KÄÄPIÖSNAUTSERI!

käppänät

Kertoilisiko joku, kääpiösnautserin omistaja tai muuten joku rodun tunteva hieman kyseisestä koirasta? Tarkoitan lähinnä siis omia kokemuksia käppänän pidosta? Huonoja ja hyviä puolia? Minkälainen pentuna?

Kaiken mahdollisen tiedon olen kerännyt niistä yleisellä tasolla, mutta olisin halukas kuulemaan omia kokemuksia!! :)

-kiitos! :)

17

10062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirakko

      kääpiösnautseria. Molemmat uroksia ja temperamenttisia veitikoita. Molemmat ovat jo "eläkeiässä". Nuorempana toinen harrasti agilityä ja sopi siihen hommaan kuin nakutettu.
      Ainoa miinus on kova haukkuminen. Kaikki ilmaistaan ja tomerasti.
      Älykäs, pieni koira. Helppo kuljettaa autossa häkissä (turvallisuus).
      Turkki vaatii hoitoa, kuten varmaan jo tiedätkin.

    • pieni...

      Plussaa on pienikoko (ja suuri ego).
      Koulutettavissa, käy tokoon ja agilityyn.
      Miinusta on trimmaaminen nyppimällä 2x vuodessa sekä haukkuminen.

    • Käppnä

      Kohta 3vuotta täyttää tuo minun kääpiösnautseri ja todella mahtava koira! Pienikoira mutta luonnettalöytyy isonedestä ja ego vielä suurempi. :D Meillä pentuna oli kiltti ei tehnyt tuhojaan ollenkaan. Tietenkin kun se on pieni koira niin eihän se nyt niin saakkaan aikaan mutta ei ollut mitään. Sisäsiistiksi oppi hyvin helposti. Harrastaa sen kanssa pystyy hyvin me harrastetaan agilitya, tokoa, koiratanssia että sopii meilkein lajiin kuin lajiin. :)

      • Käppnä

        Meillä ei ole mitään haukkumis juttuja! Ei ole herkkähaukkuinen ei todellakaan hauku paljoa. Minusta sekin on koulutuksesta kiinni jos sen annetaan ja opetetaan se haukkumaan niin silloin saattaa tulla herkkähaukkuinen. Turkkikin on mielestäni kiva koska ei lähde karvaa jos se oikein hoidetaan 2xvuodessa nyppiminen sekä siistimiset miten kuka haluaa itse siistin vähintään 1xkuussa jotta on koiran näköinen eikä mikään takkukasa. :) Eikä ole sairastellut ollekaan mitään ei ole ollut. :)


      • haukkuherkkä
        Käppnä kirjoitti:

        Meillä ei ole mitään haukkumis juttuja! Ei ole herkkähaukkuinen ei todellakaan hauku paljoa. Minusta sekin on koulutuksesta kiinni jos sen annetaan ja opetetaan se haukkumaan niin silloin saattaa tulla herkkähaukkuinen. Turkkikin on mielestäni kiva koska ei lähde karvaa jos se oikein hoidetaan 2xvuodessa nyppiminen sekä siistimiset miten kuka haluaa itse siistin vähintään 1xkuussa jotta on koiran näköinen eikä mikään takkukasa. :) Eikä ole sairastellut ollekaan mitään ei ole ollut. :)

        Meillä on kyllä aina ollut koiria, käydään kentällä, kisataan jne. Olen itse kouluttajana, mutta silti haukkumien on tiukassa. Tällähetkellä sitruunapanta käytössä ja edelleen haukkuu herkästi.
        Eli ei aina ole opettamisesta kiinni.


      • jeppeliisi
        haukkuherkkä kirjoitti:

        Meillä on kyllä aina ollut koiria, käydään kentällä, kisataan jne. Olen itse kouluttajana, mutta silti haukkumien on tiukassa. Tällähetkellä sitruunapanta käytössä ja edelleen haukkuu herkästi.
        Eli ei aina ole opettamisesta kiinni.

        ---


    • äiskä 37 v.,.,

      menossa, ensimmäinen oli musta, kuoli reilu vuosi sitten 13 vuotiaana, ja nyt on musta-hopea, aivan ihania koiria, tuosta haukkumisesta, ensimmäinen oli kovakin haukkuja, tämä uusi ei hauku muulloin kun haluaa jotain syötävää... Turkki on plussaa, eli siitä ei lähde karvoja, trimmaukset x 2 vuodessa. Me olemme käynttäneet trimmaajalla. Lenkkikaverin saat tosi hyvän jos otat käppänän. Käppänän katse on maailman ihanin...Ja meillä ei ensimmäinen eikä nykyinenkään tehnyt pentuna mitään tuhoja, ei siis mitään. Käppänälle täytyy kylllä jo pentuna olla tosi napakka ettei se ota johtoa porukassa, helposti hämääntyy kun pieni koira, mutta luonnetta kyllä riittää. Huonoja kokemuksia ei juuri ole, minulla molemmat ovat olleet narttuja. Juoksu on kaksi kertaa vuodessa, eikä yhtäkään kohtutulehdusta ole ollut. Uroskoirien ongelmista en osaa sanoa mitään. Ruuan suhteen vähän nirsoja ovat nämä nartut olleet, mutta parempi toisaalta että painoa ei tule ylimääräistä. Tässä muutamia, onnea pennun hankintaan / harkintaan!

    • käppänään ihastunut

      mutta harvoin niitä on myynnissä.vaikka viime vuonnakin suosituin kääpiökoirarotu ja hinnaltaankin "tonnin" koira niin menevät kuin kuumille kiville. olen itse jo vuoden etsinyt käppänää,toivottavasti kohta saisin jo omani :)

      • Axel10

        Innolla odottelemme toukokuuta ja pennun luovutuspäivää.Meille pentu tulee toiseksi koiraksi kultsukan kaveriksi,eikä meillä ole aikaisempaa kokemusta snautsereista.olen monelta taholta kuullut kyllä vain ylistystä ja ihastusta rodun luonteesta!meille löytyi pentu aika helposti Kääpiösnautserien omilta sivuilta.


      • käppänä fani
        Axel10 kirjoitti:

        Innolla odottelemme toukokuuta ja pennun luovutuspäivää.Meille pentu tulee toiseksi koiraksi kultsukan kaveriksi,eikä meillä ole aikaisempaa kokemusta snautsereista.olen monelta taholta kuullut kyllä vain ylistystä ja ihastusta rodun luonteesta!meille löytyi pentu aika helposti Kääpiösnautserien omilta sivuilta.

        ja tuohon "tonnin" koiraan kommentoisin että on jo yli mennyt tuosta hinnat.olen ollut jo 3varauslistalla mutta vielä ei pentua ole riittänyt minulle tai ollut väärää sukupuolta:) ja kaikki pennut on olleet yli tonnin vaikka ei nyt niin huippu vanhemmista ole ollutkaan.suosikki rotu nostanut hintoja mutta käppäna on rodultaan niin ihana että ei se hinta ole ratkaisevassa asemassa.


    • kuusi vuotiaan

      pippurisuola nartun omistaja. Minulla ei ollut aikaisemmin ollut koiraa kun käpsyn otin. Rotu on todellakin vaativa, ja hyvin on mennyt kaikki kuusi vuotta, kun muistaa vain olla sulamatta niille nappisilmille ja veijariluonteelle minkä avuin käppänä voi yrittää huijata milloin mitäkin.

      Meillä ei myöskään koskaan pentuna tuhonnut mitään, haukkuu vieraita hetken, mutta rauhoittuu kun pääsee tutuksi. Koira on ollut terve, jos ei jatkuvia valeraskauksia lueta mukaan. Niistäkin on tosin päästy, kun leikkautin koiran. Käppänä on myös tosi sitkeä kaveri, sitä ei helpolla vatsataudit tai eläinlääkärin nukutuspiikki kaada :)

      Hyviä puolia minun mielestäni on turkki, koska pidän turkin hoitamisesta. En koe nyppimistä mitenkään rasittavaksi toimenpiteeksi ja teenkin sen itse.

      Miinusta on tuo vieraille haukkuminen, mutta sehän kuuluu käpsyn luonteenpiirteisiin :) Meidän koiralle miinus myös siitä, että pelkää pieniä konttausiässä olevia lapsia. Isommat lapset on kyllä kivoja, mutta nuo "neljällä jalalla" liikkuvat ovat neidin mielestä pelottavia otuksia. Myös kaikki pieneliöt, rusakot, oravat, linnut jne. saa meidän neidiltä kyytiä, jos kohdalle osuu.

      Rotu on aivan ihana ja nopea oppimaan, älykäs, omaa perhettä rakastava, sitkeä lenkkeilijä (tosin meillä on havaittavissa jo pientä sohvaperunan tyylistä, kun ikää on karttunut lisää). Tykkään kovasti myös siitä, että käppänä oppii ns. arjen touhujen parissa, ja sille riittää kun kerran asian opettaa. Tietysti koiralla on päiviä jolloin aivot on jätetty narikkaan, mutta niinkai koirilla yleensä.

      Onnea pennun hankintaan. Muista tarkastella kaikki värit läpi sillä eri väristen käppänöiden kohdalla on tiettyjä asioita mitä tulee huomioida.

    • pippurisuolakäppänä

      tervehdys:)
      Mulla on 9-vuotias pippurisuola käppänä.
      Ei voisi ihanempaa koirarotua olla.Tempperamenttinen,kuuliainen,viisas,helppo oppimaan uusia asioita.Terve,vain silmätulehdus on vaivannut silloin tällöin.
      :)SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI,TERHAKKA LENKKI KAVERI:)

    • Malia

      Käppänät on pentuina aivan ihania karvapalloja. Meidänkään vauva ei haukkunut kauheasti. Huonoja en osaa sanoa:) Aika hiljainen ei hauku paljoa.

      Nyt pyytäisin apua
      Onko normaalia, että käppänä saa mahataudin nyppimisen/trimmauksen jälkeen.Meidän kävi eilen ekaa kertaa ja on nyt ihan täydessä mahataudissa:'(

      • TIUSKA

        Olisko tressaantunut ja peloissaan ollu et sitten reakoi vatsalla. Niinhän me ihmisetkin reakoidaan kaikkeen uuteen, kun ei tiedetä mitä tapahtuu TAI kun on hammaslääkäri päivä, maha menee taatusti kuralle.


      • I <3 Nappi
        TIUSKA kirjoitti:

        Olisko tressaantunut ja peloissaan ollu et sitten reakoi vatsalla. Niinhän me ihmisetkin reakoidaan kaikkeen uuteen, kun ei tiedetä mitä tapahtuu TAI kun on hammaslääkäri päivä, maha menee taatusti kuralle.

        Meillä on nyt 13 viikkoinen munta käppänä 


    • Anonyymi

      Mlfl

    • Anonyymi

      Aivan ihana, viisas, sopeutuva. Kääpiösnautserimme eli 14,5 v. Oli virkeä lenkkelijä vielä vanhana. Oppi pentuna nopeasti sisäsiistiksi. Karvaa ei lähde, mutta täytyy trimmata/siistiä. suht usein( plus 2x/ vuodessa nyppiminen) Toisia koiria ohittaessa haukkui, mutta lyhyesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe