Manne asat maddin?

Dagte vides

Sabmelas, manne leat farren maddas ja asat dobbe?

9

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zorp

      ..danin go halidan gazzat oahpu. Ja mu mielas lea mearehis dehalas, ahte olbmot orrot/fitnet eara baikkiin, olggobealde sami. On käytävä kaukana, jotta näkee lähelle. Oainnat die! Akkat gal gavdnojit, muhto ies gal aiggon farret davas nu jodanit go vejolas, les dal bargu vai ii. Gavpot ii fala munnje maidge mii ii maid gavdosii davvin, earret skuvlla.

    • Dagtr boja

      Ale guassige gude samieadnama!
      Boade sabmai fas!! :O)

    • givssiduvvon

      Farrejin vuoddoskuvlla manga mattas go Samis ii lean skuvllat gos livccin sahtan juotkit lohkama. Moadde logahaga ja Anara Sog eai geasuhan. Ledjen givssiduvvon davvin de skuvlii vuolgan mattas baikai gos ii oktage diede mu lei ealliman buoremus mearradus. In lean sat givssiduvvon. Olbmot guldaledje mu. Oktage ii sivahallan ja dupmen mu mu fulkiid mielde.

      Skuvllas go gergen, smihten vuolggango davas. Ledjen doppe oanehis botta, muhto doppe lei ain ahkit orrut, ovddes givssideaddjit eai velge diktan mu leat rafis ja ii lean bargu.

      Vulgen fas mattas. Dal barggu dihte. Gavdnen rahkisvuoda, man in goassige livccii davvin occon. Muhtumin aibbasan davas. Muhto maid mun aibbasan lea luondu. Cuvges geasseijaid ja alit skapma.

      Letne halestan livcciigo vejolas muhtumin farret davas. Son gal vuolggasii, muhto mun in leat velge boarranan manna- ja nuoravuoda haviin. Mannan have go mannen davas, de davas manadettiin ledjen ilus ja vurden dohko ollema, muhto moadde beaivve geahcen halidin eret go doppe lei ain nu ahkit.

      In diede farrengo goassige davas. Dappe lea buorre ja mus lea buorre miella. Muhtumiidda davvin assan heive. Ii munnje. Dappe mus lea bargu ja ustibat. Davvin ii. Dan dihte assan dappe.

    • Áhkoš

      Lean ássan máddin juo 20 jagi. àlggos jurddaSin ahte fárreSin mangelis ruovttoluotta Sápmái. In dahkan dan, vaikko ledjen fidnen buorre bargguge. Ii orron heivemin mu eallindillái. Isit gal liiko fitnan davvin, muhto ii loavttaSii ássat. Iige sutnje livCCii gal barguge. Son lea buiga gávpotlaS. Dál in ieSge gal jurddaS fárret, muhto ohcalan luonddu ja ráfi ja jaskesvuoDa. In gáibit davvin olbmuid, in oppa fulkkidge, muhto dan duoDalaS ráfi.

      • Mankkaan Mirkku

        et löydä muualta kuin Saamenmaasta.
        t. Mirkku


    • ader

      asan danin mäddin go däppe leat doarväi pubbat

    • Mankkaan Mirkku

      asuvat suurelta osin etelä-Suomessa (Lulli-Suomas). Mihin häviääkään saamenkulttuuri davvinis? kyselee eräs
      saamenopiskelija Helssegis
      Mirkku

    • -_-

      Odda aigi, odda davit ja odda bieggat.

      Davvi fertesii muhtasuvvat hui ollu, ahte doppe sahtasii assat oppa aigge.

      Davvin lea nu hirbmat veha olbmot, baikkit ja ii leat doarvai bargu buohkaide.

      Maiddai fridja budaldan vuogit leat olu unnit go maddin.

    • -_-

      Mis sapmelaccain ja buot earain olbmuin livcco hui ollu bargu ovddas, ahte mii occuceimmet doarvai buorre assan dili buohkaide min sapmelaccaide boahtteaigai.

      Mii livcco vel doarvai? Nohkago mis ovdal dan aigi gasgan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heikki Silvennoinen petti vaimoaan vuosien ajan

      Viiden lapsen isä Heikki kehuu kirjassaan kuinka paljon on pettänyt vaimoaan vuosien varrella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      226
      3537
    2. Miksi ihmeessä nainen seurustelit kanssani joskus

      Olin ruma silloin ja nykyisin vielä rumempi En voi kuin miettiä että miksi Olitko vain rikki edellisestä suhteesta ja ha
      Ikävä
      24
      2191
    3. Taasko se show alkaa

      Koo osottaa taas mieltään
      Ikävä
      24
      2091
    4. Persut nimittivät kummeli-hahmon valtiosihteeriksi!

      Persujen riveistä löytyi taas uusi törkyturpa valtiosihteeriksi! Jutun perusteella järjenjuoksu on kuin sketsihahmolla.
      Perussuomalaiset
      90
      1965
    5. Onko ministeri Juuso epäkelpo ministerin tehtäviensä hoitamiseen?

      Eikö hänellä ole kompetenttia hoitaa sosiaali- ja terveysministetin toimialalle kuuluvia ministerin tehtäviä?
      Perussuomalaiset
      87
      1650
    6. Sakarjan kirjan 6. luku

      Jolla korva on, se kuulkoon. Sain profetian 22.4.2023. Sen sisältö oli seuraava: Suomeen tulee nälänhätä niin, että se
      Profetiat
      24
      1381
    7. Söpö lutunen oot

      Kaipaan aina vaan, vaikkakin sitten yksipuolisesti.
      Ikävä
      8
      1281
    8. Avaa sydämesi mulle

      ❤ ❤❤ Tahdon pelkkää hyvää sulle Sillä ilmeisesti puhumalla Avoimesti välillämme Kaikki taas selviää Kerro kaikki, tahdo
      Ikävä
      36
      1267
    9. Elia tulee vielä

      Johannes Kastaja oli Elia, mutta Jeesus sanoi, että Elia tulee vielä. Malakian kirjan profetia Eliasta toteutuu kokonaan
      Helluntailaisuus
      35
      1217
    10. Nellietä Emmaa ja Amandaa stressaa

      Ukkii minnuu Emmaa ja Amandaa stressaa ihan sikana joten voidaanko me koko kolmikko hypätä ukin kainaloon ja syleilyyn k
      Isovanhempien jutut
      6
      1208
    Aihe