Uskallanko ostaa koneen jossa prossuna Intel Pentium D 925? Ihan sekaisin tästä konetarjonnan paljoudesta........
prossu uudessa koneessa
6
467
Vastaukset
- ...
Ei se todellakaan ole mikään huippunopea prosessori, mutta dual core kuitenkin, eli voi olla hintaansa nähden ihan pätevä peli, pelkän prosessorin hinta siis on hieman reilu 100€.
Hieman on jo "vanha" mutta jos halvalla saat miksei.Itse en kyllä ostaisi jos hinta ei olisi tosi halpa.Sanotaanko 40% alennusta niin ehkä kannattaa ehkä ei.Kuitenkin uudempi tekniikka Core 2duo prossu jne. ei ole sen kalliimpaa,
- se untamo
MIe sit olen oikeesti onneton näissä. Pojalle olen konetta ostamassa, haluisin että pyörittäs pelejä, eikä jumis. Ilmeisesti noita Herzeistä ei suoraan pysty päättelemään prossun hyvyyttä?
se untamo kirjoitti:
MIe sit olen oikeesti onneton näissä. Pojalle olen konetta ostamassa, haluisin että pyörittäs pelejä, eikä jumis. Ilmeisesti noita Herzeistä ei suoraan pysty päättelemään prossun hyvyyttä?
todellakaan pysty!
- ...
se untamo kirjoitti:
MIe sit olen oikeesti onneton näissä. Pojalle olen konetta ostamassa, haluisin että pyörittäs pelejä, eikä jumis. Ilmeisesti noita Herzeistä ei suoraan pysty päättelemään prossun hyvyyttä?
Pentium D ei ole kauhean loistava pelikäytössä. C2D on siinä paljon parempi. Tuolta voit vertailla prossuja toisiinsa erilaisissa sovelluksissa.
http://www23.tomshardware.com/cpu.html
D 625 vastaava on D630 tuolla listassa. Huomaa että lyhempi palkki/nopeampi aika on parempi.
Pelikoneeseen kannattaa sitten valita myös kunnollinen näytönohjain. Tuolla voit vertailla
http://www23.tomshardware.com/graphics.html
Pitempi palkki on tässä tapauksessa parempi Nyt on tarkoitus ostaa valmis paketti.Riippuu sitten paljonko sitä hilloa on laittaa peliin.
Esim. Jimms's basic gamer 869€ on jo aika hyvä kone.Helposti tietysti saa toisen mokoman menemään jo ylimääräistä rahaa on liikaa.
Tietysti tuohonkin siten käyttöjärjestelmä ja ehkä näytöt ja näppikset mukaan niin äkkiä se 1500€ on käytetty.Mutta jos pelikäyttöön on tarkoitus niin paljon huonompaa en ainakaan minä uskalla suositella jos poika on murkkuikäinen.Pikkulasten Muumipelit pyörii heikommallakin koneella
http://www.jimmspc-store.fi/listaa/vendor/565/10a.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2948388Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1944577Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302797Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1932575Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171142184- 511706
- 581658
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s371590- 1691318
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3431313