Hei
Olen nuori nainen ja aloittelen uraa bisnesmaailmassa. Ongelmani on, että vatsani ei siedä kahvia ja teen makua en voi sietää. Kuinka minun tulisi siis käyttäytyä esim. asiakastapaamisissa, joissa pitäisi asiakkaan kanssa kahvitella? Minusta on erittäin noloa olla ottamatta mitään tai esittää selityksiä asiaan. Otanko siis kupin kahvia ja kärsin vatsakivuista loppupäivän vai juonko teetä naama irvistellen? Olisiko sittenkin parempi vaihtoehto ottaa käsilaukkuun oma trip-mehu?!
Hyviä neuvoja siis kaivataa! Miten selviytyä jouhevasti tällaisesta tilanteesta?
Olen nuori nainen ja aloittelen uraa bisnesmaailmassa. Ongelmani on, että vatsani ei siedä kahvia ja teen makua en voi sietää. Kuinka minun tulisi siis käyttäytyä esim. asiakastapaamisissa, joissa pitäisi asiakkaan kanssa kahvitella? Minusta on erittäin noloa olla ottamatta mitään tai esittää selityksiä asiaan. Otanko siis kupin kahvia ja kärsin vatsakivuista loppupäivän vai juonko teetä naama irvistellen? Olisiko sittenkin parempi vaihtoehto ottaa käsilaukkuun oma trip-mehu?!
Hyviä neuvoja siis kaivataa! Miten selviytyä jouhevasti tällaisesta tilanteesta?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Juo "hopeateetä", joka siis on kuumaa teevettä ilman teetä mutta muuten normaalisti makeutettu, joko sokerilla tai keinomakeutusaineella. Nykyäänhän kuitenkin useimmiten tuodaan se teepussi erikseen, niin jättää sen vain liottamatta, ja makeuttaa teeveden.
Hopeatee on muuten ihan virallinen ja kansainvälinen juoma, jota voi tuolla nimellä tilata ravintoloissakin. Sen makuun tottuu pian. Ja vaikka ei olisikaan niin suurta herkkua, niin sen juominen kuten kahvinkin on lähinnä symbolista.
Mutta toinen vaihtoehto (kylmä) on juoda mineraalivettä tai tuoremehua. Aina voi viitata johonkin allergiaan.
kuuluu lurauttaa kermaakin, tahi kotioloissa maitoa, jos kermaa ei ole. Näin ainakin täällä meilläpäin. Toki myöskin makeutetaan maun mukaan.
> teen makua en voi sietää.
....oppii sietämään ja lopultaa pitämäänkin. Kyse on hyvin pitkälti asenteesta.
Sillä asenteella olen oppinut syömään ja juomaan monenlaisia sellaisia ruokia ja juomia, joista en lapsena ja nuorena pitänyt. Monet niistä ovat nyt mieliruokiani ja -juomiani.
Jos et tuohon ole valmis, et ole oikealla alalla. Bisnesmaailmassa pitää olla ennakkoluuloton, rohkea ja valmis oppimaan uutta!
Bisneselämässä nuori nainen, joka tempaisee laukustaan trippimehun, ei todellakaan vaikuttaisi uskottavalta :) Se on lasten juomaa. Ihan oikeasti. Ja ravintoloissa sekä kahviloissa on omien eväiden nauttiminen kiellettyä lähes poikkeuksetta.
Mutta sen sijaan voit ihan mainiosti tilata tuoremehulasin tai kivennäisvettä. Ne ovat ns. bisnessosiaalisesti ihan yhtä uskottavia vaihtoehtoja kuin kahvi tai tee. Antavat kenties jopa dynaamisemman kuvan juojastaan kuin tunkkainen suodatinkahvi??
Trip-mehun tarkoitin vitsiksi. En mitenkään todelliseksi vaihtoehdoksi. :)
Kiitokset neuvosta ja näkökulmastasi. Ehkä käännyn kuitenkin mieluummin tuon kivennäisveden/hopeateen kannalle.
"Mutta sen sijaan voit ihan mainiosti tilata tuoremehulasin tai kivennäisvettä. Ne ovat ns. bisnessosiaalisesti ihan yhtä uskottavia vaihtoehtoja kuin kahvi tai tee. Antavat kenties jopa dynaamisemman kuvan juojastaan kuin tunkkainen suodatinkahvi??"
Voi tilata, jos ollaan paikassa, jossa voi tilata.
Monesti mennään palaveria varten johonkin neukkariin, jonne on jo katettu valmiiksi teetä ja kahvia sekä jotain purtavaa. Saattaa antaa hiukan niuhon kuvan itsestään, jos siinä tilanteessa pyytää palaverin isäntiä tilaamaan veilä muutakin. Silloin kannattaisi osata juoda sitä teetä, jos kahvi ei tee hyvää vatsalle. Tee on kulttuurijuoma ja bisnesmaailmassa on eduksi kulttuurintuntemus ja sen mukaisesti eläminen.
