Tervehdys! Käytättekö pyörissänne bensan suodatinta? Omassa pyörässä ei ole moista ollut varmaan koskaan,pyörällä ajettu 160000km.Onko uusissa pyörissä erillinen suodatin jo vakiona.
bensan suodatin
tuplaputki
91618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Et ole ilmeisesti osunut tankille heti säiliön täytön jälkeen. Kun säiliötä täytetään, lähtee pohjassa oleva hiekka ja ruoste liikkeelle. Ennenkuin se on laskeutunut takaisin pohjalle, voit imaista sitä omaan tankkiisi. Ilmasn suodatinta se valuu myös kaasariin.
Kun joskus pääset puhdistamaan kaasuttimen hiekasta, opit varmaan arvostamaan tuota pientä, halpaa suodatinta, joka olisi pelastanut sinut pulasta ties missä korpitaipaleella.
Ruiskuissa on tehokas suodatin vakiona suojaamassa lähinnä herkkiä suuttimia.
Kaasaripeleissä harvoin on alkuperäisenä suodatinta. Suurin uhka löytyy sieltä omasta terästankista, johon voi kertyä ruostetta ihan omasta takaa. Vaikka mittarista tuleva bensa oliskin ihan puhdasta, mutta kyllä sieltäkin tulee jonkinverran epäpuhtauksia mukana.
Taidampa laittaa omaan kaasaripyörääni suodattimen vielä ennen uuden ajokauden alkua. Hyvä kun muistutit asiasta!
Löytyypi tankin sisältä hanan lähtöputkista. Tosin niitä kukaan varmaan koskaan puhdista. Omaan pyörään laitoin myös sellasen pienen tarvikesuodattimen. Ei ole iso homma ja varmaan ajaa asiansa.
Niin hanassa olevan sihdin tiedän,juuri sitä pientä suodatinta itsekin olen ajatellut.Toimiskohan se,lähinnä saakohan tarpeeksi bensaa? Niin oman pyörän kaasareiden puhtaudesta en tiedä.pyörällä ajettu 160000km ja itse olen ajanut reilun kympin,voi olla että ei ole ikinä kaasareita puhistettu ja liekkö suodattimesta hyötyä.
Onhan siellä tietysti se siivilä, olet oikeassa. Mutta se erottelee pois vaan kaikki oravaa isommat kököt, hienompi kuten ruostepöly pääsee esteettömästi läpi ja jää kaasariin muhimaan.
ne "siivilät" ovat varsin tiuhat. Siis varmasti yhtä hyvin suodattavat kuin paperinenkin. Homman juju piilee vaan siinä, että niiden pinta-ala on paljon pienempi kuin rypytetystä paperista valmistetun. Eli tukkeutuessaan eivät laske läpi juuri mitään.
Joskus 15 vuotta sitten bensa polon kaasarissa oli kaasarin pohja täynnä sakkaa,muistaakseni jotain vaaleaa mössöä.Oli vissiin lisä aineet jääneet kaasarin pohjalle.Että kummasti tukkii moinen mössö pienet reiät ja oli letkun välissä suodatin.Vieläkö olette tavanneet moista?
p.s Niin autolla oli ajettu n.70 000km.
Jos pyörässäsi ei ole polttoainepumppua vaan toimii perinteisesti tankista valumalla älä asenna paperisuodatinta. Ne on sen verran ahtaita että kone voi heittäytyä laihalle ja saat muita tuhoja aikaiseksi. Paperisuodattimet on tarkoitettu pumpulla varustettuihin järjestelmiin.
Osta jostakin MP-liikkestä motskariin tarkoitettu suodatin.
Täytyy varmaan käyvä pärrämyymälässä.Kiitos :)