Suuri huoli....

Nyt on viime päivinä ollut suuri huoli koirasta. Kävimme lääkärissä pissassa olleen veren takia johon saimme antibiootit tulehdusepäilyn vuoksi. Ilmeni kuitenkin etteivät ne olleet auttaneet, ja huomenna mennään sitten röntgeniin ottamaan selvää onko kyse virtsakivistä. Itselläni kun ei ennen ole koiraa ollut, en tiedä mikä on vakavaa ja mikä ei. Virtsakivet eivät kuitenkaan ole käsittääkseni hirveän paha juttu, leikkauksella hoidettavissa. Eniten pelkään kuitenkin ettei kyse olekaan niistä vaan esim. munuaisista tai jostain vakavammasta. Onko teillä kokemuksia virtsakivistä tai muuten vastaavasta tilanteesta? Koiramme on nuori, kohta 2-vuotias uros, joten tuntuu hullulta kuvitella että noin nuorukaisella voisi jotain todella vakavaa olla. Terveeltäkin ja normaalin iloiselta on ulkoisesti muuten vaikuttanut...Ja jos jollakin on tietoa noista leikkauksista, niiden hinnoista ym, olisi mukava tietää että osaisi jo rahallisestikin alkaa varutua jos sellaiseen nyt joudutaan.

1

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on meillä

      Siis meidän koiran virtsakiviä hoidettiin ruokinnalla. Ensin piti koiralle syötää jotain muonaa, jonka piti hävitää olemassa olevat kivet, sitten siirryttiin estoruokintaan. Sitä estomuonaa koira söi sitten koko loppu elämänsä ajan.

      Leikkaukseen joudutaan käsittääkseni vasta kun kivet tukkivat virtsatiehyeet kokonaan eli koira ei pysty lainkaan virtsaamaan. Ennen tätäkin tilaa virtsakivet ovat erittäin kivuliaita koiralle.

      Meillä alkudiagnoosi virtsakivistä tehtiin etsimällä kiteitä virtsasta. Tämä tieto saatiin saman tien eläinlääkäriasemalta. Rgt-kuvia otettin vain, jotta tiedettiin miten isoista kivistä oli kyse.

      Näin muistelisin... Koira on jo edesmennyt. Kuoli 13 v. ja ihan muuhun kuin virtsakiviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      680
    Aihe