Ostin viime kesänä Autovahinkokeskuksesta tälläisen Fude classikin. Ilmeisesti skootteri on alunperin katsastettu yhdellehenkilölle. Onkohan mitenkään mahdollista katsastaa skootteri 2.paikkaseksi, kun joku liikehän myi samaa skootteria 2.paikkasena uutena.
Mahdollistako?
Veijo.B
6529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Maahantuojat ovat toimittaneet katsastuspaikoille luettelon
kaksipaikkaisiksi hyväksytyistä malleista.
Itse käytin "esi-Fuden" eli Kymco Fillyn puolitoista vuotta sitten.
Naureskellen tulostivat uuden rekisteröintitodistuksen.
Tiukkaa teki katsastajatytölle kyytiin sovittaminen.
Mutta minkäs voit, kun laite on E-hyväksytty kahdelle.
Omani oli vuoden 2000 Suomi-hyväksynnällä tuotu.
Mutta paperit saa muuttaa eurooppalaiseksi,
jos ja kuten se on myöhemminkin samaa mallisarjaa.
Helppoa, paitsi maksaa noin 50 Euroa (1,5v sitten 39€)
Nauttikaa "joukkoliikenteestä" pienin päästöin!
Savenmaa ainakin mainostaa 2.paikkasta Skootteri SanRemo -07. Niin luulisi, että käytetyt(san remot), jotka ovat vastaavia niin sais rekisteröityä kahdelle
Ole ollut kaksipaikkaisia, on se että siitä ei ole ollut MITÄÄN hyötyä, kun ei ole silti saanut ajaa kaksipäällä, joten jos nykyjään mopo on kahelle tehty, laitetaan se myös rekisteriotteeseen.
Esim. nykyjään ei ole minkään mopon tyyppi L1z tai L1Ez sillä z meinaa että mopo on valmis menemään sen mitä se rajoittamattomana menee, mutta kun mopot ei saa kulkea sitä, niin tuota merkkiä ei ole rekisteriotteessa turhaan, no kun tulee laki että mopot saa olla vakiokuntoisia, kunhan löytyy z merkintä niin johan alkaa taas sama kysely miten PV:hen saa tuon z:n jne.
Jos mopossa on jalkatapit kyytsättävälle, niin sen voi yrittää rekisteröidä kahdelle. Jos ei ole, niin ei onnistu, vaikka uudempi, samanmerkkinen olisikin kahden ajettava.
Varsinaisia tappeja ei ole, mutta eikös siinä ole pohjalevyn takaosassa jalkapaikat takana istujalle?
onko toi ratkaisevat sun oikea nimesi?
Ja ton voi myös sanoa lyhyesti, että jos mopo on kaksipaikkainen, saa sen rekisteröityä kahdelle. DVP