P180 & Lisätuulettimet

Kellottelija

Hommasin ks.kopan ja tutkin manuaalin läpi ja etsin netistä tietoa mutta en tullut viisaammaksi seuraavaan kysymykseen:

Mihin laittaa 2x120x120mm lisätuuletinta?. Siis tuleeko ne molemmat "vierekkäin" ylempään kovokelkkaan, toinen etupaneeliin kiinni ja toinen niillä pienillä raudoilla? jos niin, ni minkä ihmeen "efektin" tuollainen cooleria tekee? Kiitos jo etukäteen.

Sitten sellainen kysymys että kun tuossa kopassa on noita teräsreikiä niin millä vaimentas turhat äänilähteet, sillein että ne saisi siististi pois jos joskus tarviisi? eli ei mitään bilteman superliima bitumimattoo...

2

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko!

      En tullut hullua hurskaammaksi, kun antecin sivuilta katselin.

      Nopeasti katsottuna kotelotuulettimia tulee takapaneelin (ylös) sekä kattoon (taakse). Etupanelista en nopeasti löytänyt mitään hyvää kuvaa.

      Jos kuitenkin tahdot asentaa kaksi tuuletinta vierekkäin, hyötynä on ilman siirtyvyys.

      Eli pienemmillä pyörimisnopeuksilla (rpm) saat aikaan saman tai paremman ilmansiirtyvyyden (CFM) kuin yhdellä tuulettimella.

      Esmes yhteenlaskuna.
      1 tuuletin 45CFM, kun käytössä 12V ja ääni 20dB.
      sama tuuletin 25CFM, kun käytössä 7V ja ääni 14dB.

      Nyt kytkettynä kaksi tuollaista tuuletinta pyörimään 7V jännitteellä ja tuulettamaan samaan suuntaan. Saadaan 50CFM (parempi) ilmansiirtyvyys sekä 17dB äänenpainetta. Eli hiljaisempi ja tehokkaampi. Huomioi, että luvut ovat arvioita.

      Teräsreijät? Nehän on kopassa jotta saadaan korvausilmaa tarvittaessa. Jos siis kytketään kaikki tuulettimet puhaltamaan ulos kotelosta, ilmaa on pakko saada jostain myös sisään. Fiksulla tuuletuksella ei reikiä tarvita.

      Matoilla saadaan resonointia vähennettyä ja hieman korkeita taajuuksia. Voit käyttää bitumimaton sijasta kaiutinelementeissä käytettävää vaahtomuovia. Vaikutus vain on hieman huonompi kuin bitumissa, joka raskautensa takia vähentää resonointia paremmin. Ja bitumikin on huonoa.. mielummin poistaa häiritsevät äänilähteet, korvaamalla liikkuvat osat hiljaisemmilla.

    • Core 2 Duo 5,4 Ghz

      No voi vittulan kevät, erästä vanhan kansan sanontaa käyttäen ilmaisen asian.

      Anna olla ne kolme vakiona olevaa tuuletinta vakiopaikoilla

      Taka ja ylä tuularit säädät niistä nopeus napukoista medium-asentoon. Jos turbiini äänillä ei ole väliä, niin sitten high. Se alakäytävän keskellä olevan säädät high-asentoon.

      Onko sinun P180 mallissasi näitä tuulettimien low/med/high säätö "napukoita"?

      Otat ylemmän kovalevykelkan pois ja laitat siis ylempään etupaneelin tuuletin paikkaan itse ostamasi 120mm tuularin.

      Jos vallan hulluksi alat, niin laita myös etupaneeliin alemman kovalevykelkan kohdalle 120 kaaliberin dropellin.

      Nyt sinulla on 1 (2) vetävä, 1 semivetävä ja 2 poistavaa 120mm propellia.

      Kovalevyt laitat siihen alempaan koteloon tai sitten 5,25 paikkaan erillisen kovalevyjäähdyttimen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      374
      3214
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1526
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe