Nürburg(ring)

cilius

Mihinköhän kaupunkiin kannattaisi suunnata (lentää) jos aikoo mennä katsomaan f1 saksan osakilpailua Nürburgringille. Vaihtoehtoja on kai ainakin Köln, Koblenz ja Bonn... Mistäköhän pääsisi kaikista helpoimmin tuonne kisapaikalle? Olisiko kellään kokemusta/tietoa asiasta?

6

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietenkin !

      Tampereelta Frankfurt Hahniin, sieltä alle 100 kilsaa radalle. Vuokraa auto, kentältä löytyy kaikki suuret vuokraamot.

      Lennot olisit saanut muutamalla kympillä jos olit aikanaan asialla. En ole tarkistanut mutta luulempa että hinta alkaa olla jo kovempi kun oletan että lentoja varattu aikalailla tuohon ajankohtaan.

      Ja auto kannattaa varata netistä etukäteen. Saa avaimet tiskiltä muutamassa minuutissa.
      Herzillä ainakin viime kesänä hyviä viikonloppu tarjouksia.

      Viime kesänä ajettu Saksan mm ralli oli myös lähellä ko. kenttää

      • Hahn

      • päin?

      • näin on
        päin? kirjoitti:

        no kukahan selvin päin f1 jaksais kattoa. eli vuokra auto poissuljettu.

        menneet useampana vuonna kisoihin linja-autolla. Viikon reissu ja kaikki hoidettu valmiiksi,liput, majoitus, ruokailut jne. Aina ollut siistiä porukkaa, vaikka jotkut ovatkin ottaneet pikku "siiderit" eivät ole olleet häiriöksi.


      • saksaan heinäkuussa
        näin on kirjoitti:

        menneet useampana vuonna kisoihin linja-autolla. Viikon reissu ja kaikki hoidettu valmiiksi,liput, majoitus, ruokailut jne. Aina ollut siistiä porukkaa, vaikka jotkut ovatkin ottaneet pikku "siiderit" eivät ole olleet häiriöksi.

        Onko tietoa pääsiskö frankfurtista sujuvasti linja- auto kyydillä katsomaan kisoja? Järjestetäänkö tällaisia kyydityksiä kaupungista turisteille ja paljon mahdollisesti maksavat?


      • terki
        saksaan heinäkuussa kirjoitti:

        Onko tietoa pääsiskö frankfurtista sujuvasti linja- auto kyydillä katsomaan kisoja? Järjestetäänkö tällaisia kyydityksiä kaupungista turisteille ja paljon mahdollisesti maksavat?

        vaan Hahnin kentälle Eifel-vuoristoon, Mosel-joen pohjoispuolella. Ei kovin kaukana Nürburgringistä, jossa kävimme ajelemassa kisojen ulkopuolella. Reitti oli hankala, paikka on keskellä ei-mitään metsäisellä ylängöllä. Mutta hienoja pikku kyliä. - Tuttavat taas vuokrasivat kisoja varten porukalleen ison henkilöauton Hahnin kentältä ja varasivat Gasthaus-majoituksen ensin yhdeksi yöksi kentälle ja sitten pariksi Ringille. Kaikki sujui mukavasti.
        Varsinaisia bussikuljetuksia lentokentältä sinne ei pari vuotta sitten ollut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe