Tamron ja Sigma

Onko Tamronin ja Sigman objektiiveissa missään kuvanvakainta? Ei ole oikein löytynyt tai sitten en vaan tiedä englanniksi sitä sanaa..

Entä miten muuten, toimivia merkkejä vai ei?
41630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Esim. Sigman ex 80-400

Sigman merkintätapa vakaajalle on kirjaimet OS.

Äänestä

Tai Vibration Reduction (VR).

Eipä taida noissa "merirosvoissa" olla sellaista.
Ominaisuus liki kaksinkertaistaa objektiivin hinnan, joten hintaetua ei enää olisi.

Jotkut on erittäin hyviä ja toimivia, mutta koskaan ei toimivuutta voi kokeilematta taata.

Monilla, myös minulla on ollut ongelmia oikean toiminnan saavuttamisessa, siksi olen kaikki pois myynyt.

Tarkennus ja valotus voi heittää.
Valotuksen voi korjata kompensoinnilla, mutta tarkennus tietää huoltoa, eikä aina toimi sittenkään.

Äänestä

Onneks on kamerassa valmiina kuvanvakain niin ei tarvi ostaa sitä ominaisuutta moneen kertaan. Sorry mutta oli ihan pakko

Äänestä

Vastikään Tamron julkisti ensimmäisen vakautetun objektiivin, 28-300 mm 3.5-6.3 VC:n http://www.tamron.co.jp/en/news/release_2007/0307_a20.html
Sigmalta on jonkin aikaa ollut tuo jo mainittu 80-400 mm OS -putkilo, ja jokunen tovi sitten julkistettiin 18-200mm 3.5-6.3 OS.

Eli suht. huono on tällä hetkellä kolmansien osapuolien tarjonta kuvanvakaaja-akselilla. Muutenhan nuo (Sigma, Tamron, Tokina) ovat kyllä varteenotettavia valmistajia, yleensä hinta/laatusuhteeltaan hyviä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko? kirjoitti:

Onko Tamronin ja Sigman objektiiveissa missään kuvanvakainta? Ei ole oikein löytynyt tai sitten en vaan tiedä englanniksi sitä sanaa..

Entä miten muuten, toimivia merkkejä vai ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu