Millainen talomaisematontille?

Koivuharju

Saimme ihanan 2200 m2 tontin, joka viettää loivasti tielle kaakkoon. Tontti on kuitenkin ns. tasamaatontti. Luoteessa avautuu järvimaisema. Haluaisimme siihen suuntaan ainakin olohuoneen, keittiön, ruokailutilan, vanhempien makuuhuoneen ja vilpolan.

Yksitasoisesta talosta maisema ei ole aivan parhaimmillaan, sillä rinne nousee hiukan vielä ennen kuin tontin perällä oleva metsä ja 45 m rinne kohti rantaa alkaa.

Saamme rakentaa tontille vähintään 1,5 -kerroksisen talon. Kaksikerroksisenkin saisi rakentaa, mutta silloin talon koroa on laskettava eli suoraan sanottuna madallettava/tasoitettava pihaa, jolloin järvi jää enemmän töyrään taa.

Mistä löytyisi malleja maisemataloihin? Onko vinkkejä? Neliöitä emme kaipaa 150 m2 enempää, mutta makuuhuoneita on oltava 4.

13

1611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyhätehti

      Käykö ratkaisu, jossa olohuone ja keittiö 2 kerroksessa?

      150m2 ja neljä makuuhuonetta tarkoittaa, että makuuhuoneet ovat pieniä, eivätkä muutkaan tilat kovin isoja. Onko ok?

      • Koivuharju

        ne kestävät lapsiperheen tarpeet eli riittävästi säilytystilaa ja 10 vuoden päästä teineille oma rauha -ja aikuisille myös :-) Ja toisaalta, kun lapset sitten joskus lähtevät kotoa, talo ei olisi liian suuri kahdelle. Ihanteellista olisi, jos eteisen yhteydessä olisi vaatehuone.

        Neliöt toki rajoittavat suunnittelua, mutta paljon tuota suurempaan taloon meillä ei ole varaa.

        Erikoisiakaan ratkaisuja emme pelkää. Jos kaikki tilat olisivat järvelle, talo vaan olisi pitkä kuin rivitalo ;-)


    • arxitehti

      on ihan okei. Ratkaisuja tuolle tontille on ainakin miljuuna. Riippuu siitä, millaisen talon haluatte. Erilaisia asioita voi painottaa kunkin mieltymysten mukaan.

      http://architecture.about.com/library/blkoolhaas-maisonbordeaux.htm

      Tuossa on pyörätuoliin joutuneelle asiakkaalle suunniteltu talo. Asiakkaan oma huone on suuri hissi joka kulkee makuuhuoneen ja viinikellarin välillä.

      Vaatii tietysti asiakkaalta aika ennakkoluulotonta otetta että tuommoisen haluaa.

    • ***

      ..tuo luode on ongelmallinen oleskelutiloille. Oliko mahdollista avata olohuonetta/ruokailu-keittiöyhdistelmää kahteen suuntaan: sinne luoteeseen (maisema), sekä etelä/länsisuuntaan (valo).

      kaikkia toivomianne tiloja ei välttämättä saa järvimaiseman suuntaan sommiteltua; kannattaa olla myös realisti, ettei tule liikoja pettymyksiä. Jos nuo ns. primääritoiminnot suuntautuvat luoteeseen, rakentuu vastakkaiselle suunnalle helposti toisijaisista tiloista (pesutilat, muut makkarit jne) suljetumpi "muuri", mikä ei ole hyvä homma ilmansuuntien, eli valoisuuden kannalta.

      Olen nähnyt ihan onnistuneita ratkaisuja mainitsemastasi (rivitalosta), jossa tilat ryhmittyvät jonomaisesti avautuen haluttuun suuntaan. Jos vaan tontilla tilaa riittää niin mikäpä ettei voisi massoitella noinkin. Silti muistuttaisin siitä, että tiloja avattaisiin myös sinne, mistä se valo tulee.

    • on..

      varsinaisesti kesämökki, mutta idea lienee selviää tästä, miten voisi maisemaa hyödyntää, mutta on otettava huomioon myös valon saanti valoisammalta puolelta,eli avattava ikkunoita myös sille puolelle, missä tässä mallissa niitä ei ole. Ideaa suunnittelun lähtökohdaksi saa mielestäni tästä kuitenkin.

      http://www.woodfocus.org/data.php/200607/003962200607071303_Puulehti06-02kustavi.pdf

      http://www.timberheart.com/moduleinterface.php?module=galleryS&id=m4&m4action=viewgallery&m4returnid=81&gallery=valmiit/kustavi&image=Kustavi_001_1024.jpg

      • Koivuharju

        rivitaloajattelua, mitä ajoin takaa, mutta vielä pidemmälle vietynä. Kiitos linkeistä!


