kun nyt uusi eduskunta aloittaa, on suomen raha tilanne hyvä.
Mutta kun menemme ajassa muutaman viikon eteenpäin, sanotaanki että rahaa ei ole, lupaukset jää täyttämättä.
Entä tämä hoitajien palkankorotus,,,,ei Jyrki oo edes kunnolla luvannut mitään.
Eläkeläiset unohdetaan yhä enemmän, onhan heillä omaisuutta kertynyt.
Vanhukset täytys hoitaa talkoilla, ja entäs sitte. Nämä kansanedustajat nostavat omaa palkkaansa, KUN SE ON NIIN PIENI.
Musta on kristalli-palloni, lupaukset haihtunut jo ennnen kuin kerkeävät edes aloittaa uutta eduskuntaa.Yksittäinen edustaja ei voi tehdä luvatuille asioille mitään, koska asiat päätetään ryhmässä. Ei näytä hyvältä.
Mutta kun menemme ajassa muutaman viikon eteenpäin, sanotaanki että rahaa ei ole, lupaukset jää täyttämättä.
Entä tämä hoitajien palkankorotus,,,,ei Jyrki oo edes kunnolla luvannut mitään.
Eläkeläiset unohdetaan yhä enemmän, onhan heillä omaisuutta kertynyt.
Vanhukset täytys hoitaa talkoilla, ja entäs sitte. Nämä kansanedustajat nostavat omaa palkkaansa, KUN SE ON NIIN PIENI.
Musta on kristalli-palloni, lupaukset haihtunut jo ennnen kuin kerkeävät edes aloittaa uutta eduskuntaa.Yksittäinen edustaja ei voi tehdä luvatuille asioille mitään, koska asiat päätetään ryhmässä. Ei näytä hyvältä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
on tuottanut selkeän vision, jonka voisin allekirjoitta tältä istumalta :))
rahasalkun hoitajana, kaiki meni persiilleen, samoin oli Iiron aikana.
Älkää vaan antako nyt rahasalkkua Kok. puolueelle.
Eikä Sauli suinkaan tyydy mihinkään puhemiehen paikkaan,sehän on jo selvä. Sitä viittaa yritetään jo hänelle asettaa hartioille.
Mietin tuossa aamulla, että naiset äänestivät Saulia, kun se on NIIN söpö, ei se miehiltä ole saanut kuin neljäosan saamistaan äänistä.
Söpöydellä ei vaan politiikassa tee mitään.
Odottakaahna kun Sauli , ministeriksi päästyään, ensimmäisen kerran jyrähtää, siinä ei "nahkurin orret paljon paina."
otsakin rypyssä kun sonnilla aina :/
Niin toivottavasti hänestä ei tehdä valtiovarainministeriä, sitten ei kunnian kukko laula meille :(
Toivottavasti saataisiin laajapohjainen hallitus.
mutta tiedän, että monien mielestä on.
Ei tainnut ollakaan niin kivaa siellä keskuspankissa, kun eduskuntaan piti yrittää, vaikka palkkakin tippuu kymmenesosaan(jos ei pääse ministeriksi)
siellä keskuspankissa se työ, ja sen takia piti taata itselle uusi työ!
ettei tulevalla eläkkeellä pärjää:)
% % % % % % % % % %
ovat aina äänestäneet kokoomusta,tottakai puolue pitää omistaan huolta.
huolehtii kenestäkään tavan tallaajasta, omanokka on etusijalla kokoomuksellakin.
Luulen että palveluja aletaan yhä entistä enemmän ulkoistamaan ja tämä asetelma ei varmasti ole hyvä kansalaisen näkökulmasta.
Valtion omistamat yhtiöt myyntiin, sun muuta kivaa on tiedossa.
porvareita että kannattais alkaa palvelijaksi,töitä riittäis
Uusien kansanedustajien vuosiansiot olivat yli 90 000 euroa, joten kyseisellä ansiotasolla on melko mahdoton tietää mitä valtaosan väestön elinolosuhteet ovat?
Heikoimmillakin vaalipiirin kensanedustajien ansiot olivat muistaakseni n.67 000 eutoa/vuosi.
Joten ironisesti sanottuna kyllä tavallisen kansanedustajan palkka on pieni, jos sitä vertaa heidän aikaisempaan ansiotasoonsa!
No vaalit on käyty ja kansa on valinnut edustajansa.
Sen kanssa elämme seuraavat neljä vuotta.
Tuskin kovin erilaista politiikkaa tämä tulevakaan hallitus harrastaa, sillä toisaalta, käytännössä alle kolme vuotta on aika lyhyt aika suuremmille uudistuksille.
Muutenkin markkinavoimat ovat olleet jo suurin yksittäinen vaikuttaja, mikä on sitonut hallitusten käsiä, ja valitettavasti jako hyvin menestyvien, keskiluokan ja alimpien sosiaaliluokkien välillä kasvaa edelleen.
Sitähän tämäkin vaalitulos näyttää, että valtaosalla väestöstä menee taloudellisesti hyvin, ja he enemmistönä ajavat, (lue valitsevat) tietysti asioitaan siihen suuntaan, että heillä menee tulevaisuudessakin hyvin ja siinä kuviossa ei sosiaalisin perustein tehdyt tulonsiirrot ole aivan "sadan" ensimmäisen tärkeän asian listalla, koska sehän tietäisi verotuksen kiristämistä ja tulojen vähentymistä, johon ei tunnu kenelläkään olevan "varaa", silloin kun se osuu omalle kohdalle.