http://www.kunnat.net/attachment.asp?path=1;29;353;10336;109105;116912
Oheisessa linkissä kuntaliiton tuore paimenkirje kuntiin. Rivien välistä on luettavissa topuuttelu- ja selittelymentaliteetti. Kuntaliitto järkevänä toimijana yrittää takoa tolkkua ilmiantohysterian valtaamaan sosiaaliväkeen. Selvästi käy ilmi, että VARPU on johtanut ilmoitusten tehtailuun ja tapauksiin, jossa kaikki normaalikaavasta poikkeava on johtanut ylimitoitettuihin toimenpiteisiin. Vanhemmat! varmistimet pois ja käsi liipaisimelle kun kuulette sanan Varpu. Vaatikaa kaikkista kirjauksista ja ilmoituksista joita teistä on tehty kopiot itsellenne. Kun ne saatte, tehkää kirjallinen vastine, jossa selitätte miten asiat teidän mielestänne ovat ja vaatikaa, että ne liitetään asiakirjohin. Viranomaisella on velvollisuus näin menetellä. Tällä vältytte siltä, että mahdollisesti perättömiä epäilyksiä ei ehkä käytetä perhettänne ja lastanne vastaan tulevaisuudessa niin helposti.
Oheisessa linkissä kuntaliiton tuore paimenkirje kuntiin. Rivien välistä on luettavissa topuuttelu- ja selittelymentaliteetti. Kuntaliitto järkevänä toimijana yrittää takoa tolkkua ilmiantohysterian valtaamaan sosiaaliväkeen. Selvästi käy ilmi, että VARPU on johtanut ilmoitusten tehtailuun ja tapauksiin, jossa kaikki normaalikaavasta poikkeava on johtanut ylimitoitettuihin toimenpiteisiin. Vanhemmat! varmistimet pois ja käsi liipaisimelle kun kuulette sanan Varpu. Vaatikaa kaikkista kirjauksista ja ilmoituksista joita teistä on tehty kopiot itsellenne. Kun ne saatte, tehkää kirjallinen vastine, jossa selitätte miten asiat teidän mielestänne ovat ja vaatikaa, että ne liitetään asiakirjohin. Viranomaisella on velvollisuus näin menetellä. Tällä vältytte siltä, että mahdollisesti perättömiä epäilyksiä ei ehkä käytetä perhettänne ja lastanne vastaan tulevaisuudessa niin helposti.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on mahdollisuus ylilyönteihin ja että myös ilmoituksen vastaanottajalla pitää olla etiikka kunnossa, että ei ilmoitustehtailijan takia syyllisty perheen kohdalla ylilyönteihin.
Onhan se kiva, että sentään joku on sen tajunnut.
Mutta eikö siitä tajuamisesta ole vielä pitkä sossujen korvien väliin, että hekin sen tajuaisivat, saatika että huomioisivat työssään? Ja kukas noiden sossu-harakoiden etiikkaa tutkii, pahoin pelkään, että ei ole paljon tutkittavaa.
http://www.sosiaaliturva.fi/keskustelu/?num=32727
"-P Roosin kirjoitus ja ajankohtaisen kakkosen ohjelma ovat täyttä asiaa ja kuvastavat tämän päivän lastensuojelutyötä. Kohtaan miltei päivittäin lastensuojelun asiakasperheitä, joiden päällimmäisenä huolena ja ahdistuksen aiheena on sosiaalialan työntekijän toimintatavat. Millään muulla hallinnon alalla ei kohtaa toimintaa, jossa asiakkaan tarpeet ja toiveet olisivat täysin toissijaisia, puhumattakaan siitä, että lainsäännöksiä poljetaan.Kuinka paljon mielenterveysongelmia, akoholiongelmia, ahdistusta aiheuttaa työntekijä lapselle ja perheelle?
Olemme saaneet viimeisen puolen vuoden ajan kuulla ja lukea tiedotusvälineistä, kuinka huonosti vanhemmat hoitavat lapsiaan, kuinka sairaita lapset ovat ja kuinka paljon sijaisperheitä tarvitaan. Julkisuudessa esitetään, että huostaanottojen pääasiallisin syy olisi alkoholi, vaikka luotettavaa tutkimustietoa asiasta ei ole olemassa. Miksi tällaista vanhempia loukkaavaa tietoa jatkuvasti esitetään? Huostaanottoperheinä on lukuisia perheitä, jotka ovat uutterasti hakeneet apua, mutta eivät ole saaneet heille lain mukaan kuuluvia palveluja. Olen tavannut myös lukuisia lasten kanssa työskenteleviä eri alojen ammattilaisia, jotka omaa osaamattomuuttaan peittääkseen ovat hakeneet ratkaisua sosiaalityöntekijöiltä.
Varhaisen puuttumisen myötä huostaanottojen luonne on muuttunut 2000- luvulla.
Nykypäivän huostaanottohan alkaa yleensä koulusta ja lapsen koulunkäyntiin liittyvistä ongelmista, joka pyöritetään moniammatilliseksi psykiatritapaukseksi. Ikään kuin sosiaalityöntekijät olisivat kokonaan menettäneet terveen järjen. Kaikkeen yksinkertaiseenkin ongelmaan haetaan apua vähintään psykologilta.
Ministeri Hyssälä on patistanut kuntia panostamaan avohuollon vaihtoehtojen kehittämiseen. Kaikki sosiaalialan ihmiset tietävät, että ns avohuolon tukitoimet ovat
kupla, joka pitäisi puhkaista. Nykypäivän asiakaskunnan tarpeita vastaavia avohuollon vaihtoehtoja ei ole olemassa. Perhetyöntekijäjärjestelmä on tiensä päässä ja menettänyt uskottavuuttaan. Vakavia oikeusturvaongelmia syntyy, kun perhetyöntekijät pitävät perheiden tietämättä (vain kielteisiä asioita sisältäviä) rekistereitä perheiden yksityiselämästä. Näitä kirjauksia käytetään huostaanottoasiassa todisteena perhettä vastaan. Vanhemmuuden tukeminen lienee ylipäänsäkin mahdotonta, ellei vanhempien voimavaroja osata löytää. Lastensuojelutyön osaajista on puutetta enkä yhtään tätä asiaa ihmettele. Perheen aito auttaminen ja voimavarojen etsiminen voisi olla paljon haasteellisempaa kuin nykyinen asiakkaan polkemiseen ja vikojen etsimiseen perustuva kulttuuri. Kulttuurimuutos alkaa varmasti vasta sitten, kun asiakaspalaute aletaan ottaa vastaan. Kun keisarilla ei ole vaatteita, sen kyllä kansa näkee ja keisarikin jossain vaiheessa.
Kiistaton tosiasia on, että ns varhaisen puuttumisen hankkeet ovat aikaansaaneet lastensuojelun kriisin. Tämän voi tutkia vaikkapa Stakesin tilastoista. Espoo ja Hämeenlinna pilottikuntina johtavat koko maan tilastoja. YK:n lapsen oikeuksin komitea on kiinnittänyt Suomen valtion huomion 2000-luvulla tapahtuneeseen huostaanottojen määrän huimaan kasvuun ja tilastoinnin heikkouteen. Ymmärrän toki, että ne, joiden vastuulla näiden hankkeiden läpiajaminen on ollut, eivät voi myöntää tätä asiaa. Varpuset ovat karanneet kauan sitten käsistä. Kun tukitoimien osaamista ei ole, huostaanottoa käytetään ”tukena”.
Esitän syvän huoleni niiden perheiden puolesta, jotka joutuvat lastensuojelun asiakkaiksi.
Sosiaalityö on vakavassa kriisissä ja tarvitsee kriisiapua. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on antanut Suomelle vakavia varoituksia perusoikeusloukkauksista. Uusi lastensuojelulaki tulee syventämään lastensuojeluperheiden syvää ahdinkoa.
Leeni Ikonen
varatuomari, Sipoo"
"Julkisuudessa esitetään, että huostaanottojen pääasiallisin syy olisi alkoholi, vaikka luotettavaa tutkimustietoa asiasta ei ole olemassa. Miksi tällaista vanhempia loukkaavaa tietoa jatkuvasti esitetään?"
Uskon tosiasiallisen syyn olevan se, että jos koko kansa tietäisi, miten huonosti viranomaiset lapsia kohtelevat, tästä nousisi niin hirveän iso meteli, että sellaista ei Suomessa ole ennen nähty ja kuultu.
Ja suuret puolueet, jotka ovat olleet päättämässä asioista viime vuosikymmenet, ovat peittelyn takana. Vanhat jermut joka puolueesta saisivat lähteä päättäjän paikalta kun selviäisi, mitä toimia lapset ovat joutuneet heidän välinpitämättömyytensä takia kärsimään.
Plus koko hirveä sijaiskoti-bisnes, mikä tämän kaiken ympärille on kehitetty.
Näistä suomalaisen lastensuojelun hirveistä vuosista tullaan puhumaan ja paljon - aikanaan. Mutta siihen kuluu vielä aikaa muutama vuosikymmen.
huomauttanut juuri näistä suurista huostaanotettujen (huomautushan oli 2001 vuonna annettu, jolloin lapsia oli huostassa noin 10 000 nykyisen 18 000 huostaanotetun sijasta) lasten määrästä.
Jotakin ihme sopotusta alkoholisti- ja päihdeongelmaisista lasten vanhemmista
on saanut lukea koko 2000 -luvun
ja tämä (sossu?)sopotus on vain kiihtynyt ja "ääni"koventunut huostaanotettujen lasten vanhempien taustoista puhuttaessa viime vuodenkin aikana.
Ja päivähoito ja koulumaailman ongelmien "kaataminen" aina ja joka kerta vanhempien niskaan ja syyksi,
kuullostaa jo niiin kuluneelta vitsiltä ja fraasilta
(kenen kohdalle se sattuu, ei ole kyllä mikään vitsi!)
että jos joku virkaintoinen lastensuojelun sossutäti oikeesti jaksaa jauhaa kuinka vanhemmat sitä ja vanhemmat tätä (mikäs se sitten se päivähoidon tädin tai opettajan osuus siinä lapsen päivässä onkaan.....).
Pilotti varpuset ovat siis saaneet saaliinsa Espoossa ja Hämeenlinnassa, hyvä, hyvä. Ja tietenkin sielläkin on taas vain pelastettu lapsia juoppojen vanhempien ja kyvyttömien äitien ja isien kynsistä bisnesnappuloiksi,
jaaá missähän se lähin bisnespirtti esimerkiksi Hämeenlinnan seudulla olikaan ja kukahan sen omistikaan.....
sukulaisuussuhteessa lähimmän bisnespirtin omistajaan?
Entä lääkärit, jotka kirjoittavat hyvistä kodeista tuleville lapsille lähetteitä bisnespirtteihin? Ettei vaan satu löytymään psykiatreja omistajaosakkaista? Raha ratkaisee psykiatri-hiipparinkin touhuissa ja suuri oman voiton pyynti. On ne melkomoisia lastenlääkäreitä, jotka lähettävät lapsia pahoinpideltäviksi laitoksiin!
Sitten kun haettaisiin vielä ne lääkärit, jotka sossujen pyynnöstä kirjoittelevat lausuntoja huostaanottotapauksissa POTILASTA NÄKEMÄTTÄ, niin psykiatrikunta harvenisi entisestään kun kaikki lääkäri-roistot saataisiin telkien taakse.
uskottavuudestaan ja koskemattomuudestaan, että eivät tajua pelätä edes, mitä heillä on vielä edessä.
koski, kun Ikonen kirjoittaa:
"Olen tavannut myös lukuisia lasten kanssa työskenteleviä eri alojen ammattilaisia, jotka omaa osaamattomuuttaan peittääkseen ovat hakeneet ratkaisua sosiaalityöntekijöiltä. "
Yksi suuri tällainen ammattikunta ovat PSYKIATRIT. Kaasukammioon joka ikinen kallonkutistaja, joka on tehnyt ns. hoidollisen huostaanoton, siis huostaanoton hyvästä perheestä.
aikuisuuttaan,
ei kukaan usko eikä ymmärrä mitä "hyvää ja erinomaista" nämä VARPUS haukan kaltaiset kehitelmät ja kyhäelmät tuovat perheiden elämään. Pelkkää huuhaata kaikkine harmaa huoli asteineen ja laittomine lastensuojelurekistereineen ympäri kaupunkien ja kuntien eri viranomaisten vihkoja, rekistereitä, arkistoja jne.
Yhteiskunta on sairastunut sosiaalityttösten mammuttitautiin nimeltään "mutu, satu ja kerro"
- kerro mitä teidän perheeseen taas tänään kuuluu...
sanoiko isä väärin äidille,
oliko vaatteet liian suuret,
oliko sitä, tätä vai tuota teidän ruokapöydässä.....
varpunen ja muu sosiaaliväki (ovatko edes päteviä?) joutaisivat takaisin sinne mistä tulivatkin ... stakesiin ja mappi ö!
ja varsinainen ilmoitteluhan on vasta alkumetreillä;
kunhan uudet "ilmoittelijavelvolliset" saadaan ensi vuoden alussa remmiin niin ...............
Nyt kun on tehty elokuva ruotsin pakkosterilisoinneista, niin onko kellään "munaa" tehdä elokuva suomalaisesta lastensuojelukulttuurista? Vai onko niin että veikkaus myöntää rahat suomalaisten elokuvien tekemiseen, niin tällainen hanke ei saisi rahoitusta. Melkeinpä tekisi mieli sanoa että Suomessa toimitaan vieläkin ilkeämmin kun pakkosteriloinnit, viedään pikkuvauvat muka-syihin vedoten pois. Kyllä raaempaa on se miten ihan pienimpiä kohdellaan kuin esim. pakkosterilisoinnit. Viedään äiti ja isä, rakastava koti ja tilalle kolkko laitos.
Klaus Härön, mutta en löytänyt hänen blogiaan , s-postiosoitetta tai mitään yhteystietojaan. Olisin kiittänyt tuosta ruotsalaisesta aiheesta ja kysynyt, koska hän ottaa elokuvan aiheeksi suomalaisen lastensuojelun.
No, vielä ei ole julkaistu kirjaa, josta voisi muokata leffakässärin, mutta vaikka kuvitellaan, että Klaus Härö tai joku muu aloittaisi kuvaukset, niin uskoisin, että työ tultaisiin vielä tässä vaiheessa keskeyttämään.
Ei vielä tässä vaiheessa saa Suomessa puhua julkisuudessa liikaa tästä aiheesta.
Mihin joutui muuten se äiti, joka joskus vuosi sitten mainitsi täällä muutaman kerran kokoavansa kirjaksi kokemuksiaan. Ja kysyi lupaa joiltakin käyttää näiden kirjoituksia aineistona myös. Miten työ edistyy?