Lopetin pillerit tammikuun alussa ja sen jälkeen on tullu yhdet menkat 9.2 sen kierron pituus oli 27 ja sen jälkeen ei ole kuulunut. kierron pituutta en osaa sanoa se kummemmin mut nyt ois niinku kiertopäivä 40. Tein tälle aamulle raskaustestin mut se oli nega. Pitäsköhän mennä jo käymään lääkärissä?
myöhässä
nippe
3312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos raskauden mahdollisuus on poissuljettu, niin sitten ei auta muuta kuin odotella. Pillereiden lopettamisen jälkeen voi mennä pitkäänkin ennenkuin oma luonnollinen kierto tasaantuu. Joillekin kuukautiset ei tule ollenkaan. Pääsääntö on, että pilsujen lopettamisen jälkeen menkkoja odotellaan puoli vuotta ja jos niitä ei sittenkään kuulu, mennään lääkäriin. Lääkäri voi tällöin määrätä keltarauhashormonikuurin kuukautisten aloittamiseksi.
vauvakin oisi kyllä toivottu tulokas.
Jaa, luulin, että tarkoitat nimenomaan pillereiden lopettamisen takia poisjääneitä kuukautisia ja halusit kuulla siihen kommentteja. Ja tuolla "Jos raskauden mahdollisuus on poissuljettu"-kommentilla tarkoitin sitä, että olet kuitenkin tehnyt raskaustestin ja se näytti negaa, niin silloinhan raskaus on poissuljettu ja et ole raskaana (tosin testikin voi erehtyä). Kannattaisi varmaan mennä terveyskeskukseen tekemään raskaustesti, jos kuitenkin epäilet olevasi raskaana.