muutama ongelma

boy82

Hei!

Kun muokkaan esim. autoni kuvaa, että rajaan lassolla helmalistan ja muutan korin väriseksi.
Sitten kun aloitan uuden rajaamisen lassolla esim. takapuskuri ja haluaisin VAIN sen väriä muuttaa, niin miten se onnistuu?, koska mulla on toi aikaisempi lassorajaus ja tää uus yhtä aikaa käytössä. Miten saisin silleen tehtyä että se mitä sinä hetkenä tekee niin siihen vain kohdistuvat värien yms. muutokset?

Entä mistä löydän Mess Pattern-tyylin? eikö tämä ole joku verkko-tyyli? tai mistä sellaisen saa photoshoppiin?

Mulla itellä on suomenkielinen Adobe Photoshop 7.0

Kiitos kovasti vastanneille! :)

1

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trolliolli

      Tekemäsi muutokset kohdistuvat aina siihen alueeseen mikä on valittuna. Eli jos sinulla on helmat sekä puskuri molemmat valittuna, muutokset tulevat molempiin. Tätäkö tarkoitat?

      Voit tallentaa valintoja ja ottaa niitä uudelleen käyttöön. Eli kun olet tehnyt valinnan helman ympärille, voit tallentaa valinnan. Englanninkielisessä löytyy select => save selection. Sitten teet kokonaan uuden valinnan takapuskuria varten. Tämänkin voit tallentaa halutessasi. Myöhemmin voit ladata valinnat uudestaan käyttöön select => load selection jne.

      Toinen vaihtoehto, mitä itse luultavasti käyttäisin, on eri osien kopioiminen omille tasoilleen. Antaa paljon monipuolisemman mahdollisuudet muokata kohdetta. Tämä onnistuu tekemällä ensin aluevalinnan vaikka sen takapuskurin ympärille. Sitten painat ctrl/omppu J tai hiiren oikeaa nappia klikkaamalla ja valitsemalla "layer via copy".

      Sitten vain huolehdit, että sinulla on aina oikea taso valittuna kun muokkaat kuvaa.

      Photoshoppiin löytyy patterneja vaikkapa täältä:
      http://browse.deviantart.com/resources/applications/patterns/?order=5

      Jos nyt ylipäätänsä niitä tarkoitat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      264
      10874
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      76
      2991
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2668
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2252
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2119
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      132
      1331
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe