Lahja

Kiinteistöstä annettu lahjana kahdelle osakkaalle tilat, tiloilla talot metsää.
Jäljelle jäävät yhtä lukuunottamatta yhtä, suostuvat jakoon, jaossa tulee reippaasti lakiosuus.
Voiko yksi osakas vaatia tilojen uudelleen arvioimista oman perintöosuuden nostamiseksi.
2499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ennakkoperinnoksi rinnastettava vaikka lahjavero olisikin maksettu.

Äänestä

Ennakkoperintö arvostetaan perinnönjaossa lähtökohtaisesti antoajankohdan - ei jakoajankohdan, kuten muu perintö - arvoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Allbert kirjoitti:

Kiinteistöstä annettu lahjana kahdelle osakkaalle tilat, tiloilla talot metsää.
Jäljelle jäävät yhtä lukuunottamatta yhtä, suostuvat jakoon, jaossa tulee reippaasti lakiosuus.
Voiko yksi osakas vaatia tilojen uudelleen arvioimista oman perintöosuuden nostamiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu