miksi otettu huostaan

Olisiko jollakulla rohkeutta kertoa miksi omat lapset on otettu huostaan ja miksi huostaanotto on mielestänne ollut väärä ratkaisu? Tällä palstalla tunnutaan kirjoitettavan paljon aiheettomista huostaanotoista.
11916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kyseisestä aiheesta, aloittajina nimimerkit toniak ja nyt jo edelliselle sivulle jäänyt poika90.

Äänestä

meillä oli sellainen tausta että olen joskus ollut mielenterveystoimistn asiakkaana, kun olin vähän masentunut ja terveyskeskuslääkäri ehdotti että haluanko mennä juttelemaan... kun sitten tulin raskaaksi kyttäys alkoi, ja jo synnytyssairaalassa alkoi"uhkailu" että oletkin nähtävästi ollutmasentunut, annetaanko sulle lasta kotiin... ja jatkui siten aina eri tavoin, kun lopulta minulla epäiltiin pahanlaatuista kasvainta tehtiin sitten "kiireellilnen huostaanotto", oliko siis toimi aiheeton vai aiheellinen en tiedä, mutta minua on kyllä sen jälkeen kohdeltu kuin suurrikollista joka pitää eristää lapsestaan ...sama kohtelu kaikilla? niinpä niin!

Äänestä

kun pyysin lapselleni hoitoa paikasta joka tarjoaa kaksivuotista intensiivistä terapiaa....minulle kerrottiin että tarkoitus on vieroittaa lapsi äidistä... repiä hänet rikki, (ja paikata?), tuottaa hänelle pettymyksiä, saada hänet voimaan pahoin ja tuottaa äidille surua.Nämä tarkoitusperät jättävät avoimeksi muutamia kysymyksiä. Olemmeko Suomessa spartalaisen kasvatuksen lumoissa, jos äiti ja lapsi ovat "liian" läheiset, se on kauhistus, sosiaalitoimen on mitä pikimmiten puututtava kovalla kädellä asiaan? Lapsen on pärjättävä hoitopaikoissa, kouluissa, tai muuten tulee rangaistustoimia ja sanktioita, parhaassa tapauksessa evätään jopa koulutus-.ja taämä kirjoitukseni ei ollut vitsi!

Äänestä

löytyisi. Meillä isi pahoinpiteli ja pelotteli kunnes olimma kaikki poissa tolaltamme, mukaanlukien soskut ja sijaishoitajat.Huostan sijasta olisi pitänyt sijoittaa äiti ja lapsi turvakotiin - ajoissa!

Äänestä

turha huostaanottto jos avohuollon toimin olisi saatu apua esim lastenhoito, ilman että perhettä olisi tarvinnut repiä riekaleiksi ja lasta traumatisoida, ja estää äitejä käymästä normaalisti työssä kun pitää juosta kaikenmaailman tapaamisissa ja palavereissa huostan tiimoilta...siis ei tietenkään muullon kuin virka-aikana! Mikä työnantaja tällaista jaksaa katsella?

Äänestä

tuskinpa tälläsiä palstoja kovin paljon sellaset käyttää ja lukee kenen lapset on aiheesta otettu pois... tuntuu että suomessa otetaan lapset pois sellasista perheistä missä se ei oo oikee ratkasu, mut silloin kun se pitäsi oikeesti tehdä niin lapset jätetään kärsimään, tai ainakin kiireesti palautetaan takaisin.

Äänestä
  • on kat se onko lakia noudatettu: eli täyttyykö ne 16§ aiheet, aika harvoin käsittääkseni . Sen sijaan paljon on lellaista mutu- tuntumaa, sosssu ei oikein vakuutu siitä että yh-äidit kykenevät selviytymään elämänhallinnasta kun mies pahoinpitelee ja kiusaa. Ratkaisu: huostaanotto ja lapset väkisin tapaamaan isukkia, jospa se siitä!

    Äänestä

perheestään on
äärimmäinen toimenpide.


Wikipediasta esim:
äärimmäinen
1. mahdollisuuksien rajalla oleva; reunimmaisena oleva; kauimpana tai uloimpana oleva, kaukaisin; viho viimeinen; äärirajalla oleva.

Äänestä
  • Kyllä ne sossut taitaa mennä yleensä äärimmäisyyksiin. Huvitti kun yksi sosiaalitoimen johtajakin eli sellaista huoranelämää. ehkä moraaliarvot eivät kuulu sosiaalitoimeen.

    Äänestä

Perheessämme on 4 poikaa joista 3 on huostaanotettuina sijaiskotiin. nuorimmainen asuu kotona. Kun nuorin poika syntyi ja hänellä todettiin vaikea synnynnäinen sydänvika joka vaatii leikkausta HUSissa pyysimmemme kunnan sosiaalitoimelta avohuollon tukitoimena tukiperhettä isommille pojille, että pääsisimme molemmat vanhemmat vauvan kanssa helsinkiin leikkauksen ajaksi.Sosiaalitoimessa oltiin ymmärtäväisiä ja myönnyttiin ja tarjottiin tukea ja sympatiaa. Emmehän koskaan olleet heillä asioineet. Pojat jo koulussa ja kaikki aiat ok. Tottakai tämä tilanne järkytti lapsia ja uudet vieraat ihmiset näkyivät lasten jokapäiväisessä käytöksessä. Mies palasi 9 päivän päästä helsingistä kotipaikkakunnalle hakemakseen lapset kotiin, mutta ei saanutkaan heitä. pojat olivat itkeskelleet äidin perään ja kieltäytyneet syömästä ja tämä oli tulkittu epänormaaliksi käytökseksi, seurauksena huostaanottoprosessin käynnistyminen.

Jos meillä olisi isovanhempia vielä elossa jotka olisivat voineet lapsia hoitaa emme olisi tässä tilanteessa nyt. Tai jos olisin mennyt sairaalan nuorimmaisen kanssa yksin. 2,5v olemme taistelleet turhaan tätä epäoikeudenmukaisuutta vastaan. vanhin poikamme sanoikin ettei tässä maassa saa näyttää välittävänsä tai tuntevansa jos on mieheksi syntynyt. Tämäkö on sossujen sanoma? Tätäkö me miehiltä haluamme?

Äänestä
  • kohdellaan yleensä perhettä, jonka joku lapsista tarvitsee psykiatrista hoitoa (tai tulkitaan tarvitsevan, koska neurologille on vaikeampi päästä).

    Ja tuo on niin kamalaa, että lasten NORMAALIA reagointia pidetään epänormaalina, josta väsätään huostaanottoperuste! Tätä juuri Leeni Ikonen tarkoittaa sanoessaan monissa kirjoituksissaan, että lastensuojelun piirissä lapsesta tehdään sairaampi kuin hän on. Näin tapahtuu myös jos diagnosoimaton AS-lapsi joutuu psykiatrien kanssa tekemisiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuminauha kirjoitti:

Olisiko jollakulla rohkeutta kertoa miksi omat lapset on otettu huostaan ja miksi huostaanotto on mielestänne ollut väärä ratkaisu? Tällä palstalla tunnutaan kirjoitettavan paljon aiheettomista huostaanotoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu