Tarkoitus olis ostaa hydraulinen tunkki että renkaanvaihto olis helpompaa. Alkuperäisesä saksitunkissa on sellainen kolo palkin peltiä varten. En ole nähnyt myytävänä tunkkia, jossa kolo olisi. Kestääkö se palkin reuna jos siinä tunkissa ei sitä koloa ole?
millainen tunkki
17
5316
Vastaukset
- frage
paha sanoa kestääkö,osta hallitunkki
- nostopisteet
Hallitunkki on varmaan hyvä. Sillä ilmeisesti nostetaan ylös kokonaan keula tai perä. Kuka tietää nostopisteet?
- korollaan
nostopisteet kirjoitti:
Hallitunkki on varmaan hyvä. Sillä ilmeisesti nostetaan ylös kokonaan keula tai perä. Kuka tietää nostopisteet?
takaa vetokoukun alta , edestä vetosilmukan alta olen nostanut , hyvin nousee .
- Mikko5
korollaan kirjoitti:
takaa vetokoukun alta , edestä vetosilmukan alta olen nostanut , hyvin nousee .
Takaa taka-akselin patista on oikea paikka.
- hthrthrthtrh
Perinteiset edulliset hallitunkit ovat jo jääneet hiukan taka-alalle kun´uusiin autoihin enään harvoin suoraan käy.Matalaprofiili renkaat ja matala maavara sekä runkopalkkeja ei enään ole nostoon ja nostopiste voi olla lähinnä tukivarren korvake aika keskellä autoa.Helman nostopiste kololla voi olla kestävyydeltä siinä ja siinä kun ei alun perin tarkoitettukaan jatkuviin renkaitten vaihtoihin.Siksi sitten madallettu malli tarpeeksi pitkällä varrella.
- ainakin muissa
Corollan saumoista paha sanoa mitään. Tee vaikka paksusta kumista väliin pieni läpyskä pehmikkeeksi.
- fbfdbfdbdfbdf
Hallitunkki pidempi versio matalalla nostopäällä.Halvimmat kävi vielä takavuosina mutta nykyään eivät mahdu enään alle kun mataprofiili renkaat ja runko palkit kadonneet.Helmapaikat eivät kyllä ihan jatkuvaan nostoon kun tarkoitettu lähinnä renkaiden uusimiseen kun talvirenkaita kuitenkin harvoissa maissa.
- toy-otassa
kestää, kyl siinä on niin ohkaiset nuo pellit. Ettei vaan sillä hallitunkilla tee enempi vahinkoa kuin hyötyä, ei kait sää ainavaan renkaita vaihda ja jos 2x vuodessa niin ?????????? Mul on ollut kyl saksalisia ja niitä on tullut nosteltua vähän vaikka mistä ja kestänyt on mut nää japsit on ollut ranttuja.
- ----
Vaihdoin viime syksynä ekaa kertaa renkaita corollaan ja nostin saksitunkilla. Ensikertalaisena en heti älynnyt pyöräyttää tunkissa olevaa "hahloa" auton helman suuntaiseksi ja siten nostaessa hieman väänti taitoksen reunaa (nostin oikealta kohtaa).Lisäksi nostoon sai tosiaan käyttää voimaa ja tuntui et nostossa ei paikait kestä. Ikävintä oli että maalipinta rikkoontui kontaktialueelta, vedin hätäpäissäni auton omaa väriä noin 5asteen lämpötilassa, on kestänyt talven yli mut pitää korjata tänä kesänä.
Kun sitten hoksasin pyöräyttää tunkin päällä olevan hahlon oikean suuntaiseksi ei auton nostossa ja laskussa ollut mitään ongelmia. Pelkään että kyseistä hahloa ei oo kaikki rolla kuskkit hoksannut ja myös tuskailevat tunkin kanssa.
- ses0nk1
Kyllä se sovituskappale hahloineen on hyvä olla, muuten helposti pelti taipuu. Mutta sovituspalan voi tehdä vaikka lyhyestä kakkosnelosen pätkästä, vetäisee siihen vaikka moottorisahalla uran.
- teeseitsejasäästä
Hallitunkki ja jääkiekkoon ura. Toimii!
- moottorisahaton
On se kumma., että noita sovituskappaleita ei voida valmiina myydä. Useimmissa autoissa nostokohta on tuo helmapellin pokattu sauma, ja siihen tarvitsisi sopivan urallisen sovituskappaleen. Tokihan niitä sovituskappaleita voi itsekin askarrella moottorisahalla kakkosnelosesta (pitäisi ostaa tunkin lisäksi se moottorisaha...) tai jääkiekoista vuoleskelemalla, vaan onhan se vähän kuin kirveenvarsien veistely itse.
Valmiina tuntuu saavan ainoastaan kumisia pyöreitä "jack padeja", jotka eivät istu sen paremmin hallitunkin nostokuppiin kuin tuohon helman saumakohtaankaan. Kysyntää sovituskappaleille olisi, jos niitä joku myisi.
- et-sillei-joo14
Mulla on paksu vaneerin pala ja siinä se sahalla tehty rako, ja tehty tunkin päälle sopivaksi.
- hojo.hojo
Mites olis se kuuluisa Hiacen tunkki?
- Männ
-05 rollassa on nostopisteet keulassa ja perässä. Koko pääty ilmaan yhdellä nostolla. Bilteman 20 e hallitunkki. Pitää auton ylhäällä juuri sen aikaa että saa renkaat vaihdettua. Laskeutuu itsekseen n puolessa tunnissa.
- laatua_molemmat
Autolla arvoisensa tunkki.
- hemmetin-kova-on
"""Valmiina tuntuu saavan ainoastaan kumisia pyöreitä "jack padeja", jotka eivät istu sen paremmin hallitunkin nostokuppiin kuin tuohon helman saumakohtaankaan."""
Ja lisäksi ainakin Motonetin "kumi" on kovuudeltaan timantin luokkaa, eli täysin hyödytön lisälaite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13811235Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710361- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976598Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545749- 865214
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584483Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314276Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814132Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383682