Mikä näistä paras?? 7-12

Missä Fantasyssä on mielestänne ollut paras hahmonkehitys tyyli?? FF7-aseissiin liitettävät (en nyt muista virallista nimeä) mutta kuitenkin ne jutut :) vai 8:n Junktion systeemi.. Kenties Ysissä oleva LevelUp Aseiden ja accessorien kautta opittavat kyvyt.?? 10:n Sphere grid??-- vai Kahdennentoista fantasyn kaltainen Licenceboard Rahalla saa...

______ Oma mielipide on, että Silloin kun 10 ilmestyi. niin sphre griddiin tykästyin valtavasti.. 12:n on hyvä idea, mutta se tyssää siihen, että on naurettavan helppoa opettaa kaikille hahmoille kaikki kyvyt.. ja rahallahan saa ostettua kaikki kyvyt.. Tästä johtuen myös hahmojen väliset paremmmuus/huonous suhteet katoavat täysin..

Korkeimmalle pallille nostan siis 10 sphre gridin.
11663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tykkään Sphere grid-tekniikasta, mutta taidan silti kallistua klassiseen FF-kehitykseen. Eli FF9-tyylinen kama vedonnee eniten :>

Äänestä

ne oli parhaat mun mielestä, nää toiset oli ihan hyviä mutta X;n kehitys systeemi oli erittäin hankala ja omituinen (varsinkin aluksi) noihin muihin verrattuna... Siis munmielestä

Äänestä

Itse tykkään X:n kehityssysteemistä, kun se antaa myös varaa tehdä hahmot "parhaiksi" mahdolliseksi...ainoa miinus tässä on että kun kaikki hahmot ovat saman vahvoja nii voipi olla aika tylsä ja tämä urakka on myös aikaa vievää ja ärsyttävä =)IX:n tyyli vie jossakin määrin kehitystä juurilleen, että jokaisella on omat vahvuus alueet.Miinusta tässä on se että jos joku ase/suoja yms. jää saamatta jossakin kohtaa peliä mitä ei tule enää saamaan nii ärsyttäähän se että listasta puuttuu yx ja sen saa vain pelaamalla pelin alusta...Ja sitte uusin, XII license juttu on ihan kiva idea, mutta aika merkityksetön loppupeleis.Kartan saa kerättyy miltein jo puolessa välis täyteen ja sitte sillä ei ole mitää merkitystä enään.Ja parhaimpien aseiden hankkiminen on aika hankalaa, koska ne saa vasta ihan lopussa ja ovat "hyvin piilotettu".Että jos tulevaisuudessa onnistuisivat yhdistämään VII:n materiat ja IX:n ammattiin sidotut taidot niin se olis aika pop =)

Äänestä
  • Valittaen on todettava, että olen tutustunut vain 7-9 FF:ien systeemiin näistä edellä mainituista. Mutta mietin tätä itsekin joskus ysiä pelatessani ja seiskan materiahässäköitä muistellessani, että nämä kaksi olisi pitänyt jollain tavalla yhdistää. Ysissähän se oli nimenomaan hahmo eikä ase, joka kehittyi aseiden avulla (ja pysyvästi). Kasissa en liiemmin tykännyt koko GF-jutusta, kun niistä ei ollut tappeluissa mitään muuta hyötyä, kuin että ehti käymään kusella 10 min. animaation aikana. Seiskan materiamaailma oli ihan hyvin keksitty ollakseen ideana yksinkertainen. Mutta liian vähän hahmokohtaista vaihtelua.

    Propsit (eli kaivospölkyt) Stanan hyvälle tyypille semiStanan hyvästä kysymyksestä kaikkien näiden "mitäs nyt tehdään?" -kyssäreiden keskellä.

    Äänestä

munkin mielestä ff10 on sama ongelma eli kaikkilla samat skillit kun oppivat täysin ja ff8ssa taas on totta että siinä kestää ne GF liian kauan jos edeniäkin tekee niin kerkee käydä vaikka kusella/keittää kahvia mutta ff 10ssä on vähän haastettakin siks tykkään siitä:)

Äänestä

..kympin sphere grid systeemi taitaa olla tälleen pikasesti ajateltuna ehkä parhain. Tosin jotenkin oon alkanu tykkään kasin junction systeemistäkin, kun on niin ovela systeemi. Vaikken ekalla kolmella kasin läpipeluuyrityskerralla siitä kasin junctionhommasta tajunnu paskaakaan.

Ite oon jotenki kyllästyny seiskan materiajuttuihin, tai se on jotenkin liian yksinkertanen, mutta ihan ookoo. Mutta ton kahentoista licence juttu on ihan paska.

Äänestä

mun mielestä 12 hahmonkehitys on aika tylsä... pelaa pari tuntia ja ment sinne lisenssi listaan ja johan on tullut 192912 lp pistettä. Hetkessä kaikki hahmot on ylitehokkaita tankkeja.. huoh

Ysin ja seiskan hahmokehitys miellytti eniten. Kympin oli jotnkin liian vaikeata säätöä. Ja enkä oikein osaa sanoa kumpi on parempi 7 vai 9 hahmonkehityksen kannalta kun molemmilla on puolensa. Se että 9:ssä ei ihan salettina edes saa kaikkia skillejä, je että se vaatii hieman työtä niiden hankkiminen on ihan mainiota. 7 materia pallo systeemi oli oikein hyvä myös... vaikkakin ehkä hiukan outo :/

Äänestä

Selvästi tietenkin 8. kasi on paras kaikessa.
Mutta rehellisesti paras systeemi ei ole missään näistä, vaan ihanassa vitosessa.

Toisaalta tietenkin ysi koska siinä ainakin joka hahmolla on taisteltava selkeästi eri tavalla.


HUOMATKAA MINUT

Äänestä

FF6 on ehdottomasti paras!

Siinä vaan on sitä jotain, ja sopivan tehokas skilli-kehitys systeemi.

Äänestä

Eli FFXI =P tosin eipä siellä suomalaisia pahemmin näykkään.. ainakaan järkeviä... mutta asiaan. Eli Itse olen pitänyt kohtalaisen paljon FFX ja FFVII Systeemeistä.. Tosin ei se IX niin hirveästi mielestäni eroa periaatteessa FFVII

Äänestä

Mun mielestä 10:n Sphere grid ja 7:n materiat on kyllä kaikkein parhaat.8:n junktionist en tykkää yhtään :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stanan_hyvä_tyyppi kirjoitti:

Missä Fantasyssä on mielestänne ollut paras hahmonkehitys tyyli?? FF7-aseissiin liitettävät (en nyt muista virallista nimeä) mutta kuitenkin ne jutut :) vai 8:n Junktion systeemi.. Kenties Ysissä oleva LevelUp Aseiden ja accessorien kautta opittavat kyvyt.?? 10:n Sphere grid??-- vai Kahdennentoista fantasyn kaltainen Licenceboard Rahalla saa...

______ Oma mielipide on, että Silloin kun 10 ilmestyi. niin sphre griddiin tykästyin valtavasti.. 12:n on hyvä idea, mutta se tyssää siihen, että on naurettavan helppoa opettaa kaikille hahmoille kaikki kyvyt.. ja rahallahan saa ostettua kaikki kyvyt.. Tästä johtuen myös hahmojen väliset paremmmuus/huonous suhteet katoavat täysin..

Korkeimmalle pallille nostan siis 10 sphre gridin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu