onnetonta mutta totta

ranskalainen sulka sato

Ranskalainen sulkasato?? On ilmennyt että yhdellä 4 linnutstani on ranskalainen sulka sato.. Tässä pari kysymystä siihen liittyen .. Tarvitaanko siihen mitään lääkkeitä?? tarttuuko se ?? miten voin auttaa pientä poloista ?? voiko sitä pesittäää ?? ja muuta tietoa voisin siitä ranskalaisesta sulkasadosta haluta T: onneton nyhverö :'(

6

1041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahven

      Tuo tauti on ilmeisesti polyoomaviruksen aiheuttama tauti (tosin tästäkin on hieman epäselvyyttä), eli siihen ei ole lääkettä. Sukua erittäin pahalle PBFD-taudille joka yleensä tappaa linnun lopulta. Tuo unduilla (ja esim kaijasillakin sitä voidaan tavata) esiintyvä muoto on yleensä vähän laimeampi ja vie vain lentokyvyn.

      "Ranskalainen sulkasato" iskee unduilla pesäpoikasiin, kaikki pitkät sulat saavat kehityshäiriön ja putoavat pois, lintu on lentokyvytön loppuikänsä. Usein nämä linnut voivat kuitenkin muuten elää ihan terveenä iloista lemmikkielämää juosten ja kiipeillen, mikä tietysti pitää ottaa huomioon näiden häkkiä sisustaessa. Kovin pahoissa tapauksissa tosin koko höyhenpeite voi kärsiä kasvuhäiriöistä ja lintu tulla lähes kokonaan kaljuksi.

      Tartunnan saaneita lintuja ei todellakaan kannata pesittää koska virus voi siirtyä jälkeläisiin kehityksen varhaisvaiheessa ikävin seurauksin. Viruksen tarttumismekanismia ei ole saatu täysin selvitettyä ja tautia esiintyy aika sattumanvaraisesti infektion saaneilla jalostuslinnuillakin. Joidenkin mielipiteiden mukaan myöskin sairaan linnun aikuiset häkkitoverit voivat saada tartunnan niin että eivät itse oireile mitenkän mutta voivat tartuttaa virusta eteenpäin omiin jälkeläisiinsä. Eli mitään kyseisen linnun kanssa kosketuksissa ollutta lintua ei kannata pesittää. Toisaalta osa lääkäreistä uskoo että aikuisena tartuntaa ei enää voi saada.

      Joka tapauksessa jos lintu on ollut nuorena lentokykyinen ja sulat alkavat putoilla vasta aikuisena on todenäköisesti kyseessä joku muu vaiva.

      tietoa:
      http://www.birds-online.de/gesundheit/gesgefieder/franzmauser_en.htm
      http://edis.ifas.ufl.edu/VM043
      http://www3.sympatico.ca/davehansen/molt.html

    • Undulatus

      Ranskalainen sulkasato on viruspohjainen sairaus, joka aiheuttaa linnun sulkien kehityshäiriön. Linnun siipi- ja pyrstösulat katkeilevat ja irtoilevat.
      Vaivaa tavataan vain nuorilla linnuilla, undulaateilla siinä neljän viikon iässä.
      Joskus vaiva häviää itsestään, toisinaan lintu menettää lentokykynsä. Sulkien kasvattua takaisin lentokykykin voi palata, mutta tauti voi myös myöhemmin uusiutua.
      Vaivaa ei voida hoitaa.
      Tauti on myös tarttuvaa, joten sairasteleva lintu kannattaa eristää parvesta. Hyvä hygienia voi estää taudin leviämistä höyhenpölyn mukana.
      Raskalaisesta sulkasadosta kärsivää lintua ei saa käyttää pesitykseen.
      Anna linnun vain olla, seuraile tilannetta, ja järjestä sille mahdollisimman mukavat oltavat.
      Vaikka lintu menettäisikin lentokykynsä, se ei tarkoita ettei se voisi elää onnellisena.

      • undulaattivain

        Voihan tauti olla jotain muutakin kuin ranskalainen sulkasato.
        Oletko käyttänyt lintua lääkärissä?


      • Severi-poika
        undulaattivain kirjoitti:

        Voihan tauti olla jotain muutakin kuin ranskalainen sulkasato.
        Oletko käyttänyt lintua lääkärissä?

        ei lennä..soitin lääkärille kun tostesin ongelman.Entiset omistajat eivät olleet tienneet koko juttua kun lintu oli vain häkissä.
        Minulla lintu on vapaana kahdeksan muun iloisen tirpan kanssa ja lentää noin.30-50 senttiä,orrelta oksalle.On n.6 vuotias ja oli arka,mutta nyt jo rohkaistunut ja pitää puolensa,uskaltaa häkin katolle ja röyhiustää jopa rintaansa.
        Ihan tarkkaan ei tiedetä mikä sillä on, lentää ei osaa,elämänhalu on samanlainen kuin muillakin.Epäillään ranskalaista sulkasatoa,mutta vain yksi linnuista on ollut sen kanssa koko saman iän ja se on hyvä lentäjä.
        En kyllä usko,että näissä muissa voisi olla mitään tartuntaa kantavaa,ovat vasta tutustuneet kun Severi on ollut jo aikuinen.Hyvin se voi,mutta vauvoja ei pidä teettää.


      • siitä
        Severi-poika kirjoitti:

        ei lennä..soitin lääkärille kun tostesin ongelman.Entiset omistajat eivät olleet tienneet koko juttua kun lintu oli vain häkissä.
        Minulla lintu on vapaana kahdeksan muun iloisen tirpan kanssa ja lentää noin.30-50 senttiä,orrelta oksalle.On n.6 vuotias ja oli arka,mutta nyt jo rohkaistunut ja pitää puolensa,uskaltaa häkin katolle ja röyhiustää jopa rintaansa.
        Ihan tarkkaan ei tiedetä mikä sillä on, lentää ei osaa,elämänhalu on samanlainen kuin muillakin.Epäillään ranskalaista sulkasatoa,mutta vain yksi linnuista on ollut sen kanssa koko saman iän ja se on hyvä lentäjä.
        En kyllä usko,että näissä muissa voisi olla mitään tartuntaa kantavaa,ovat vasta tutustuneet kun Severi on ollut jo aikuinen.Hyvin se voi,mutta vauvoja ei pidä teettää.

        en ole varma onko se sulka sato sillä lintu lentää juuri ja juuri räpytellen siipiään viiv että ihan lintu jo piipittäää kun eienää pääse ylös päin .. mikä tauti se voisi olla ??


    • kysyy Severi

      on onneton nyhverö;) ?
      Jos sillä on niin raju sulkasato...en huomannut katsoa,kerroitko minkä ikäinen se on?
      On mulla toinenkin,joka lentää tosi huonosti,mutta se on höyhentensä nyppijä.Näitä kahta lintua,ranskalaisen sulkasadon vaivaamaa ja nyppijää ei pidä pesittää.Jos lintusi on nuori ja sillä on raju sulkasato,niin tilanne voi olla tuo.Piipittää tietenkin,kun sitä harmittaa.
      Kuitenkin sinun kannattaa kysyä tuolta> linnut forum sivuilta.undulaattien kohdalta..siellä varmasti joku osaa neuvoa.Ei sillä linnulla tarvitse mitään tautia olla.Siivet vaan ei kanna.Mutta kysy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      26
      5149
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2341
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      137
      2052
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1915
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1740
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1296
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      134
      1011
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      895
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      308
      857
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      137
      684
    Aihe