Millainen talomaisematontille?

Koivuharju

Saimme ihanan 2200 m2 tontin, joka viettää loivasti tielle kaakkoon. Tontti on kuitenkin ns. tasamaatontti. Luoteessa avautuu järvimaisema. Haluaisimme siihen suuntaan ainakin olohuoneen, keittiön, ruokailutilan, vanhempien makuuhuoneen ja vilpolan.

Yksitasoisesta talosta maisema ei ole aivan parhaimmillaan, sillä rinne nousee hiukan vielä ennen kuin tontin perällä oleva metsä ja 45 m rinne kohti rantaa alkaa.

Saamme rakentaa tontille vähintään 1,5 -kerroksisen talon. Kaksikerroksisenkin saisi rakentaa, mutta silloin talon koroa on laskettava eli suoraan sanottuna madallettava/tasoitettava pihaa, jolloin järvi jää enemmän töyrään taa.

Mistä löytyisi malleja maisemataloihin? Onko vinkkejä? Neliöitä emme kaipaa 150 m2 enempää, mutta makuuhuoneita on oltava 4.

13

1617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyhätehti

      Käykö ratkaisu, jossa olohuone ja keittiö 2 kerroksessa?

      150m2 ja neljä makuuhuonetta tarkoittaa, että makuuhuoneet ovat pieniä, eivätkä muutkaan tilat kovin isoja. Onko ok?

      • Koivuharju

        ne kestävät lapsiperheen tarpeet eli riittävästi säilytystilaa ja 10 vuoden päästä teineille oma rauha -ja aikuisille myös :-) Ja toisaalta, kun lapset sitten joskus lähtevät kotoa, talo ei olisi liian suuri kahdelle. Ihanteellista olisi, jos eteisen yhteydessä olisi vaatehuone.

        Neliöt toki rajoittavat suunnittelua, mutta paljon tuota suurempaan taloon meillä ei ole varaa.

        Erikoisiakaan ratkaisuja emme pelkää. Jos kaikki tilat olisivat järvelle, talo vaan olisi pitkä kuin rivitalo ;-)


    • arxitehti

      on ihan okei. Ratkaisuja tuolle tontille on ainakin miljuuna. Riippuu siitä, millaisen talon haluatte. Erilaisia asioita voi painottaa kunkin mieltymysten mukaan.

      http://architecture.about.com/library/blkoolhaas-maisonbordeaux.htm

      Tuossa on pyörätuoliin joutuneelle asiakkaalle suunniteltu talo. Asiakkaan oma huone on suuri hissi joka kulkee makuuhuoneen ja viinikellarin välillä.

      Vaatii tietysti asiakkaalta aika ennakkoluulotonta otetta että tuommoisen haluaa.

    • ***

      ..tuo luode on ongelmallinen oleskelutiloille. Oliko mahdollista avata olohuonetta/ruokailu-keittiöyhdistelmää kahteen suuntaan: sinne luoteeseen (maisema), sekä etelä/länsisuuntaan (valo).

      kaikkia toivomianne tiloja ei välttämättä saa järvimaiseman suuntaan sommiteltua; kannattaa olla myös realisti, ettei tule liikoja pettymyksiä. Jos nuo ns. primääritoiminnot suuntautuvat luoteeseen, rakentuu vastakkaiselle suunnalle helposti toisijaisista tiloista (pesutilat, muut makkarit jne) suljetumpi "muuri", mikä ei ole hyvä homma ilmansuuntien, eli valoisuuden kannalta.

      Olen nähnyt ihan onnistuneita ratkaisuja mainitsemastasi (rivitalosta), jossa tilat ryhmittyvät jonomaisesti avautuen haluttuun suuntaan. Jos vaan tontilla tilaa riittää niin mikäpä ettei voisi massoitella noinkin. Silti muistuttaisin siitä, että tiloja avattaisiin myös sinne, mistä se valo tulee.

    • on..

      varsinaisesti kesämökki, mutta idea lienee selviää tästä, miten voisi maisemaa hyödyntää, mutta on otettava huomioon myös valon saanti valoisammalta puolelta,eli avattava ikkunoita myös sille puolelle, missä tässä mallissa niitä ei ole. Ideaa suunnittelun lähtökohdaksi saa mielestäni tästä kuitenkin.

      http://www.woodfocus.org/data.php/200607/003962200607071303_Puulehti06-02kustavi.pdf

      http://www.timberheart.com/moduleinterface.php?module=galleryS&id=m4&m4action=viewgallery&m4returnid=81&gallery=valmiit/kustavi&image=Kustavi_001_1024.jpg

      • Koivuharju

        rivitaloajattelua, mitä ajoin takaa, mutta vielä pidemmälle vietynä. Kiitos linkeistä!


