Pilkkivinkkejä???

Olen tulossa vuokattiin lomailemaan parin viikon päästä. Mistä kannattaa lähteä ahvenia pilkillä narraamaan jos ja kun lähtöpaikka on katinkullan ranta? Entä mikä viehe on otollisin niillä leveysasteilla?
31182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kohti vuokatinvaaran puolelle rantaan, siellä varmaan on ehkä valmiita avantojaki kävele jonnekin kuuselan kammin kohalle. Eiköhän normaali tapsi systeemi pilkki ja mormyska. Vois kyllä kannattaa kokeilla ihan katinkullan rannastaki, tiijä vaikka isoja siikoja nousis niitä jotka nostaa siimaa.

Äänestä

Paikoista en mene kokemuksen vähäisyyden takia Sotkamon järvistä sanomaan.

Pilkkinä toimii mielestäni parhaiten ahvenen värinen pystypilkki jonka alapuolella on 0.12 siimalla punaoranssi värikoukku tapsina. Hyvä siimamerkki tuohon tarkoitukseen on Stroft pehmeän pinnoituksensa takia. Kärpäsen toukka silmien välistä värikoukkuun vaan kiinni ja menestys on taattu. Kun kohdalle sattuu körmyniskaparvi, niin kannattaa silloin vaihtaa pyytö punaoranssiin tasuriin turhien siimankatkeilujen takia. Kyllä tuo siima jonkin aikaa kestää, mutta jatkuvaa rääkkiä ei. Silloin voi parvi karata solmuja väkertäessä.

Äänestä

ja tarpeeksi kun ottaa drinkkiä,niin pilkittää entistä kovemmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haukivaari kirjoitti:

Olen tulossa vuokattiin lomailemaan parin viikon päästä. Mistä kannattaa lähteä ahvenia pilkillä narraamaan jos ja kun lähtöpaikka on katinkullan ranta? Entä mikä viehe on otollisin niillä leveysasteilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu