20v jätkä kyseessä, niin missä olis parhaat tytöt ja hyvää musaa ens lauantaina? thanks..
Mihin menis hesassa lauantaina?
Party Party
5332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ko. on nuorten stadilaisten ykkösmesta nykyään, aivan sairaan hyvä meininki ja musaa.. Sijaitsee aika lähellä kaivaria... Siellä tavataan!!
Johanna
nykäse hihasta tanssilavalla niin pidetään hauskaa..
Siisti Sikala
--------------------------------------------------------------------------------
Sea Horse on tärkeä osa Helsingin ravintolakulttuuria, mutta käykö siellä kukaan?
RAVINTOLA Sea Horsen mainos Mannerheimintiellä hämmensi raitiovaunussa vieressäni istunutta herraa: "Catering? Roudaako ne isoja tuoppeja ympäri Helsinkiä?"
Kapteeninkadun ravintolaklassikko ei ole tunnettu paikkana, jonne mennään nauttimaan tuoreimpia gourmetkotkotuksia silkkisolmio ojossa. Kaikilla helsinkiläistuttavillani on nostalgisia muistoja Sea Horsesta, jota usein Sikalaksi kutsutaan. Yksi ikävöi parinkymmenen vuoden takaista pihiä omistajarouvaa, joka legendan mukaan kielsi voin käytön keittiössä. Toinen kertoo Sikalassa vietetyistä iloisista taloyhtiön kokouksista. Kolmas muistelee päivää, jolloin ravintolan takaseinän peittävä merihevonen alkoi hiljakseen lipua läpi vihertävän meren. Jokaisella on tuttu, joka on ainakin joskus kuulunut Sikalan hiihtokerhoon.
Kaikkien mielestä Sikala on tärkeä osa Helsingin ravintolakulttuuria, mutta yksikään ei muistanut, koska olisi viimeksi Sea Horsessa vieraillut.
SEA HORSE on hämmentävän "aito". Se on kuin aikahyppy kuvittelliseen suomalaiskapakkaan epämääräisessä menneisyydessä, aikaan ennen crosskitcheniä, kohderyhmiä ja tupakkalakia.
Aika on pysähtynyt remontoimattoman näköiseksi viime vuonna uudistetussa tilassa. Univormuun pukeutunut portsari laskee kanssamme kepeää, miehekästä leikkiä. Valkoisiin paitoihin ja mustiin mekkoihin pukeutuneet tarjoilijattaret ovat ystävällisiä viattoman poissaolevalla tavalla.
Vierailuiltamme asiakaskunta on kuin taitavasti valikoitu joukko statisteja mustavalkoisessa elokuvassa. Joukko isokokoisia miehiä syö lihaa, juo olutta ja nauraa. Nurkkapöydän hyvin pukeutunut rouva on väsähtänyt viinilasinsa äärelle. Loosissa istuva nuorukainen toljottaa tuoppinsa taittavaa viistettä ja kauhoo suuhunsa valtamerihöyryn kokoista pyttipannuannostaan. Hän nostaa päätään vasta, kun ravintolaan pelmahtaa lauma riehakkaita opiskelijoita.
Kanta-asiakkaat hakevat rauhalliseen tahtiin olutta tiskiltä, jonka tupakkavalikoimaa koristaa neljä riviä punaista Norttia. Olo on kuin teemapuistossa, jonka konsepti on Sea Horsen mainoslauseen tapaan "Suomalaista ruokaa ja kulttuuria vuodesta 1934".
RUOKALISTAN KLASSIKOT, kuten metsästäjänleipä (55 mk), wieninleike (64 mk) ja lihapyörykät (49 mk), eivät ole pupujussien ruokaa, vaikka monia annoksia koristaakin perinteinen viherpiperrys.
Sikalan tymäköitä annoksia muistellut ystävä tilasikin alkuruokalistalta kepeän kossusnapsin (20 mk). Se oli hyvää, ja minun nauttimani lohikeitto (33 mk) maistui myös. Silakat ja muusi (58 mk) olivat maukkaita, ja sipulipihvikin (82 mk) menetteli. Paistinperunat oli tosin poltettu karrelle.
Vadilla tarjoiltu pyttipannu (55 mk) oli pettymys. Rasvaa oli tarpeeksi, mutta vastapaistetun pyttipannun rapea raskaus puuttui. Läpileivitetyt kateenkorvat (72 mk) olivat paksukuorisia mauttomia nugetteja, eikä kastikekaan maistunut vastavatkatulta.
Näillä hinnoilla ei pyörryttäviä makuelämyksiä pidä odottaa, mutta "reilun" kotiruuankin tärkein onnistumisen edellytys ovat hyvät (edulliset) raaka-aineet ja huolellinen valmistus. Meidän annoksemme olivat hieman hutiloidun tuntuisia. Listan kalleimpia lihoja (savutournedos 118 mk ja pippuripihvi 106 mk) emme maistaneet.
SUPPEALLA VIINILISTALLA on edullisia yleisviinejä, jotka voisi hinnoitella nykyistäkin ystävällisemmin. Talon punainen, valkoinen ja rosee maksavat 125 mk pullo. Monet Sea Horsen annoksista kuitenkin huutavat seurakseen isoa tuoppia kotimaista lageria. Sitä lasketaan neljästä hanasta, kaikista samaa merkkiä. Ulkomaan ihmeitä saa pulloissa.
Maistamamme jälkiruuat olivat koruttomia ja hyviä. Lettuannoksen (34 mk) kruunaa tarjousvaniljaa parempi jäätelö. Mustaherukkasorbetti (30 mk) on valittu kelpo valmistajalta. Lempeän itsetietoista huumoria edustaa listan viimeinen jälkiruoka, Kahvi & konu (45 mk), jonka serviisi on tietenkin tuhannesta Suomi-filmistä tuttu.
Ravintola Sea Horse (Kapteeninkatu 11), p. 628 169. Avoinna su-pe klo 10.30-24, la 10.30-1.
Käy kermassa, ihan ok mesta. Parempii biletys mestoihin et pääse sisään. Riippuu tietysti pokesta, mutta epäillen että käännyttää ovella.
kerma se vasta ruokapaikka onkin, talon erikoisuuksia mm. kermasilakat. auki joka ilta kello 20:00 asti.