tylsistynyt koira

drhsadf

Mitä aktiviteettia voisi koralle keksiä kotosalla.. ollaan piiloteltu makupaloja ja etsitty niitä ja omaa tottista kotona ja ulkona mutta mitä muuta? ostin tuollaisen ison ison luunkin sille mutta ei se jaksa sitä pureskella..? koulutksiin mennään ensi kuun alussa. ulkoillaan kolmesti päivässä ja juostaan vapaana tuolla syvällä metsikössä ja pelloilla.. koirani vaan vaikuttaa jotenkin masentuneelta, kyseessä siis 3 vuotias sesse.

6

1694

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjpp

      meillä on pienikokoinen koira, jonka kanssa olemme noiden mainitsemiesi lisäksi menneet kotiagilityä (riippuu tietenkin ketteryydestä ja kiinnostavuudesta) ja voithan laittaa makupaloja esim. vessa/talouspaperihylsyihin ja teipata päät kiinni jättäen ehkä muutaman reiän mistä namit saa ulos (sama periaate aktivointipallossa joita saa eläinkaupasta). olemme myös laittaneet nameja erilaisiin purkkeihin, mukien alle, lapasiin, sukkiin.. tuntuu kyllä itsestäkin että aktivointia on liian vähän meilläkin, täytynee miettiä uusia juttuja vaikka eipä koira tunnu meillä masentuneelta. voittehan kokeilla myös sellaista jonkun ystävän kanssa, että toinen pitää koiraa kiinni kun toinen menee piiloon metsässä, ja sitten koira saa etsiä piilosilla olevan joka antaa namin. tai piilottaa nameja metsään ja etsiä niitä sieltä (en tiedä oletteko piilotelleet vain kotona noita nameja). ja perusleikkejä kanssa. voihan koirasi masentuneisuus/väsymys? olla vitamiininpuutoksesta tai muustakin syystä kuin aktivoinninpuutteesta. mukavia hetkiä koirasi kanssa!

    • Hmm..
      Mielikuvitushan siinä on rajana mitä voi opettaa.. Ite esim tuossa opetin toiselle koiralleni valot sammuttamaan, kehtuuttaa ite aina nousta niitä sammuttamaan.. ja ym mukavaa :)
      Ja hakuja voi otella, siinä koira saa aivotyöskennellä ja ym.

    • leikkijä

      Meillä koiralle opetetaan välillä uusia tavaroita. Ensin laitetaan joku esim. avaimet muiden tavaroiden sekaan lattialle. Avainten päälle nami (koira on komennettu istumaan siksi aikaa). Sitten koiralle sanotaan painokkaasti "etsi AVAIN". Koirahan menee heti namusen syömään. Samalla hetkellä kun namu solahtaa kitaan hyökätään koiran kimppuun rapsuttamaan ja sanotaan kehuvalla äänellä "AVAIN" (ei siis "hyvä"). Joitakin kertoja toistoa namun kera, sitten niin että namusta ei olekkaan ja avaimet on oikein näkösällä. Kun koira sitten joka kerta menee näkyvillä olevien avainten luo laitetaan ne vaikeampiin paikkoihin. Vähitellen voi jo laittaa tuolin tai pöydän päälle. Toinen mistä meidän koira oikein nauttii kotona on nimettömän tavaran etsintä. Tässä täytyy olla kaksi tismalleen samanlaista tavaraa. Meillä käytetään saman henkilön sukkaparia, joiden voi olettaa haisevan samalta. koira istuu ja sillä välin viedään sukka vähän etemmälle (ehkä aluksi namikin viereen, että älyää mennä sukan luo). Sitten laitetaan toinen sukka kuonon lähelle ja sanotaan "ETSI". Koira hakee toista sukkaa innoissaan. Sitten kehut tai miten nyt haluaakaan koiran palkita kun sukka löytyy. Tämä touhu ei kestä kauaa ja väsyttää koiran aika hyvin.

    • sehvu12

      kerrassaan mahtavia ja inspiroivia leikkejä, kiitos! ei niitä tavanomaisia temppuja yms lasten juttuja.

    • Tuplu

      Kannattaa poissulkea sairauden mahdollisuus, usein ensimmäisenä oireena juuri väsymys/masentuneisuus. Ja saahan koira myös riittävästi rauhallista unta?

      • Eläinlääkärin kautta

        Tyttären koiralta löydettiin tänään kaulasta nikamakuluma, jonka takia koira ollut vähän alamaissa. Koira kun ei osaa kertoa mistä kiikastaa, niin meidän ihmisten pitää ottaa asiasta selvää.

        Hyviä leikkejä ehdoteltu, taidan ottaa pari niistä omankin koiran harjoiteltavaksi. Valon sammuttamista en taida viitsiä opettaa, siinä menee helposti seinän ja katkaiseminen pinta rumaksi koiran tassuista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      62
      1043
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      84
      965
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      19
      896
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      55
      832
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      208
      711
    6. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      569
    7. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      546
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      56
      544
    9. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      39
      525
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      37
      469
    Aihe