    • pitkätyttö

      Tehkää ratkaisu, jossa ylärinteen puoleinen talon osa on joitain askelmia, ehkä puolikin kerrosta ylempänä. Sitten järvelle päin korkeat olotilat, joiden läpi näkyy maisema koko talon läpi. Ehkä vielä kattoikkunoita...

    • ajatella

      talomaisematontille sellaista?

      • Koivuharju

        mies ei ihan heti vakuuttunut. Tontti on kuitenkin varsin tasainen. Onko sellaisen tekeminen yksitasoista kalliimpaa? Entä verrattuna kaksitasoiseen?


      • sopivin
        Koivuharju kirjoitti:

        mies ei ihan heti vakuuttunut. Tontti on kuitenkin varsin tasainen. Onko sellaisen tekeminen yksitasoista kalliimpaa? Entä verrattuna kaksitasoiseen?

        ja vakuuttavin on tasokas monitasoinen ratkaisu, jossa vessankin akkunasta voi havaita laineiden välkkeen. Vaajatalo jäisi tässä suhteessa vajaaksi.


      • arxitehti
        Koivuharju kirjoitti:

        mies ei ihan heti vakuuttunut. Tontti on kuitenkin varsin tasainen. Onko sellaisen tekeminen yksitasoista kalliimpaa? Entä verrattuna kaksitasoiseen?

        kaivelet ratkaisua katalookista? Vähän sama kuin yrittäisit sovittaa räätälin tekemään kasmirvillaiseen pukuun huppua Mattilan tuulipukukatalookista.

        Teetä talostasi suunnitelmat osaavalla suunnittelijalla. Ensin asetat tavoitteet (koko, rakennuskustannukset ja tavoiteaikataulu) sitten vaan seuraat, että pääset tavoitteisiin. Suunnittelijan tehtävänä on optimoida teidän resurssienne käyttöä.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000005&conference=4500000000000486&posting=22000000023975448#22000000023975448


      • Koivuharju
        arxitehti kirjoitti:

        kaivelet ratkaisua katalookista? Vähän sama kuin yrittäisit sovittaa räätälin tekemään kasmirvillaiseen pukuun huppua Mattilan tuulipukukatalookista.

        Teetä talostasi suunnitelmat osaavalla suunnittelijalla. Ensin asetat tavoitteet (koko, rakennuskustannukset ja tavoiteaikataulu) sitten vaan seuraat, että pääset tavoitteisiin. Suunnittelijan tehtävänä on optimoida teidän resurssienne käyttöä.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000005&conference=4500000000000486&posting=22000000023975448#22000000023975448

        ...jotta tietää edes perusasiat pohjaratkaisuista. Samoja latuja kaikki valmiit pohjat näyttävät kuitenkin menevän. Siksi pitäisi keksiä uusi väylä edetä. Se lienee suunnittelijan tekemä...?


    • Kotiarkkitehti-Jani

      Hyvä tontti teillä! Tekisin sinne puolitoistakerroksisen talon, jonka tilat jakaisin seuraavasti:

      Tielle (eli etupihalle) päin:
      -pääsisäänkäynti
      -keittiö
      -yläkerrassa kaksi huonetta (ikkunoina kattolyhdyt tai kattoikkunat)

      Järvelle päin:
      -olohuone
      -alakerran mahdollinen makuuhuone
      -saunan pukuhuone
      -yläkerrassa yksi tai kaksi makuuhuonetta

      Keittiötä (ja aamiashuonetta) ei kannata viedä järven puolelle, sillä aamua virkistää myös tieltä näkyvä liikenne ja elämä. Olohuoneesta (ja ruokailuhuoneesta) ehtii sitten illalla ihastella järveä ja ilta-aurinkoa.

      Tässä kai se talomallinne on. Alakertaan noin 100 neliötä saunoineen ja isin ja äidin huoneineen sekä kammareita ylös. Ylhäällä voi olla myös pieni aula, kernaasti järvelle päin antavin ikkunoin ja pienellä parvekkeella varustettuna, jos tuhlaavaisiksi aletaan. Onnea rakentamiseen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7899
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3106
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      366
      2153
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1744
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1563
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1381
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1178
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1096
    Aihe