En ole vielä itse rohjennut tällaiselle reissulle, mutta on joskus mietityttänyt turvallisuus. Ja niissä on huikeita eroja Luxorissa. Tietämäni mukaan eräskin yrittäjä vielä myy "pimeästi" retkiä, vaikka lyö räikeästi laimin turvamääräyksiä.
Olkaa tarkkoina järjestäjän valinnassa, halvin ei todellakaan ole aina se paras eli turvallisin.
Asia tuli jälleen mieleeni, kun kuulin tästä uutisesta:
"Hot air balloon crashes in southern Egypt, injuring 10, police say
LUXOR, Egypt: A hot air balloon crashed in a field near the ancient city of Luxor on Friday, injuring eight tourists and two Egyptians, police said. Five of the tourists were French teenagers, and three were elderly Americans.
Interior Ministry Major Ahmed Aboul Rous said the tourists were on a sightseeing trip when strong winds forced the balloon down in Qurna, a small town located on Luxor's West Bank.
The injured passengers were taken to Luxor hospital for treatment, and eight of the 10 have already been released, Aboul Rous said.
Luxor's West Bank contains the Valley of the Kings and its famous collection of well-preserved Pharaonic tombs, including King Tutankhamun's, that draw thousands of tourists daily to Luxor."
http://www.iht.com/articles/ap/2007/03/16/africa/ME-GEN-Egypt-Accident.php
Onneksi kukaan ei kuollut.
Kuumailmapalloretket
2
430
Vastaukset
- mas_to
lie ollut kyseessä? Ja kuka nyy retkiä pimeästi, että osaa varoa seuraavalla kerralla. Itse olin Helmikuussa Macig Horizonin retkellä, muusta ei voi valittaa kuin että lento suuntautui itärannalle länsirannan sijaan, ja sekin johtui tuulioloista ettei päästy kuninkaiden laakson ylle. Muuten oli ihan kiva reissu, lentoaika voisi olla kyllä pidempikin. Hinta oli 400 L.E. hintaan kuului kuljetukset, kahvit, lento, kunniakirja ja t-paita.
Voi, sitä en tiedä, mutta jospa utelen asiaa. Jokin toimisto nimeltään Hod Hods (vai vastaava) olisi kuulemma hyvä ja luotettava...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1483299
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau592638Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.302080- 1301667
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?831514- 771498
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3651445- 911150
- 891115
On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle
Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou1951086