan minimissään tulevan.
4733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tuo 200 mm mursketta ja eristeitäkin toin 200 ja valu 100 niin 500 mm minimiin päästään.

Voidaan laskea toisellakin tavalla sepeliä 200, antura 200, harkkoja 3x200=600, ollaan metrissä.

Äänestä

Oletteko tutkineet onko perustusten ankkuroiminen suoraan kallioon mahdollista?,, on huomattavasti halvempi tehdä ja usein parempi vaihtoehto..

Äänestä
  • joutuu osasta louhiin jne

    Äänestä

  • Meille tulee anturat suoraan kallioon. Kallio ei ole tasainen, joten se pitää ankkuroida 1200mm välein 12mm harjateräksellä. Eipä siinä muuten mitään ihmeellistä; Anturat ja harkoilla ylös, sisälle normaali hiekkätäyttö, eristeet ja valu. Suht edullinen tapahan tuo..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskustelee kirjoitti:

Jos kun kalliolle perustetaa ja soraa tai mursketta varmaan joutuu sen 20cm siihen kallion
päälle ensin laittaa. niin mihinkä korkeuteen
tästä veikkaisitte maanvaraisen betonilattian
pinnan minimissään tulevan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu