Elikkäs hankittiin meille toiseen koneeseen myös nettiyhteys. Taloudessamme nettiyhteyden nopeus on 1mb niin sehän on siis käytännössä puolet (eli 512) kummallakin koneella? Jos toinen kone, jossa on langaton yhteys (reititin tämän koneen adsl modeemissa) on kiinni, niin eikös tällä koneella ole kuitenkin se 1mb käytössä ja nopeus puolittuu vasta kun toinenkin kone avataan?
Netin nopeus?
asdasdasd
4370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toinen kone hidastaa toisen tiedonsiirtoa vain silloin kun sillä on liikennettä. Molemmilla koneilla on koko kaista käytössä, jos toisella ei tehdä mitään, esim. ladata jotain sivua.
Eikä kaista jakaudu tasan normaalilla modeemin reittimellä muutenkaan, jos siirrät toisella koneella jotain isoa tiedostoa, se saattaa haukata lähes koko kaistan ja toisen käyttö on nihkeää.
Aa vai näin se menee. Kiitoksia selvennyksestä :)
Kattoo, mikä on todellinen yhteysnopeus, tällä näkee kätsästi:https://nettimittari.ficora.fi/nettimittari/mainPage.aspx
Mittaus kestää joku viis-kymmenen minuuttia.
Viestintä viraston ilmainen luotettava nopeustesti:
https://nettimittari.ficora.fi/nettimittari/mainPage.aspx