olisi vajaat sata neliötä maalattavana. Kokeneemmilta kysyisin vinkkejä, miten työ sujuisi sutjakimmin lopputuloksesta kuitenkaan tinkimättä? Kuultovalkoista väriä olisi tarkoitus kattoon laittaa.
Vinkkejä paneelikatonmaalaukseen?
Uutta kuusikattoa
21967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sama juttu kiinnostaa minuakin. Olisi 60 - 70 neliötä mäntypaneelikattoa maalattavana. Yhdessä maalikaupassa suosittelivat superlateksia ja sitä, että kuparinaulojen kannat pitäisi käsitellä oksalakalla (naulan kannat muuttuu vihreeksi jos ei käsittele). Tarvitseeko käsitellä?
Toisessa kaupassa taas suosittelivat Tikkurilan paneelikattomaali valkoista.
Hinta superlateksilla n. 160e / 18 litraa ja paneelikattomaalilla n. 90e / 10 litraa. Epäilivät että 16-20 litraa maalia menee jos kahteen kertaan maalaa.
Kommentteja?
Kannattaa käsitellä naulat ja oksankohdat ennen maalausta, tulee tasaisempi pinta. Paneelikattomaali oli aika kamalaa maalata, *nahkaantuu* tosi nopeasti, että maalatessa pitää mennä paneeli kerrallaan. Ensin suosittelen pohjamaalaamaan pariin otteeseen pohjamaalilla, paneelikattomaalin peittävyys ei ole parasta mahdollista, mutta todella kaunis pinta tuli, kun vaivaa näki.