Minkälaisen suojan olette rakentaneet agrikaatille,joka eristää myös ääntä.
Suojakoppi
agrikaatille
81914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kaivonrenkaan ja vedät agregaatin pakoputkesta sopivan "haitariletkun" kaivoon kannen läpi. Äänet pienenee huomattavasti!
Jäähdytyspuolen kun jättää hoitamatta, loppuu ääni jonkin ajan kuluttua kokonaan kuulumasta.
Mulla oli rinteeseen upotettu puhelinpylväistä tehty hirsikoppi dieselin suojana. Ovi piti olla kaiket kesät auki.
Raskaita materiaaleja pitää olla - siitä äänet vaimenevat.
Siis agregaatti jää maanpinnalle ja ainoastaan edellä mainittu pakoputkena toimiva haitariletku johdetaan kaivoon! Eikä suinkaan agregaattia upoteta maahan!
Suunnittelin omalle agregaatilleni paksuseinäisen umpikopin, jonka seinään tulee puhallin tuomaan jäähdytys-/paloilmaa. Puhallin käynnistyy aina kun myllyn tuottaa sähköä. Näin saa kopin ovet olla kiinni. Arvelisin melutason näin jäävän pienemmäksi. Pakokaasut haitariletkulla kopin vieressä olevaan maakuoppaan, jossa on harva kansi.
Suunnitelma vaan jäänee suunnitelman asteelle, sillä sähköyhtiö kiskoo saareen linjan tänä kesänä.
Agregaattini on näitä uudemman polven myllyjä, jotka ovat alunalkujaankin aika hiljaisia. Koneen käyntiääni kuuluu n. sadan metrin päähän, mutta liikaa se on sekin. Parilla muulla mökillä samassa saaressa on agregaatit, joiden ääni kantaa yli kisan päähän. Ihmettelen, että miten ne sitä papatusta ja helinää sietää.
Seinä materiaaliksi olen miettinyt harkkoja. Niillä sais seiniin paksuutta,joka sitois ääntä.
Meillä ihan väliaikais ratkaisuna ollut harkiosta ladottu koppi. Suuaukko pois mökistä ja n. 10m. mökin takana. Tuulisella ilmalla ei aina tahdo muistaa käydä sammuttamassa konetta vesien pumppauksen jäkeen kun ei kuulu ääntä..
Agrina toimii Mitsubishi, olikohan joku 2000 malli?
seiniin lasivillaa kanaverkon alle siis sisäpuolelle ja tulo ja poistilmaan semmoiset sixsax lovet minne ääni jää tietty samasta heijastamattomasta rakenteesta. ja jos agrikaatti on vesijäähdytteinen niin siitä saa samalla lämmönkin mökkiin ja esim. suihkuveteen... ja pakoputkeen niin monta vaimenninta ettei ääni levii tai joku kotelo missä villaa verkon alla.