Työtön, hanki itsellesi uusi harrastus: Matkaa ympäri Suomen matkatuilla!! Toimivaksi havaittu keino harrastuu maanympärimatkailua
Matka-avustus
sossuilija
13643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
harrastaa
Kerrohan tarkemmin, pitäisi lähteä pohjoiseen sukulaisia morjenstamaan.
No jos olet työtön ja työmarkkinatuella saat hyvät tuet esim. työvoimakoulutusten infotilaisuuksiin...käyt kuuntelemassa tunnin pituisen infon toisella puolella Suomea ja työvoimatoimisto maksaa lystin. Korvaus on 0,21 kerrottuna kilometrimäärällä...eli kyllä siinä satanen jää puhdasta rahaa taskuun ainakin taskuun jos kauempana käy.
Eihän tällä siis rahaa tee mutta jos on asiaa kauemmas niin kannattaa vain valkata joku info niin saa matkakorvaukset valtiolta. Itellä tää on toiminut, tietty loputtomiin ei voi lystiä jatkaa kun niihin koulutuksiin pitäis jossain vaiheessa hakeakkin..
Onks tietoo toimiiko homma vaikka työkkärin kans on menny diili umpeen eli olen työtöntyönhakija mutta työmarkkinatukeni on lopetettu?
Vois käydä vaik Kemijärvellä varkaissa tai jotai...
Eipä niillä olis mitää painostusmahdollisuutta, elikkä eipä tarttis kurssille hakea saatika mennä vaikka hakis ja tulis valituksi...heh!!
Ilmeisesti sinä et laske matkoille mitään kustannuksia. Isin tai äitin autolla ja he huolehtivat tankin täytöstä?
Kun käyttää julkisia kulkuneuvoja, niin riippuen tiestön ja rautateiden mutkaisuudesta, voi joutua laittamaan omasta pussista lisää ettei tarvitse kävellä viimeistä sataa kilometriä.
Miten niin? Jos tuo 0,21 per kilsa pitää kutinsa niin esim. Hki-Tku matkasta saisi 330 km * 0,21 = 69,30 euroa. Kyllä sillä jo bussilipun saa ja jää kafferahatkin. Vai maksavatko matkan vain toiseen suuntaan ja takaisin pitää tulla varastetulla autolla?
Kilometrikorvaus molempiin suuntiin...eli kyllä siinä saa kahvirahat ainakin, kun laskee bensakulut :)
Työvoimatoimisto maksaa omien kilometriensä mukaan... eli työssäkäyntialueen rajalta toisen työssäkäyntialuen rajalle tai jotain vastaavaa.
Itse kävin työhaastattelussa ja työvoimatoimiston etäisyys kilometreinä oli 100 kilometriä lyhyempi kuin VR:n hinnoittelema etäisyys, jolta matkalipun hinta veloitettiin. Eli 200 kilometriä oli ylimääräisiä kiemurtelu-kilometrejä, joten omasta pussista maksettiin loppumatka. Omalla autolla olisi päässyt suhteellisen suoraan, mutta kun sellaista ei ole, niin on pakko käyttää yleisiä kulkuneuvoja.
Helsingistä lähtien kaikki on enemmän tai vähemmän suoran matkan päässä, mutta muualta suomea voi joutua tekemään ylimääräisiä mutkia.
Oletko käynyt katsomassa VR:n sivuilla, mitä maksaa edestakainen junalippu helsinki-turku? Kuinkahan paljon työkkäri hyväksyy etäisyydeksi helsingin ja turun välille?
No menopaluu bussilippu on jotain neljänkympin luokkaa, juna taitaa olla vähän kalliimpi.
Halvimmillaan junalla pääsee helsingistä turkuun ja takaisin 47,60 eurolla. Pendolinolla matka maksaa jo 61,80.
Työvoimatoimisto laskee kilometrit tiehallinnon antamien välimatkojen mukaan. Ei siis omaa välimatkan mittaajaa työkkärin palkkalistoilla, vaan käyttävät jo kerran mitattuja tietoja.
Tiehallinon sivulta löytyy kaikille samat tiedot helposti ja nopeasti. Ohjelma kertoo kaikille kysyjille saman vastauksen eikä muuntele välimatkoja sen mukaan että tekeekö kyselyn työkkärin kone vai työttömän kone.
välimatkat ja ainakin omien liikkuvuusavustuspäätösten mukaan voidaan vetää johtopäätös, että suomessa on kaupungien etäisyydet kasvaneet useita kilometrejä parissa vuodessa... jos työvoimatoimisto on käyttänyt tiehallinnon välimatkoja.
viivoitin jolla se mittaa etäisyydet. Joskus menee mittakaavat sekaisin ja se ei jaksa tajuta, että tie ei kulje maastossa suoraan vaan joutuu kiertämään esteitä.