Kävitkö antamassa äänesi ja kuulutko nyt VOITTAJIIN niinkuin MINÄ KUULUN vai jäitkö häviäjiin? voin sanoa että tuntuu hyvälle kun tietää oman äänensä menneen perille, on aivan ihanaa kuulua voittajiin, tämä tunne on mahtava vihdoinkin meillä on mahdollisuus ja meitä on paljon. On hienoa olla mukana rakentamassa uutta upeaa yhteiskuntaa jossa minäkin pitkäaikais työtön saan oikeuden mukaisen kohtelun,minulle tullaan tarjoamaan TYÖTÄ.
TEITKÖ OIKEAN VALINNAN
VAI JÄTITKÖ VALITSEMATTA
291143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
mutta monet eivät tuntuneet tehneen. Oletko nyt aivan varma valintasi oikeellisuudesta, pelkällä työllä ei elä.
läpi,jota äänestin.
Joko minun sinun tai jonkun muun tekemä, työn kautta eletään ei muuten, nekin jotka eivät halua työtä tehdä, eivät aina muista että jonkun on heidänkin elämä turvattava, jaettavaa syntyy vain jos on mitä jakaa. Millä sinä elät? perinnöllä säästöillä? syntyikö ne tyhjästä? vai rikoksilla?
määrä ja työllä on eletty. Revi siittä.
nippa nappa, päivääkään en ole ollut muiden elätettävänä. Kuitenkin olisin valmis omastanikin vielä tinkimään huonompiosaisten hyväksi, jos ne, joilla ei ole puutetta mistään, osallistuisivat samoihin talkoisiin nykyistä enemmän.
Jaettavaa on niin kauan kuin on työtä. Kysymys vain siitä, onko jakosuhde oikeudenmukainen.
voittoon, mutta keskusta on parempi. jees.
voi käsittää, että Kokoomus olisi pienen ihmisen asialla??
suurenee ja huono-osaisten tilanne pahenee entisestään. Käsittämätöntä, että kokoomukselle löytyy noin paljon äänestäjiä. Eivätkö ihmiset ymmärrä mitä tekevät.
Ensin kokoomuksen pankki silloinen SYP,ilmoitti olevansa Työväen säästöpankki sitten Niinistö Työväen Presidentti ja nyt Kokoomus onkin Työväen puolue ilman*työkaluja*
Mielenkiintoista nähdä miten hierojan välineillä hierotaan valtakuntaa alaspäin.
lujaa sossujen johdolla, olisitko halunnut vielä alemmaksi? Aikaa oli vaikka kuinka korjata asiat "kuntoon", mutta mitään ei tapahtunut.
nyt parantuvan?
keskiansio on yli 90000 euroa ja heidän valitsijoidensa 21000 euroa. Ei siellä kovin kummosta käsitystä voi olla pienituloisen arjesta.
Työntekohan tulee kuulemma kannattavaksi..:/
uuden hallituspohjan syntyä. KOK, SDP ja vihreät vievät Suomea eteenpäin seuraavat 4 vuotta ja ilmeisesti siitä eteenpäin niin pitkään kuin on Suomessa vaaleja tarpeen järjestää.
Mielenkiintoinen kysymys tuo äänen perillemeno. Vaikka ehdokkaani ei tullut valituksi, katson kuitenkin ääneni menneen perille, kun sillä osoitin kannattavani tietynlaisia arvoja.
Siinä mielessä kuulun häviäjiin, että en äänestänyt sitä puoluetta, joka sai eniten kansanedustajia, enkä sitä puoluetta, jonka kansanedustajien määrä lisääntyi eniten edellisistä vaaleista.
Kokoomuksen suuresta voitosta huolimatta en usko kovin suuria muutoksia tapahtuvan, onhan myös punamultahallituksen politiikka ollut tietyssä mielessä aika "oikeistolaista".
mutta keskusta on enempi oikeistolainen kuin kokoomus konsanaan ,ovat oikeita ökyporvaria.
Sosdemit on hallinneet liian kauan ja tulos on nähtävissä.
muuttuu, parempaan päin, tarkoitan?
tapahtunutkaan niitä suuria muutoksia? Jätin äänestämättä, kun en usko politiikkaan, jokainen siellä eduskunnassa ajaa vain omia etujaan, jos nyt muistavat siellä käydäkkä.
Juu, jos sitä kaipaat, niin onneksi olkoon. Pahimmassa tapauksessa rahat tulevat edelleenkin yhteiskunnalta ja työn hyöty menee porvareille sellaisenaan.
Siinä sinulle loistotulevaisuus: orjatyö ja kituminen samalla rahalla.
Kerro nyt meille, ketä äänestit, että osaisimme tarkkailla millaisia muutoksia hän meille järjestää.
näkyi tosiaan onnistuneen. Työttömät iloitsevat, että nyt saavat töitä ja tuloverotkin pienenevät. Tosiaan! Millä hinnalla ja kuka hyötyy?
Luvattiinhan, että työ alkaa maistua, kun kannustusloukut puretaan. Itse odottelen kauhulla seuraamuksia.
menin pankkiin avamaan tiliä jonne voisin tallettaa veroalennuksista kertyvät varat.
Ei ollut enää vapaita tilejä,kaikki oli menneet.
Nyt joutuu laittamaan patjan alle ilman korkoa,on se niin väärin
kirjoitit asian heti aamusta,olin ajatellut samaa .
Eipä tarvi mennä pankkiin,ku ei kerran ole tilejä.
Mihinkähän tekis sen kätkön,että muistaa sitte ittekki?
ehkä niitä tarvitaan ensivuonna tupo neuvottelujen yhteydessä,elämme mielenkiintoisia aikoja.
Katsotaan mitä kaulus köyhälistö saa aikaan.
sen sanoit,pittääpä merkitä.
Eikös niitä lupauksia pitäis alkaa lunastaa pitkimiten,eikä vastaneljän vuoden päästä?
Kuhan ny Vanahanen saa hallituksen aikaan,sen verran voiaan ootella?
Pitäisköhän vuokrata ylmääränen varasto,minne säilöö ne merkityt,ku pankkiin ei kerran voi,ku ei oo tilejä.
"Vaalikampanjassa on vielä pystytty jonkin tason itsehillintään, mutta vaalivalvojaisissa kaikki opeteltu katoaa. Porvariston hillitty charmi unohtuu, kun kokoomuslaisen sisältä ponnahtaa esiin raivoava, kömpelö ja tanssikyvytön eläin, joka kommunikoi äänteellä "Öööö!" ja luulee, että suun avaaminen appoavoimeksi on paritteluriitti."
Jyrki Lehtola, Iltalehti, kolumnit
jotenkin liian happamalta..
kun joutuu katselemaan niitä poikasia liehumassa yksityistämisiensä kanssa. Ne on niin jeevelin typeriä.
Saas nähdä, miten Niinistön hyväntekeväisyyssuunnitelmat toteutuvat. Sehän lupasi antaa kansanedustajan palkkansa pois. Mitäs se sillä aikoo, eikös köyhä kokoomus tarvitse rahoja tai köyhä Suomen valtio?
ps Minä tykkään Lehtolan ivasta. :-)))
nähdä, kuinka uudet päättäjät toteuttavat lupaamiansa parannuksia vanhusten hoitoon.
Taisivat lakoniset, virkeät jopa sänkypotilasvanhukset olla aivan oikeassa, ettei mitään parannuksia ole tulossa.
Edustajaehdokkaitten parannussaarnat ovat vain tyhjiä lupauksia, jotka vaalien jälkeen sivumennen paukautetaan tyhjiksi shampanjalasien täyttöjen välissä.