Mitäs sanotte
näistä?
3509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
niitä näköjään tuohonkin aikaan olemassa ja paljon, Jeesusken ristilläkin =P
Näistähän kirjoittelin viimeksi viime vuoden puolella:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001147&posting=22000000021405282#22000000021405282
Arvioitaessa "ufoja taiteessa" kannattaa ensin vilkaista tuota Sprezzatura-linkkiä yllämainitussa viestissä. Siellä on erittäin hyvin käsitelty ufoihin viittaavaa kristillistä symboliikkaa taiteessa. Saa olla siis varovainen vedettäessä johtopäätöksiä ufoista vanhassa kirkkotaiteessa. Olenkin itse innostunut vielä vanhemmasta "ufo-taiteesta", jossa ei ole kristinuskon symboliikkaa mukana sekoittamassa. Myös muut kuin kristinuskoon kietoutuvat kulttuurit kiinnostavat tässä mielessä.
Tuossa linkissäsi oli itselle aiemmin tuntematonta ja erityisen mielenkiintoista Prodigiorum Ac Ostentorum Chronissa esitetty arabialaisten taivaallinen havainto vuodelta 1479. Kirjahan on julkaistu (ja havainto kuvitettu) vuonna 1557 ja sitä seuraavan 10 vuoden sisällä oli kaksi euroopassa nähtyä taivaallista tapahtumaa: Nurnburgissa 1561 ja Sveitsissä 1566 (kuvat myös linkissäsi). Varsinkin ensimmäistä on kuvailtu "geometristen kuvioiden taisteluksi", mille luonnollisen selityksen löytäminen on vaikeaa.
Edellämainituilla tapahtumilla on keskenään jonkinasteista yhteneväisyyttä ja mahdollisesti arabialaisten havainnon kuvitus on saanut virikkeitä joistain tuona ajankohtana tapahtuneista erikoisista havainnoista. Ainakin oman mielenkiintoni kohteena onkin, onko tuolloin 1500-luvun puolessa välissä tehty laajemminkin vastaavia taivaallisia havaintoja ja mikähän niiden takana voisi olla? Myös Preussissa nähtin vuonna 1520 erikoisia taivastapahtumia ja ilmeisesti euroopassa on 1500-luvulla nähty muitakin erikoisia tapauksia.
Osaahan on toki pyritty selittämään. Sveitsin tapauksen taustalla oli kuulemma meteorikuuro (vaikka jopa eräät skeptikot ovat epäilleet, voivatko ne sittenkään selittää nähtyjä suuria mustia kiekkoja). Vastaavasti Nurnbergin tapaus johtuisi revontulista, jollaiset on kuulemma ikuistettu myös paikalliseen v. 1591 olevaan kuvaan (siitä huolimatta, ettei se näytä samanlaiselta kuin 30 vuotta aiempi tapaus ja havainnon vuorokauden aika ei välttämättä istu selitysmalliin aiemmassa tapauksessa). Myös torajyvä-korttia on heiluteltu ja väitetty tapahtumien johtuneen joukkohallusinaatioista.
ensimmäisen sivun medaljonkiin (v.1680) sekä toisen sivun "Prodigirum libes" maalaukseen?