mitä olette muut mieltä? onko tämä ps3 himena ylihinnoiteltu? eikö ole törkeää rahastaa pelikoneella joka maksaa yli 600euroa?! luulen ettei tämä mene kovin hyvin kaupaksi nuilla hinnoilla jos vertaa esim x360:een.
"hieman" ylihinnoiteltu?
ärsyttääää
191035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei varmasti pitemmänpäälle tule syrjäyttämään teho kunkku xbox 360:mentä kilpailussa konsolikuninkuudesta.
Xbox 360 on paljon tehokkaampi ja parempia ja hienompia pelejä.
puhuu potaskaa, kumpikohan on tehokkaampi? hä?
Onko sillä teholla niin paljo väliä, ite pelaaatte ps2:lla kun oisi jo 4 tehokkaampaakin konetta saatavilla, tuota sitten odotatte vuositolkulla.
ihmekkään jos sen krafiikka näyttää teidän silmissä mahtavalta kun olette vain ps2;lla vakituisesti pelanneet, (ainakin suurin osa)
Yritän pärjäillä vielä xbox360:lla jonkin aikaa kunnes ps3:n hinnat tulee alas. Tosin kyllä ps3 houkuttelis kovasti, on se kuitenkin selkeesti parempi kone kuin boxi.
Harmittaa, että ei malttanut odottaa vaan tuli laitettua rahat boxiin...
"700e ei tunnu missään" ajattelee pöljä fanipoika joka joutuu pettymään ostattuun halppis leluunsa :)
...pelikone, vaan olohuoneen viihdekeskus. Taas on unohdettu että ps3 sisältää myös laadukkaan blue ray soittimen ja netti selaimen ja siinä on levytilaa 60G vaikka mp kolosille ym ym. Xboxissa ei ole kuin 20G tuota tilaa, eikä vakiona tuota HD soitinta. Ja netti selaimestakin joutuu maksamaan. Xboxista puuttuu HDMI-liitin ja sen verkko palvelut ovat maksullisia. Loppujen lopuksi jos xboxiin päivittää kaikki nuo, mitä ps3 on, niin hinta alkaakin olemaan jo samoissa lukemissa. Ja kaikkea tuota xboxiin ei saa edes rahalla.
Myös PS2:a markkinoitiin joka kodin supertietokoneena ja viihdekeskuksena, vaikka se oli vain pelikonsoli jolla oli mahdollista katsoa elokuvia.
Eikä PS3 ole mitään sen ihmeellisempää kuin PS2.5.
700€ on EHKÄ hyvä kauppa niille olohuoneen viihdekeskusta tarvitseville, jotka välttämättä haluavat sitoutua Sonyn blu-ray -lupauksiin ilman mitään takeita siitä että blu-raysta ikinä tulee standardia, mutta PELIKONSOLIA etsivälle PS3 tarjoaa varsin heikonlaisesti vastinetta rahalle.
no minä voin hankkia koska mulla on pätäkkää. Ja toden näköisesti blue ray voittaa tuon formaatti sodan. Ja vaikka ei voittaisikaan, niin ainakin ps3 pelejä tulee blue ray jutuilla. Ja vaikka mulla rahaa onkin en silti sorru typerään xboxin romuun koskaan.
"mulla on pätäkkää"
Persaukinen pummi sinä olet. Menisit töihin tienaamaan!
kun sinä vielä vedät siellä kotona sikeitä, rankan xbox ilta session jälkeen. Tälleen sitä pätäkkää hankitaan. Kauniita unia, sullahan vissiin menee tuonne kahteen-kolmeen ennen kuin saat revittyä ison painavan ahterisi sängyn pohjalta.
Ihan järkeen käypää tuo ylihinnoittelu. USA:ssa ps3 60 gigan kovalevyllä myydään 499 eurolla. Niin miksi Suomessa myydään 699 euron ja euroopassa yleensä 599 euron hintaan. No, syynä on blue-ray asema. Ps3:lla kauppiaat rahastavat aivan törkeesti. Jos hinta pistetään liian alhaiseksi niin se alkaa syömään erillisten blue-ray ja hd-dvd soittimien myyntiä. Muutenkaan ps3 alhainen hinta tiputtaisi erillisten teräväpiirto soittimien hintoja liikaa. Kun onhan tuon erillisen xbox360 hd-dvd soittimen hintakin nähty että erikseen ostaminen maksaa vain päälle 100 euroa. Niin ja 1000 euron pinnassahan noi ovat erillisenä soittimena.
Mutta luulenpa että ps3 menee hyvin kuitenkin kaupaksi koska ihmiset kuitenkin ostavat vaikka hinta euroopan markkinoille on nostettu 200 euroa korkeammaksi.
jos se on pari sataa halvempi amerikassa niin seän tlisi periaatteessa halvemmaks tilata se sieltä suomeen, joskin se on aika monimutkaista. ainakin siltä se tuntuu. voi olla että on parempi odottaa että ps3 hinnat tippuu suomessa ja hankkia se silloin. on se sen verran kallis nytten
hddvd soitin maksaa pikkasen enempi kun hieman päälle 100€. Ei se mitään hieman ole jos hinta on 199€.
ALVit ja tullit päälle niin tuskin tulee niin paljoa halvemmaksi, että kannattaa tilata
voi olla vaan parempi odotella ja katella miten nuo hinnat menee että jos vähäsen edes laskisi nii voisi tuon hommata. ei opiskelijalla muutenkaan varaa tollaisiin ole.
laittaa bluray laite erikseen ostettavaksi? On tuossa hieman pakkosyötön makua.
Koska siinä on suuri kiintolevy ei sillä pelilevyn tallennuskapasiteetilla niin väliä olisi ollut. Saihan ne laajat pelit installoitua useamaltakin dvd levyltä koneeseen jos tarvis.
Ei tuon hintaista laitetta osteta noin vain. Itsellä etkä syksyllä harkinnassa.
http://pelaajalehti.com/2007/03/19/jos-ps3-epaonnistuu-syyna-on-etta-se-on-konsolien-mersu/
TOTTA!!.