Järkeä...?

Jokunen..

Tänä kevään pääsen toivottavasti ylioppilaaksi, hain ammattilliseen oppilaitokseen, mutta nyt tuntuu siltä, ettei yksinkertaisesti jaksa opiskella yhtään mitään (heti peruskouluun lukioon ja lukiossa ollaan nyt vietetty neljä vuotta..), muutenkaan tuo opiskelumotivaatio ole viimeisen vuoden aikana ollut mitenkään hyvä. Marraskuussa sain töitä ja nyt näyttää siltä, että tämä työsuhde voisi jatkua pitempääkin ja palkka on suht' hyvä.

Toisaalta taas mietin, onko mitään järkeä viettää välivuotta, varsinkin, kun hain jo kouluihin ja enköhän pääse johinkin noista opiskelemaan..
Kertokaapa minulle hyvät ihmiset, onko järkeä?

2

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omppu

      Mun tilanne oli aikoinaan samankaltainen. Vika kevät lukiossa oli ihan tuskaa, ei minkäänlaista motivaatiota. Menin kesätöihin ja olen ollut nyt noissa töissä vakituisena jo 6v. Nyt olen hakenut opiskelemaan, pääsykoekutsua odottelen josko tulisi. Haaveilen elämänmuutoksesta, kaduttaa etten opiskellut ammattia jo aikaisemmin, elämä saneli toisin.
      Kovin helposti työt vievät mennessään, en itsekään tiedä miten pärjään taloudellisesti jos lähden opiskelemaan, palkka tällä hetkellä hyvä. Osa-aikatyöt mahd. Kannattaa kokeilla edes sitä opiskelua, ei jää katumisen ja jossittelun varaa kuten minulla.

    • ramsum

      Itse pidin välivuoden, olin töissä, monet ystäväni menivät ulkomaille jne....välivuosi on hyvä vaihtoehto jos ei ole varma minne haluaa opiskelemaan tai on motivaatio hukassa.... kunhan se jää väliVUODEKSI eikä väliVUOSIKSI....tiedän tosin monia jotka ovat lukion jälkeen menneet töihin ja ovat siellä vieläkin ja hyvin tuntuu menevän mutta se ei sopisi minulle.....ja jos olet hakenut AMK:hon voit lykätä opiskelupaikkaa1-2vuodella, kunhan muistat ilmoittautua opiskelijaksi....onnea päätöksen tekoon!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5659
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3820
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3504
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2888
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2419
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2184
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2091
    9. 33
      1879
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      430
      1752
    Aihe