autoilu???

saako australiassa ajaa suomalaisella ajokortilla ihan normaalisti tosta vaan?
itseäni ainakin pelottaa osaanko ajaa "väärällä " puolella tietä:)
101467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voit hommata kansainvälisen kortin, tuskin suomalainen kortti kelpaa.

Äänestä

Joo kylla kelpaa ja et tarvitse kansaivalista ajokorttia.
Kylla se 'vaalalla' puolella ajaminen onnistuu,tietysti risteyksissa pitaa olla tarkkana,ettei kaanny vastaantulevien kaistalle.
Tervetuloa vaan tanne.

Äänestä

Unohdin mainita,etta Suomalainen ajokortti on voimassa 1 vuoden,jos meinaa pitempaan olla,niin taytyy hommata Aussikortti.

Äänestä
  • hei kiitos sinulle tiedoista! jostain kuitenkin luin että olisi hyvä olla käännös kortista?? Korttihan on suomeksi &ruotsiksi. Mutta kolme kuukautta vain olen , joten kortti kelpaa.

    Äänestä

kansainvälinen ajokortti, eli käännös kansallisesta ajokortista olisi pakollinen Australiassa.
Minullakin se oli, mutta autonvuokraamossa ne eivät olleet siitä kiinnostuneita.

Tiedä sitten jos joutuu poliisin kanssa tekemisiin.

Äänestä
  • Paikallinen Poliisi ei tuntunut tietävän asiaa oikeen itsekkään ja lopulta sanoi kortin olevan voimassa 3kk saapumisesta jonka jälkeen tarvitsee käännöksen

    Äänestä

  • EX-aussi kirjoitti:

    Paikallinen Poliisi ei tuntunut tietävän asiaa oikeen itsekkään ja lopulta sanoi kortin olevan voimassa 3kk saapumisesta jonka jälkeen tarvitsee käännöksen

    olen nyt kuullut myös paikalliselta väeltä, että ei siellä tiedä viranomaisetkaan oikeaa vastausta:)

    Äänestä

Et tarvitse kansainvalista ajokorttia (ja sehan on voimassakin ainoastaan vuoden, jos aiot oleskella ausseissa pidempaankin...)
Suomalainen ajokortti kelpaa mutta viranomaiset sanovat, etta sen kanssa tulisi aina olla passi mukana. (Kaytannossa, en ainakaan itse aina muistanut sita pitaa mukanani.) Ajoin ausseissa suomalaisella kortilla 6 vuotta ja sainpa pari sakkoakin matkan varrella (ystavallinen aussipoliisi jopa pahoitteli, etta joutui ylinopeussakon kirjoittamaan...)
Toisella puolella ajamiseen tottuu pian.

Äänestä
  • että mistä ne esim. poliisit tietää että kyseinen lappu on ajokortti?
    Esim. tämä vanha pahvikortti, missä ei ole englannin sanaakaan.

    Äänestä

  • vaan ihmettelen kirjoitti:

    että mistä ne esim. poliisit tietää että kyseinen lappu on ajokortti?
    Esim. tämä vanha pahvikortti, missä ei ole englannin sanaakaan.

    viinakortilla minäkin kortin vaihdoin. Nyt taas sillä kurvailen Suomessa ensi kesänä, jotakin puolta mieluummin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silja..... kirjoitti:

saako australiassa ajaa suomalaisella ajokortilla ihan normaalisti tosta vaan?
itseäni ainakin pelottaa osaanko ajaa "väärällä " puolella tietä:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu