Pyykkikoneessa vikaa

Candy-merkkinen muutaman vuoden vanha päältä täytettävä touhuaa kummia. Pysähtyy esipesun loppupuolella, ruksautan ohjelman pykälän eteenpäin jonka jälkeen pesee pitkän tovin ihan normaalisti ja sitten taas huuhtelussa pysähtyy jatkuvasti, samoin linkouksessa. Ottaa ja poistaa vettä, rumpu pyörii ja nukkasihti on tarkistettu.

Mikä voisi olla vikana ja kannattaako korjata?
6780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ohjelmakortti?

Kohtuullisen arvokas remontti, mutta jos kone on noin uusi niin...

Äänestä
  • ..että lingotessaan ei oikein pyöritä kunnolla, eilen meni pitkä tovi ennen kuin sain koneen kunnolla linkoamaan. Sitä ennen vaan laiskasti pyöritteli. Lähti kuitenkin lopulta ihan normaalisti pyörimään. Myös tuossa huuhteluvaiheessa olin havaitsevinani tiettyä laiskuutta.

    Äänestä

  • Pirtsakka kirjoitti:

    ..että lingotessaan ei oikein pyöritä kunnolla, eilen meni pitkä tovi ennen kuin sain koneen kunnolla linkoamaan. Sitä ennen vaan laiskasti pyöritteli. Lähti kuitenkin lopulta ihan normaalisti pyörimään. Myös tuossa huuhteluvaiheessa olin havaitsevinani tiettyä laiskuutta.

    Mitä tarkoittaa "kohtuullisen arvokas remontti" ihan euroissa?

    Äänestä

moottorin hiilet lopussa tai käyntikondensaattori viallinen.

Äänestä

luin kysymyksesi miehelleni ja hän sanoi

"ohjelma kytkimessä vikaa jos pitää auttaa ohjelmaa eteen päin ja on kuulemma arvokas jos korjautat, mutta se onnistuu"
Kysyin että miten noin uudessakin koneessa voi olla tuollanen vika johon sain vastauksen että "voihan ne pettää"...

Äänestä

Nyt on poistopumppu rikki ja kohta on myös ohjelmakytkin jos et vaihdata pumppua. Koneessa magneettipumppu joka rikkouduttuaan katkoo pitkä aikaa käyntiään. Jos vain naksautat poistokohdat ohi niin kohta palaa kytkin tai kortti, koska kone lähtee linkoamaan liian suurella vesimäärällä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirtsakka kirjoitti:

Candy-merkkinen muutaman vuoden vanha päältä täytettävä touhuaa kummia. Pysähtyy esipesun loppupuolella, ruksautan ohjelman pykälän eteenpäin jonka jälkeen pesee pitkän tovin ihan normaalisti ja sitten taas huuhtelussa pysähtyy jatkuvasti, samoin linkouksessa. Ottaa ja poistaa vettä, rumpu pyörii ja nukkasihti on tarkistettu.

Mikä voisi olla vikana ja kannattaako korjata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu