muutama ongelma

boy82

Hei!

Kun muokkaan esim. autoni kuvaa, että rajaan lassolla helmalistan ja muutan korin väriseksi.
Sitten kun aloitan uuden rajaamisen lassolla esim. takapuskuri ja haluaisin VAIN sen väriä muuttaa, niin miten se onnistuu?, koska mulla on toi aikaisempi lassorajaus ja tää uus yhtä aikaa käytössä. Miten saisin silleen tehtyä että se mitä sinä hetkenä tekee niin siihen vain kohdistuvat värien yms. muutokset?

Entä mistä löydän Mess Pattern-tyylin? eikö tämä ole joku verkko-tyyli? tai mistä sellaisen saa photoshoppiin?

Mulla itellä on suomenkielinen Adobe Photoshop 7.0

Kiitos kovasti vastanneille! :)

1

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trolliolli

      Tekemäsi muutokset kohdistuvat aina siihen alueeseen mikä on valittuna. Eli jos sinulla on helmat sekä puskuri molemmat valittuna, muutokset tulevat molempiin. Tätäkö tarkoitat?

      Voit tallentaa valintoja ja ottaa niitä uudelleen käyttöön. Eli kun olet tehnyt valinnan helman ympärille, voit tallentaa valinnan. Englanninkielisessä löytyy select => save selection. Sitten teet kokonaan uuden valinnan takapuskuria varten. Tämänkin voit tallentaa halutessasi. Myöhemmin voit ladata valinnat uudestaan käyttöön select => load selection jne.

      Toinen vaihtoehto, mitä itse luultavasti käyttäisin, on eri osien kopioiminen omille tasoilleen. Antaa paljon monipuolisemman mahdollisuudet muokata kohdetta. Tämä onnistuu tekemällä ensin aluevalinnan vaikka sen takapuskurin ympärille. Sitten painat ctrl/omppu J tai hiiren oikeaa nappia klikkaamalla ja valitsemalla "layer via copy".

      Sitten vain huolehdit, että sinulla on aina oikea taso valittuna kun muokkaat kuvaa.

      Photoshoppiin löytyy patterneja vaikkapa täältä:
      http://browse.deviantart.com/resources/applications/patterns/?order=5

      Jos nyt ylipäätänsä niitä tarkoitat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      2871
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1729
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1704
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1486
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      72
      1440
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      328
      1335
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      18
      1221
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      70
      1075
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1052
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      995
    Aihe