Jos pöytään on katettu myös virvokkeita kahvin ja teen lisäksi, on aivan OK nauttia niitä kahvin ja teen sijasta. Ja itse järjestämääsi palaveriin voit tietenkin tilata kahvin ja teen lisäksi muutakin juotavaa (virvoitusjuomia, kivennäisvettä, tuoremehua). Mutta muista - tuoremehussakin on sokeria ja kaloreita.
Tuoremehun sisältämä hedelmäsokeri tuskin kaataa kenenkään ruokavaliota mihinkään suuntaan jos sitä kohtuudella juo. Kaiken sokerin ja kaloreiden välttäminen on mahdotonta ja tarpeetonta. Ihmetyttää kovin, miksi tässä yhteydessä koet tarpeelliseksi erikseen mainita että tuoremehussakin on kaloreita - kaikessa ruoassahan niitä on. Ei ketjun aloittaja ole missään vaiheessa nostanut kalorikysymystä esiin, miksi sinun piti se tehdä kun ei se ole tässä millään lailla oleellista? etenkin kun tuoremehussa ei ole lisättyä, puhdistettua sokeria, vaan nimenomaan hedelmäsokeria, ja lisäksi vielä vitamiinejakin? Pitäisin sitä kaikin puolin kelpo vaihtoehtona kahville bisnestapaamisissa.
...piti vetää herne nenään?
Täällä päässä henki kulkee ihan hyvin, sinusta en tiedä :)
Yliampuva, sormi pystyssä valistava 'kaloreita ja sokeria, huihui' -muistuttelu joka käänteessä vaan ihmetyttää minua, ei siinä sen kummempaa.
Voisi antaa hyvänkin kuvan sinusta kun tyylikkäästi pyydät: "Kiitos, ottaisin mielelläni hopeateetä." Ehkä sieltä tulee vastauksena:"Valitettavasti meillä ei ole sellaista teetä tarjolla...Öh!"
Siihen sinä:"Kuuma vesi kelpaa hyvin, kiitos"
Kaikki jäävät pohdiskelemaan, mitä hittoa on hopeatee ja sinä tyylikkäästi hoidat homman kotiin ja keskityt neuvotteluihin sen suurempia selittämättä. Hih!
Tuli mieleeni, että oletkohan saanut joskus huonosti valmistettua teetä ja inhosi johtuu mahdollisesti siitä? Liian lyhyen tai pitkän aikaa haudutettu tee on nimittäin aika kitkerää kumpainenkin!
Teetä kuuluu hauduttaa melko pitkään laadusta riippuen, jolloin aromit pääsevät oikeuksiinsa. Pelkkä teepussin pikainen liottelu vedessä ei irrota muuta kuin värin ja lopputulos on kamala! Erilaiset teet vaativat myös erilämpöiset vedet: mustalle teelle kuumaa, vihreälle vain lämpöistä jne.
Nykyiset teevalikoimat suorastaan houkuttelevat testailemaan, joten kannattaa antaa teellekin mahdollisuus! Minä olen rakastunut maailman yleisimpään juomaan: vihreään teehen. Siihen pitää ensin totutella, mutta myöhemmin ei oikein muuta haluakaan juoda! Vihreällä teellä on myös terveysvaikutuksia. :)
omistan oman toimiston ja aina kun tulee asiakkaita, on heille varattuna myös lihalientä ja tuoremehuja kahviautomaatin lisäksi. Itsekään en aina pidä kahvista, jota joskus nimitän asfalttijuomaksi, se kun minusta on asfaltin makuista.
ei ole niin vahva maku ja liota teepussia vain vähän aikaa. silloin ei maun luulisi vaivaavan.
On tosiaan ihan ok valita tuoremehu tai kivennäisvesi kahvin tai teen seuraksi.
Mutta joskus tarjolla on vain kahvia ja/tai teetä ja silloin voi ihan hyvin ottaa kupillisen esim. teetä ja siemaista sitä pari kertaa ja jättää loput juomatta.
Minäkin kyllä antaisin neuvon opetella juomaan ainakin teetä. Se helpottaa huomattavasti bisneselämässä!
Jos tee tarjoillaan kuuman veden kanssa erikseen. voit aivan taydellisen hyvin ottaa vain kuumaa vetta ilman teepussia.
Mutta jos taas tee on jo valmiiksi haudutettu, ota vain pikkuisen kupin pohjalle ja sippaile sita hyvin hitaasti. Ajattele etta siina on vahemman kafeiinia ja etta se on jopa terveellista.
Kaikkeen tottuu ja jos todellakin joudut tyosi puolesta jakamaan kahvituokoita kolleegojesi kanssa, on melkein vaatimus etta sina osallistut kaikista yksinkertaisimpaan sosiaaliseen kanssakayntiin heidan kanssaan: kahvin/teen juontiin.
Ihmiset ovat tehneet pahempiakin asioita sopeutuakseen seuraan ( esimerkiksi syomalla muiden kanssa kalan silmia)