Mitä aktiviteettia voisi koralle keksiä kotosalla.. ollaan piiloteltu makupaloja ja etsitty niitä ja omaa tottista kotona ja ulkona mutta mitä muuta? ostin tuollaisen ison ison luunkin sille mutta ei se jaksa sitä pureskella..? koulutksiin mennään ensi kuun alussa. ulkoillaan kolmesti päivässä ja juostaan vapaana tuolla syvällä metsikössä ja pelloilla.. koirani vaan vaikuttaa jotenkin masentuneelta, kyseessä siis 3 vuotias sesse.
tylsistynyt koira
6
1650
Vastaukset
- jjpp
meillä on pienikokoinen koira, jonka kanssa olemme noiden mainitsemiesi lisäksi menneet kotiagilityä (riippuu tietenkin ketteryydestä ja kiinnostavuudesta) ja voithan laittaa makupaloja esim. vessa/talouspaperihylsyihin ja teipata päät kiinni jättäen ehkä muutaman reiän mistä namit saa ulos (sama periaate aktivointipallossa joita saa eläinkaupasta). olemme myös laittaneet nameja erilaisiin purkkeihin, mukien alle, lapasiin, sukkiin.. tuntuu kyllä itsestäkin että aktivointia on liian vähän meilläkin, täytynee miettiä uusia juttuja vaikka eipä koira tunnu meillä masentuneelta. voittehan kokeilla myös sellaista jonkun ystävän kanssa, että toinen pitää koiraa kiinni kun toinen menee piiloon metsässä, ja sitten koira saa etsiä piilosilla olevan joka antaa namin. tai piilottaa nameja metsään ja etsiä niitä sieltä (en tiedä oletteko piilotelleet vain kotona noita nameja). ja perusleikkejä kanssa. voihan koirasi masentuneisuus/väsymys? olla vitamiininpuutoksesta tai muustakin syystä kuin aktivoinninpuutteesta. mukavia hetkiä koirasi kanssa!
Hmm..
Mielikuvitushan siinä on rajana mitä voi opettaa.. Ite esim tuossa opetin toiselle koiralleni valot sammuttamaan, kehtuuttaa ite aina nousta niitä sammuttamaan.. ja ym mukavaa :)
Ja hakuja voi otella, siinä koira saa aivotyöskennellä ja ym.- leikkijä
Meillä koiralle opetetaan välillä uusia tavaroita. Ensin laitetaan joku esim. avaimet muiden tavaroiden sekaan lattialle. Avainten päälle nami (koira on komennettu istumaan siksi aikaa). Sitten koiralle sanotaan painokkaasti "etsi AVAIN". Koirahan menee heti namusen syömään. Samalla hetkellä kun namu solahtaa kitaan hyökätään koiran kimppuun rapsuttamaan ja sanotaan kehuvalla äänellä "AVAIN" (ei siis "hyvä"). Joitakin kertoja toistoa namun kera, sitten niin että namusta ei olekkaan ja avaimet on oikein näkösällä. Kun koira sitten joka kerta menee näkyvillä olevien avainten luo laitetaan ne vaikeampiin paikkoihin. Vähitellen voi jo laittaa tuolin tai pöydän päälle. Toinen mistä meidän koira oikein nauttii kotona on nimettömän tavaran etsintä. Tässä täytyy olla kaksi tismalleen samanlaista tavaraa. Meillä käytetään saman henkilön sukkaparia, joiden voi olettaa haisevan samalta. koira istuu ja sillä välin viedään sukka vähän etemmälle (ehkä aluksi namikin viereen, että älyää mennä sukan luo). Sitten laitetaan toinen sukka kuonon lähelle ja sanotaan "ETSI". Koira hakee toista sukkaa innoissaan. Sitten kehut tai miten nyt haluaakaan koiran palkita kun sukka löytyy. Tämä touhu ei kestä kauaa ja väsyttää koiran aika hyvin.
- sehvu12
kerrassaan mahtavia ja inspiroivia leikkejä, kiitos! ei niitä tavanomaisia temppuja yms lasten juttuja.
- Tuplu
Kannattaa poissulkea sairauden mahdollisuus, usein ensimmäisenä oireena juuri väsymys/masentuneisuus. Ja saahan koira myös riittävästi rauhallista unta?
- Eläinlääkärin kautta
Tyttären koiralta löydettiin tänään kaulasta nikamakuluma, jonka takia koira ollut vähän alamaissa. Koira kun ei osaa kertoa mistä kiikastaa, niin meidän ihmisten pitää ottaa asiasta selvää.
Hyviä leikkejä ehdoteltu, taidan ottaa pari niistä omankin koiran harjoiteltavaksi. Valon sammuttamista en taida viitsiä opettaa, siinä menee helposti seinän ja katkaiseminen pinta rumaksi koiran tassuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453313Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171985Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131533- 1221476
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11404Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4751400