    • pitkätyttö

      Tehkää ratkaisu, jossa ylärinteen puoleinen talon osa on joitain askelmia, ehkä puolikin kerrosta ylempänä. Sitten järvelle päin korkeat olotilat, joiden läpi näkyy maisema koko talon läpi. Ehkä vielä kattoikkunoita...

    • ajatella

      talomaisematontille sellaista?

      • Koivuharju

        mies ei ihan heti vakuuttunut. Tontti on kuitenkin varsin tasainen. Onko sellaisen tekeminen yksitasoista kalliimpaa? Entä verrattuna kaksitasoiseen?


      • sopivin
        Koivuharju kirjoitti:

        mies ei ihan heti vakuuttunut. Tontti on kuitenkin varsin tasainen. Onko sellaisen tekeminen yksitasoista kalliimpaa? Entä verrattuna kaksitasoiseen?

        ja vakuuttavin on tasokas monitasoinen ratkaisu, jossa vessankin akkunasta voi havaita laineiden välkkeen. Vaajatalo jäisi tässä suhteessa vajaaksi.


      • arxitehti
        Koivuharju kirjoitti:

        mies ei ihan heti vakuuttunut. Tontti on kuitenkin varsin tasainen. Onko sellaisen tekeminen yksitasoista kalliimpaa? Entä verrattuna kaksitasoiseen?

        kaivelet ratkaisua katalookista? Vähän sama kuin yrittäisit sovittaa räätälin tekemään kasmirvillaiseen pukuun huppua Mattilan tuulipukukatalookista.

        Teetä talostasi suunnitelmat osaavalla suunnittelijalla. Ensin asetat tavoitteet (koko, rakennuskustannukset ja tavoiteaikataulu) sitten vaan seuraat, että pääset tavoitteisiin. Suunnittelijan tehtävänä on optimoida teidän resurssienne käyttöä.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000005&conference=4500000000000486&posting=22000000023975448#22000000023975448


      • Koivuharju
        arxitehti kirjoitti:

        kaivelet ratkaisua katalookista? Vähän sama kuin yrittäisit sovittaa räätälin tekemään kasmirvillaiseen pukuun huppua Mattilan tuulipukukatalookista.

        Teetä talostasi suunnitelmat osaavalla suunnittelijalla. Ensin asetat tavoitteet (koko, rakennuskustannukset ja tavoiteaikataulu) sitten vaan seuraat, että pääset tavoitteisiin. Suunnittelijan tehtävänä on optimoida teidän resurssienne käyttöä.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000005&conference=4500000000000486&posting=22000000023975448#22000000023975448

        ...jotta tietää edes perusasiat pohjaratkaisuista. Samoja latuja kaikki valmiit pohjat näyttävät kuitenkin menevän. Siksi pitäisi keksiä uusi väylä edetä. Se lienee suunnittelijan tekemä...?


    • Kotiarkkitehti-Jani

      Hyvä tontti teillä! Tekisin sinne puolitoistakerroksisen talon, jonka tilat jakaisin seuraavasti:

      Tielle (eli etupihalle) päin:
      -pääsisäänkäynti
      -keittiö
      -yläkerrassa kaksi huonetta (ikkunoina kattolyhdyt tai kattoikkunat)

      Järvelle päin:
      -olohuone
      -alakerran mahdollinen makuuhuone
      -saunan pukuhuone
      -yläkerrassa yksi tai kaksi makuuhuonetta

      Keittiötä (ja aamiashuonetta) ei kannata viedä järven puolelle, sillä aamua virkistää myös tieltä näkyvä liikenne ja elämä. Olohuoneesta (ja ruokailuhuoneesta) ehtii sitten illalla ihastella järveä ja ilta-aurinkoa.

      Tässä kai se talomallinne on. Alakertaan noin 100 neliötä saunoineen ja isin ja äidin huoneineen sekä kammareita ylös. Ylhäällä voi olla myös pieni aula, kernaasti järvelle päin antavin ikkunoin ja pienellä parvekkeella varustettuna, jos tuhlaavaisiksi aletaan. Onnea rakentamiseen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      86
      10611
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      244
      4540
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      158
      3914
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3418
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      63
      3226
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      63
      2961
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2562
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      24
      2170
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      63
      1754
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      162
      1487
    Aihe